Перейти до контенту

Актинідія коломікта – властивості та рецепти


хімічні властивості рослини актинідія Актинідія коломікта (Actinidia kolomikta) – це дводомна рослина, яка належить до родини актинідієвих. Виткий ліаноподібний кущ сягає 10 м в довжину, вгору підіймається по стовбурах та гілках дерев або стелиться по землі. Пагони мають буро-червоний колір. Листя цілісне, чергове, овальної форми, з серцеподібною основою, іноді може бути видовженим у формі вістря, подвійне тонке гостропилчасте. Квіти актинідії коломікти 5-пелюсткові правильні, рожевого або білого кольору, мають сильний аромат. Чоловічі квіти зібрані у 2-5 квіткові щіткоподібні суцвіття, іноді можуть бути відокремленими, а жіночі завжди відокремлені. Плід цієї лікарської рослини – ягода еліптичної форми, що має зелений колір та соковитий пахучий м'якуш. Товщина ягід досягає 1 см, а довжина - до 2 см. Цвіте актинідія коломікта в липні.

Актинідія коломікта є поширеною в Східній Європі та на Далекому Сході. На Україні цю рослину зазвичай розводять у якості декоративної та плодоягідної рослини.

Лікувальні властивості та хімічний склад актинідії коломікти

У лікувальній практиці застосовуються плоди рослини. У зв’язку з тим, що достиглі плоди цієї рослини швидко псуються, для транспортування та зберігання збирають застосовують недозрілі ягоди, які також можна зберігати замороженими або висушеними.

До складу плодів актинідії коломікти входить значна кількість аскорбінової кислоти (від 813 до 1400 мг), цукру (від 4,2 до 9,8%), а також дубильні речовини, органічні кислоти та пектинові речовини. Листя містить лактони, флавоноїди, незначну кількість сапонінів, а коріння має у своєму складі алкалоїди (близько 0,03 %). Флавоноїди містяться і в пагонах та деревині актинідії.

Застосування актинідії коломікти для лікування захворювань

В основному прийнято застосовувати плоди цієї рослини. Ягоди актинідії коломікти характеризуються глистогінною, протицинготною, кровоспинною (при маткових кровотечах) та знеболюючою дією. Їх можна використовувати як засіб від туберкульозу легень, коклюшу, бронхіальної астми та карієсу зубів.

Крім цього, плоди рослини, як і плоди актинідії полігамної та актинідії пурпурової, є корисними при виснажені організму та ослабленні імунітету після перенесених інфекційних захворювань та хірургічних операцій. Можуть застосовуватись ягоди актинідії у випадку розумової та фізичної перевтомі, хронічних і гострих захворюваннях кишечника та шлунка.

Ягоди актинідії коломікти вживають свіжими, варять з них варення, роблять мармелад, повидло та пастилу.