Перейти до контенту

Їжачник безлистий – властивості, хімічний склад, застосування


трава їжачник в нетрадиційній медицині Їжачник безлистий (Anabasis aphylla, анабазис безлистий) – це сукулентний напівкущ висотою від 20 до 60 см, який належить до родини лободових. У нього ламкі, голі, соковиті пагони, дерев'яніючі в нижній частині. Листя їжачника недорозвинене, супротивне, листки складаються з двох зрослих між собою лусок. Квітки цієї рослини малі, двостатеві, розміщені у волотеподібних суцвіття. Плоди їжачника ягодоподібні, соковиті, він цвіте з червня по липень.

Їжачник безлистий – це середньоазіатська рослина, яка росте на півдні Східної Європи та Закавказзі. В Казахстані цю рослину вирощують як культуру.

Фармакологічні властивості їжачника безлистого

У якості лікувальної сировини застосовують зелені однорічні пагони (Herba Anabasidis), які заготовляють з липня по вересень. Термін зберігання готової сушеної сировини складає 2 роки.

Їжачник безлистий має у своєму складі близько 12 % алкалоїдів, включаючи афілін, афілідин, анабазин, оксоафілідин, лупінін, оксіафілін та ін. Власне алкалоїди з цієї рослини використовуються як вихідний продукт, з якого синтезують речовин, що мають лікувальні властивості.

Алкалоїд анабазин, що є одним із складників рослини, впливає на організм людини приблизно так, як нікотин. Іншими словами, цей алкалоїд відноситься до курареподібних отрут. В дуже малих дозах ця речовина збуджує центральну нервову систему, а при збільшенні кількості анабазину в організмі він має паралітичну та пригнічуючи дію.

Препарати з їжачника безлистого

З анабазину виготовляють у фармацевтичній промисловості анабазин-гідрохлорид, кордіамін, та вітамін РР (нікотинову кислоту) та інсектицид анабазин-сульфат.

Алкалоїд афілін, який також міститься в їжачнику, проявляє анестезуючий сплив. Також анестезуючий препарат під назвою лупікаїн хлористоводневий отримують з алкалоїду лупініну. Відомо, що в Казахстані відвар з коріння їжачника безлистого застосовується для лікування туберкульозу легень.

Анабазин-гідрохлорид (Tabutettae Anabasini hydrochloridi) випускається фармацевтичною промисловості у формі пігулок по 0,003 г. Цей препарат призначається курцям як засіб, що сприяє відвиканню від куріння тютюну. Застосовувати анабазин-гідрохлоридом забороняється при гіпертонії, підвищенні тиску, кровотечах та атеросклерозі.

Їжачник безлистий містить сильну отруту, тому під час його заготівля необхідно користуватись засобами захисту і бути вкрай обережним.