Акація біла (Robinia pseudoacacia, акація колюча, робінія звичайна) – дерево родини бобових заввишки 3,5 м, має коричневу з глибокими тріщинами кору, проріджену крону, розпускається пізно, любить світло. В рослини білі квітки довжиною 2 см, цвіте вона з травня по червень. Густих китиці завдовжки 10 - 20 см акації білою мають сильний запах. Плоди дерева представляють собою довгасто-лінійні боби завдовжки 4 - 8 см, насіння має вузьку ниркоподібну форму, та коричневий або темно-бурий матовий колір.
Росте акація біла в мішаних та чистих насадженнях. Це солевитривала рослина. Найбільш розповсюдженим видом акації білої на Україні є робінія псевдоакація. Це дерево є найпопулярнішим в Південних областях, де використовується для захисних насаджень та озеленення. Батьківщиною акації білої є Східна частина Сполучених Штатів Америки, де можна зустріти невеличкі групи таких рослин або окремі екземпляри між листяними деревами.
Зберігання та заготівля акації білої
В фармацевтичних цілях застосовується кора, квітки і насіння цієї лікарської рослини. Квіти робінії звичайної збирають на початку цвітіння. При цьому суцвіття зрізається ножицями або зривається руками, після чого з суцвіття обривають квітки та накладають шаром товщиною 2 - 3 см на тканину або папір та сушать при хорошій вентиляції під навісом або на горищі. Суху готову сировину запаковуються у ящики з фанери або цупкого паперу та складають для зберігання на стелажі в прохолодному сухому приміщенні, яке добре провітрюється.
Фармакологічні властивості та використання акації білої
Щодо хімічного складу цвіту акації білої, слід відмітити значну кількість ефірних олій та глікозиту робініну, а в корі рослини акації є значна кількість дубильних речовин. В народній медицині квіти робінії застосовують для лікування захворювань сечового міхура, нирок та нирковокам’яної хвороби.
Також з квіток акації білої вичавлюють ефірну олії, яка має вигляд рідкої жовтої речовини з приємним ароматом. Використовується ця олія для виробництва парфумерії. Щодо насіння акації білої, з нього виготовляють сурогатну каву. Мед, який виробляють бджоли з з цієї лікарської рослини, має ніжний аромат, є прозорим та характеризується високим вмістом фруктози. Він повільно кристалізується, осідаючи на дні у вигляді дрібної білої крупки, подібної на смалець.
В нетрадиційній медицині акація біла використовується як протиспазматичний, відхаркуючий, в’яжучий та жарознижуючий засіб, який також можна застосовувати для
зниження артеріального тиску та кислотності шлунку. Застосовуючи квіти акації, можна лікувати язву дванадцятипалої кишки та язву шлунку.
Важливо пам’ятати, що кора дерева містить отруйні речовини. Тому ліки з кори слід приймати в точних дозах та за призначенням лікаря.