Перейти до контенту

Агава американська – властивості та рецепти


трава агава фармакологічні властивості Агава американська (Agave americana) – поширена в Північній Америці тропічна рослина, належить до родини однодольних амарилісових цибулинних рослин.

В Україні ця рослина зазвичай використовується як декоративна кімнатна. Вона частково схожа на іншу кімнатну рослину столітник (алое) і зовні відрізняється від цієї рослини лише більшою шириною листків, котрі досягають розміру в пів долоні. Крім того, агава не має біля кореня стебла, яке завжди помітне в алое. В природних умовах агава американська росте до 15-20 років. Лікувальні рослини агава та алое також схожі за своїми властивостями. При цьому слід використовувати листя рослини, якій вже минуло три роки.

Хімічний склад та лікувальні властивості агави американської

Агава американська, як вже було відмічено, має подібні до алое фармакологічні та хімічні властивості, але повністю її дію на організм людини ще не досліджено. В лікувальних цілях листя агави застосовують лише в народній медицині. Зазвичай соком агави лікують зовнішні захворювання, такі як нариви та рани, а також іноді застосовують при хворобах травної системи, легень, печінки та інших органів. Рослині характерні протизапальні болевгамовуючі, знезаражуючі та жаропонижуючі властивості. Також сік агави американської іноді застосовується як відхаркувальний засіб.

Для зовнішнього застосування використовують свіже листя рослини, розрізаючи листок та прикладаючи його розрізаною стороною до хворого місця. Найбільш ефективним є використання цієї лікарської рослини при запаленні сідничного нерва (ішіасу) та наривах на животі.

Застосування агави американської у народній медицині

При використанні листя агави американської для лікування ішіасу слід знати, що у деяких людей з дуже чутливою шкірою при накладанні на хворе місце й тривалому утримуванні може виникати сильний жар, але до такої реакції організму слід заздалегідь підготуватись. Ніяких негативних наслідків або ускладнень від цього не буває, а позитивний лікувальний ефект гарантований. Для зменшення подразнення шкіри слід періодично прикладати до хворого місця тонкий шар свіжого сиру з кислим молоком.

При внутрішніх захворюваннях рослину використовують найчастіше у вигляді настою на воді, котрий готують протягом шести годин з свіжого листя, а для лікування печінки при жовтяниці застосовують порошок з рослини. Лікування туберкульозу передбачає вживання суміші соку агави американської з медом. Так само лікують і хронічний бронхіт, застосовуючи комплексно й інші лікувальні трави.

Способи застосування агави американської бувають різні. Настій з рослини готують наступним чином: взявши один листок середнього розміру, подрібнюють та висипають у склянку з холодною водою. Суміш настоюють протягом 6 годин, потім відціджують та вживають по столовій ложці тричі на добу перед вживанням їжі. Для приготування відвару використовують таку ж кількість листя та води.

Настій або відвар слід вживати при захворюваннях травної системи та шлунку зокрема. Рекомендується зробити суміш з відваром полину у пропорції 1:15, тобто на частку полину додають п'ятнадцять часток агави.

Свіжий сік агави американської застосовують замість відвару або настою. На столову ложку води додають 20 крапель соку та вживають в один прийом. Рекомендується таке лікування при водянці та порушеннях травлення. Вживати такі ліки необхідно три рази на добу по столовій ложці.

Для приготування порошку листя дрібно січуть та сушать на повітрі. Потовчений та просіяний порошок зберігають щільно закритим в сухому місці. Одноразова доза порошку міститься на кінчику кухонного ножа, тобто складає близько 0,2 - 0,5 грама.