Перейти до контенту

ГРВІ у дитини – причини, симптоми та лікування


лікування грві у дітей поради - Стадії перебігу ГРВІ
- Причини розвитку ГРВІ у дітей
- Ознаки і симптоми ГРВІ у дитини
- Діагностика ГРВІ
- Лікування ГРВІ у дітей
- Додаткові поради батькам

ГРВІ це скорочена назва гострої респіраторно-вірусної інфекції, до якої належить велика кількість різних дитячих захворювань, спричинених різного типу РНК і ДНК вірусами. Загалом кількість таких захворювань становить близько двох сотень. Здебільшого всі ці хвороби викликають ураження органів дихання дитини і добре поширюються повітряно-крапельним шляхом. Такі захворювання мають гострий раптовий розвиток і виразні симптоми під час перебігу. Загалом ГРВІ у дітей мають ознаки різноманітних простуд. До ряду належать такі інфекції, як:

- ентеровірусні;
- аденовірусні;
- риновірусні;
- реовірусні;
- коронаро-вірусні;
- грип;
- парагрип;
- респіраторно-синцитіальні (РS-вірусні).

Як відомо, будь-який вірус по своїй природі є клітинним паразитом. Тому віруси не лише пошкоджують епітелій, що служить зовнішнім захистом слизової, негативно впливаючи на його функції, але й здатні до повного руйнування епітелію. Одночасно з цим до патологічного процесу приєднуються інші клітини, а згодом і судинна система з більш глибокими шарами тканин.

Стадії перебігу ГРВІ

1. Вірус ГРВІ потрапляє в організм дитини через слизові рота або через кишково-шлункову систему. Далі він проникає всередину чутливих клітин і там розмножується, викликаючи повне руйнування клітин. Зовні ця фаза захворювання має вигляд гострий катаральних процесів: чхання, нежить, набряк слизових, сльозотеча і кашель.

2. Проникнення вірусу в кров і його поширення в крові. При цьому виникають перші ознаки інтоксикації організму в дитини - підвищується температура тіла, може виникати нудота, блювання, млявість, загальна слабкість і понос.

3. Відбувається ураження внутрішніх органів (в основному дихальної системи), хоча можливе поширення вірусів і в область нирок, печінки, кишково-шлункової системи, серця, або навіть в головний мозок і нервову систему. Такі процеси супроводжуються симптомами, що властиві запальним захворюванням. Наприклад, коли вірус проникає в кишечник і шлунок, він може викликати діарею в дитини, а при потраплянні в мозок у дитини болить голова, з’являється біль в очах і безсоння.

4. Накопичення бактеріальної інфекції, яке відбувається через погіршення захисної функції слизової оболонки. Це створює сприятливі умови для патогенних мікроорганізмів, які значно швидше розмножуватися і проникати всередину тканин. Це супроводжується гнійними виділеннями з бронхів та носа, що мають зеленкуватий або жовтявий колір.

5. Виникнення ускладнень під впливом вірусів та внаслідок потрапляння в організм дитини нових інфекцій. При цьому можуть розвиватися різні ускладнення будь-яких органів, а не лише дихальної системи. Під удар можуть потрапити травна, сечостатева, ендокринна і нервова системи.

6. Одужання після захворювання. Зазвичай ГРВІ у дітей порівно швидко лікується, після чого спостерігається лише короткочасне порушення імунітету. Однак потрібно пам’ятати, що деякі патологічні мікроорганізми (аденовірус) здатні тривалий час перебувати в організмі дитини.

Потрібно мати на увазі, що ГРВІ та ГРЗ – не одне і те ж. Під назвою ГРЗ (гостре респіраторне захворювання) об’єднано більш велику групу хвороб, до якої належать як ГРВІ, так і ряд інших простудних захворювань, що спричинені бактеріями і здатні вражати тільки дихальну систему дитини. Найчастіше діагноз ГРЗ у дитини записується лікарем у випадку, коли невідомо, чи захворювання спровокував саме вірус. Усі ознаки перебігу і початку ГРВІ та ГРЗ майже ідентичні, але способи лікування цих груп захворювань можуть відрізнятися.

Причини розвитку ГРВІ у дітей

Зараження дитини вірусом від іншого носія інфекції є фактично однією причиною розвитку хвороби. Слід зазначити, що збудник людина виділяє протягом перших десяти днів перебігу захворювання, а при аденовірусній інфекції можливе зараження від носія протягом 24 днів.

Коли дитина розмовляє, дихає, чхає або кашляє, віруси потрапляють на оточуючі предмети. Тобто, заразитись можна дуже легко – від загального рушника, посуду, іграшок, або навіть при звичайному спілкуванні дітей між собою. В основному віруси потрапляють в організм дитини через слизову оболонку дихальних шляхів. Але деякі аденовіруси та ентеровіруси здатні проникати в органи через кишково-шлункову систему.

Найчастіше діти заражаються при відвідуванні школи, дитячого садка, гуртків та інших місць тісного контакту. Це відбувається тому, що діти разом користуються посудом, іграшками, а підчас ігор постійно дихають одне на одного. Таким чином інфекційні захворювання поширюються майже миттєво, що часто закінчується введенням у дитячому закладі карантину. Слід також додати, що імунітет дітей значно слабший, ніж дорослих, тому й випадків захворювання на ГРВІ дітей є значно більше.

