Перейти до контенту

Алергія в дитини – основні причини, симптоми і методи лікування


види алергії в дітей
- Види алергії в дітей
- Причини алергії в дитини
- Поширені симптоми алергії в дитини
- Діагностика алергії в дитини
- Лікування алергії в дітей
- Ускладнення від алергії
- Профілактика алергії

Алергія, особливо у дітей, сьогодні є чи не найбільш поширеним захворюванням, яке, на жаль, поки що не вдається повністю побороти методами сучасної медицини. Буквально пару століть назад люди у світі не знали не лише такого слова, але й самої хвороби. Вперше алергічні реакції організму людини почали спостерігати і досліджувати тільки на початку минулого століття. Слід також зазначити, що на сьогоднішній день майже кожна третя або четверта дитина у світі страждає від того чи іншого типу алергії.

В цій публікації буде розглянуто найбільш актуальні та важливі питання, що часто турбують батьків, а саме: як відрізнити алергію в дитини від інших захворювань, способи її лікування, можливі причини захворювання і типові алергічні реакції організму дітей.

Види алергії в дітей

Алергія на пил. Якщо бути точним, то алергія спостерігається не на сам пил, а, найчастіше, на пилових кліщів - сапрофітів та продукти їх життєдіяльності. Значно рідше - це реакція на речовини, що містяться в пилу - пилок рослин, спори цвілі, частинки пуху, волосся, дерева і т.п.

Алергія на тварин. Викликає захворювання не шерсть, як багато хто з нас вважає, а протеїни, що містяться у шкірі та слині кішок, собак та інших звірів. Тому, навіть завівши кота-сфінкса, ви не можете гарантувати, що у дитини не виникне алергії.

Харчова алергія. Мабуть, найбільш важко розпізнавана алергія в дитини, оскільки в ролі збудника може виступати практично будь-який продукт або добавки до нього (цукор, прянощі, сіль або пребіотики). Найчастіше спостерігається алергія в дітей до коров'ячого молока та інших білкових продуктів (риби, морепродуктів, яєць, горіхів).

Алергія на пилок. Це так званий поліноз - реакція на цвітіння трав і дерев. Організм сприймає білки пилку як агресивні та починає захищатися за допомогою нежиті, чхання, підвищеного сльозовиділення. Зазвичай поліноз в дітей триває в період активного цвітіння, потім алергія затихає до наступного сезону.

Алергія на ліки та інші хімічні речовини. Далеко не все, що може легко перенести організм дорослої людини, так само легко переноситься незміцнілим дитячим імунітетом. Набагато частіше в малюків та підлітків спостерігається захисна реакція після прийняття тих чи інших препаратів, використання синтетичних засобів гігієни та косметики. Не варто плутати алергію з побічними ефектами - після припинення прийому ліків вона не пройде.

Також можна виділити алергію на укуси комах, на холод та деякі види вітамінів. Але це менш поширені типи захворювання.

Причини алергії в дитини

Від чого ж виникає алергія в дітей? Передається вона генетично або є набутим захворюванням? Існує думка, що алергія буває вродженою. Але це не зовсім так. Якщо в одного з батьків спостерігається якийсь тип алергічної реакції, то існує 30 % ймовірності, що і в дитини вона буде виявлена також. Відповідно, якщо обоє батьків алергіки, то малюк буде на 60 % схильний до захворювання.

Впливає на ймовірність появи алергічних реакцій організму й раціон майбутньої мами під час вагітності та годування груддю. Жінкам в цей період не варто вживати агресивні продукти (копченості, цитрусові, багато шоколаду, горіхів, екзотичних фруктів).

Алергія у немовлят - також нерідке явище. Його причина - рання відмова від грудного вигодовування або його повна відсутність. Імунітет дитини просто не отримує потрібних йому захисних речовин з молока мами. Якщо з тих чи інших причин немає можливості годувати дитину материнським молоком, слід вибирати гіпоалергенні суміші.

У тому віці, коли дитина вже почала їсти тверду їжу, також не слід зловживати тими ж солодощами, фруктами, копченими ковбасами і м'ясом, морепродуктами, апельсинами. