Актинідія пурпурова (Actinidia) - це багаторічна лікарська рослина, що належить до родини актинідієвих. Вона представляє собою виткий кущ, схожий на ліану, довжиною до 8-10 метрів. Листя цілісне, чергове, опушене вздовж центральної жилки або голе, зверху темно-зеленого забарвлення, а знизу ясно-зеленого кольору. Квіти актинідії пурпурової правильні, дводомні, 5-пелюсткові, одиничні, мають білий колір. Плід цієї лікарської рослини - ягода пурпурового кольору з носиком, має соковитий м'якуш та яйцеподібну або видовжену форму. Довжина плоду сягає 2-2,5 см. Цвіте актинідія у липні місяці.
Актинідія пурпурова завезена на територію нашої країни з Китаю. В нашій місцевості її вирощують здебільшого в ботанічних садах як плодоягідну декоративну рослину.
Властивості та хімічний склад актинідії пурпурової
Процес заготівлі та зберігання цієї лікарської рослини такий же, як актинідії коломікти та актинідії гострої. Щодо хімічного складу, плоди актинідії пурпурової містять значну кількість аскорбінової кислоти (від 85 до 110,0 мг %), а також каротин (від 0,05 до 0,10 мг %), катехіни (від 20,0 до 26,2 мг %), цукри (від 4,5 до 7,5 мг %) та антоціани ( від 37 до 25 мг %).
Застосування актинідії пурпурової
У лікувальних цілях застосовують плоди актинідії пурпурової так само, як і плоди актинідії полігамної та гострої. Сік із ягід цієї рослини є чудовим замінником апельсинового соку та соків інших фруктів. Свіжовичавлений сік та свіжі плоди актинідії мають цілющий вплив на функціонування та стан кишечника людини. Особливо корисним він є для дітей.
Також з плодів рослини можна готувати желе, в якому буде високий вміст аскорбінової кислоти. Для цього свіжі ягоди актинідії пурпурової необхідно перетерти з цукром у співвідношенні 2 частини ягід на 3 частини цукру за вагою. Готове желе слід зберігати при температурі до +15 градусів. Добову потребу аскорбінової кислоти можна повністю забезпечити, з'ївши всього 10-15 грам такого желе.