Аґрус Звичайний (Grossularia reclinata) - багаторічна кущова рослина родини агрусових, висотою 50 - 150 см з колючими пагонами. Листки агрусу зубчасті, 3 - 5-лопатеві. Цвіте рослина зеленуватими та червонуватими квітками, зібраними в одиничні або 2-3-квіткові китиці. Плоди рослини округлої видовженої форми, забарвлені в жовтий, білий, червоний, чорний або рожевий відтінки. Період цвітіння – з травня по червень. Росте по всій території України.
Найчастіше агрус звичайний використовується як один з продуктів харчування. З напівстиглих та зелених ягід агрусу варять варення та компоти, а стиглі ягоди застосовують у виробництві вин, соків, начинок для кондитерських виробів та мармеладу. Крім того, ягоди цієї лікарської рослини можна маринувати або сушити.
Хімічний склад агрусу звичайного
Аґрус звичайний (плоди) містить від 6 до 10% глюкози, фруктози, сахарози та інших цукрів, біля 2% лимонної, яблучної та інших кислот, до 1% пектинових сполук, більше 2% клітковини, а також значну кількість аскорбінової кислоти, каротину, вітаміну Е, фолієвої кислоти, фенольних речовин (лейкоантоціани, антоціани, катехіни, флавоноли), сполуки заліза, калію, йоду, марганцю, фтору, міді, цинку.
Застосування та фармакологічні властивості агрусу
Фармакологічні властивості агрусу дуже різноманітні. В народній медицині цю рослину застосовують у якості вітамінного, жовчо- та сечогінного, послаблюючого засобу, а також для нормалізації артеріального тиску. Дуже корисним вважається аґрус при таких захворюваннях, як атеросклероз, крововиливи, послаблення міцності капілярів, анемія, гіпертонія, кишково-шлункові розлади, хронічні запори, захворювання сечового міхура та нирок.
Лікарі рекомендують частіше вживати аґрус людям, в котрих порушений обмін речовин, при цьому обмежуючи кількість калорійної їжі. Аґрус звичайний, як і деякі інші лікарські рослини, не слід вживати при виразці шлунку та дванадцятипалої кишки, особливо на стадії загострення хвороби. Також заборонено вживати аґрус при колітах та ентеритах.