Може бути і так,що після покращення стану в результаті лікування в дитини знову виникають симптоми ГРВІ. Це можна пояснити тим, що при кожному зараженні в дитини виробляється імунітет до певного вірусу, а від інших видів патологічних мікроорганізмів організм залишається мало захищеним. Також важливо пам’ятати, що такий імунітет є недовготривалим і нестійким, тому через пару місяців цілком можливе повторне зараження дитини і новий рецидив ГРВІ.

Ознаки і симптоми ГРВІ у дитини

Найчастіше ГРВІ у дітей розвивається при похолоданні, тому має сезонний характер. В цей період організм дитини ослаблений рядом факторів, серед яких слід відзначити пониження температури повітря, недостатню кількість сонячного тепла, недостатнє надходження в організм вітамінів. Тому імунітет дітей значно погіршується, стає більш вразливим. Відомо, що випадки захворювання дітей на парагрип бувають в основному при переході між зимою та весною, а РС-віруси максимально активні у другій половині грудня. Що стосується аденовірусів та ентеровірусів, вони досить активні як зимою, так і літом.

Більшість ГРВІ у дітей мають гострий початок, їм властивий прояв синдрому інтоксикації та катарального синдрому.

Тривалість катарального синдрому складає близько 7 днів і характеризується:

- кашлем;
- чханням (потрапляння вірусу в носоглотку);
- почервонінням горла і болями при ковтанні;
- сильною нежитю і сльозотечею (намагання організму побороти інфекцію).

Синдром інтоксикації проявляється симптомами ураження шлунково-кишкової та нервової систем, а саме:

- погіршення апетиту;
- блювання;
- рідкий кал;
- головний біль;
- пітливість;
- болі в очах і м’язах;
- озноб;
- збільшення температури;
- млявість і загальна слабкість.

Також досить часто буває збільшення лімфатичних вузлів, що свідчить про реакцію на інфекцію з боку імунної системи.

Діагностика ГРВІ

Діагностика ГРВІ у дітей зводиться не лише до аналізу скарг на самопочуття і огляді лікарем. Для забезпечення ефективного лікування необхідно виконати ряд діагностичних процедур, а саме:

- серологічні дослідження РНК і РСК (застосовуються рідко через значну тривалість);
- ПЛР та ІФ (аналізи мазка, взятого із слизової);
- імунофлюоресцентний експрес-метод визначення антигену вірусів у епітелії слизової;
- рентгенографія легенів;
- консультація отоларинголога;
- консультація пульмонолога.

Лікування ГРВІ у дітей

Конкретної методики лікування ГРВІ у дітей не існує, тому для оптимального результату спочатку лікарі призначають симптоматичну терапію. Що стосується лікування ГРВІ у дитини в домашніх умовах, можна користуватись наступними порадами:

- давати дитині багато теплих напоїв, але не примушувати вживати їжу;
- застосовувати інгаляцію вареною картоплею, яку потрібно розім’яти з содою;
- дотримуватись постільного режиму (якщо є можливість) та змести до мінімуму рухову активність дитини;
- регулярно провітрювати кімнату і слідкувати за оптимальною вологістю повітря;
- натирати грудну клітку дитині мазями і бальзамами на основі лікарських трав та ефірної олії, що мають зігріваючі властивості;
- ставити на грудну клітку дитини гірчичники (для дітей віком від 1 року);
- прочищати ніс та полоскати його солоною (морською) водою;
- ніс дитини закапувати від нежиті спеціальними краплями, які мають дезінфікуючу, протизапальну і судинозвужувальну дію;
- збивати температуру жарознижуючими препаратами (сироп, таблетки, свічки) ефералган, парацетамол;
- від розладів кишечника і шлунка (пронос, блювання) слід застосовувати Смекту або Регідрон;
- як що виникає задишка в дитини, їй потрібно дати випити бронхолітик для розширення бронхів (еуфілін або ефедрин);
- давати дитині натуральний мед з лимоном та комплекс вітамінів для загального зміцнення;
- для покращення імунітету рекомендуються імуностимулятори;
- полоскати горло відварами шавлії та ромашки;
- застосовувати антигістамінні препарати ( наприклад, кларитин), що зменшують набряк слизової;
- давати дитині відхаркувальні препарати, що зменшують в’язкість мокротиння для його ефективного виведення;
- використовувати противірусні препарати (Анаферон, Амізон та ін..).

При лікуванні ГРВІ у маленьких дітей рекомендується використовувати свічки та сиропи. Батьки повинні знати про те, що антибіотики в даному випадку не допоможуть. Вони можуть придатися тільки у випадку ускладнення після захворювання.

Додаткові поради батькам

Якщо ГРВІ у дитини виникають досить часто, це вкрай негативно впливає на імунітет, що в свою чергу спонукає до розвитку осередків хронічних запалень та підвищену вразливість організму дитини збудниками. Досить часто це призводить до виникнення алергії у дитини.

Буває і так, що ГРВІ виникає паралельно з іншим захворюванням у дитини. Перебіг захворювання в такому випадку буде важким і може дати ускладнення. Для зменшення негативних наслідків потрібно з раннього віку вчити дитину, як потрібно запобігати виникненню ГРВІ. Профілактика цього захворювання потребує значного терпіння від самої дитини та від батьків.