Перейти до контенту

Актея колосиста – застосування в медицині


трава актея в народній медицині Актея колосиста (Actaea spicata, вовчі ягоди, боже тіло, адамове ребро, чернець, злі ягоди) є трав'янистою багаторічною лікарською рослиною, що має багатоголове кореневище та неприємний запах. Стебло цієї лікарської рослини голе, пряме, розгалужене, або трохи опушене, висотою 50-80 см. Листя актеї колосистої двічі- або тричіперистороздільне, черешкове, чергове. Квіти рослини білого кольору, дрібні, зібрані в китиці. Розцвітають вони в травні і цвітуть до кінця червня. Плоди актеї – подовжені чорні соковиті ягоди, які дозрівають в кінці липня на початку серпня.

Актея колосиста росте у затінених широколистих лісах України, а також зустрічається на схилах берегів річок та в річкових долинах. Частіше цю рослину можна знайти у Карпатах та Прикарпатті, рідше на Поліссі.

У якості сировини застосовується вся рослина – коріння, плоди та надземна частина. Відноситься вона до неофіційних лікарських рослин.

Фармакологічні властивості та хімічний склад актеї колосистої

Не дивлячись на те, що рослина досить популярна, вона потребує подальшого вивчення хімічного складу. Відомо, що актея колосиста містить алкалоїди, а коріння та плоди рослини багаті на трансаконітову кислоту та сапоніни. У насінні та плодах рослини є речовини, що характеризуються наркотичною та подразнюючою дією. Крім цього, в насінні міститься жирна олія, а листя досить насичене аскорбіновою кислотою.

Застосування актеї колосистої в медицині

Відомо, що лікарські препарати з актеї колосистої мають седативний та гіпотензивний ефект, і характеризуються протималярійною дією. У зарубіжній та вітчизняній лікарській практиці коріння цієї рослини застосовується при лікування ревматизму, малярії, астми, базедової хвороби. Також коріння актеї допомагає при укусах отруйних змій, має слабку проносну дію та викликає блювоту. Ягоди цієї лікарської рослини допомагають при головному болі, анемії, артриті, нормалізують обмін речовин в організмі. Щодо надземної частини рослини – її використовують у якості ліків від мігрені, венеричних захворювань, носових кровотеч, а також застосовують для лікування окремих психічних розладів та епілепсії.

Стебла, листя та ягоди актеї колосистої застосовують в Сибіру для лікування такого небезпечного захворювання, як рак шлунка. В гомеопатії здебільшого застосовується коріння і рідше надземна частина рослини для лікування ревматизму, астми, дерматитів та запалення м’язів.

Актея колосиста (особливо ягоди) є дуже отруйною! При попаданні соку рослини на поверхню шкіри можуть утворюватись виразки та пухирці. Тому застосування цієї лікарської трави повинно бути обов’язково погоджене з лікарем-фітотерапевтом.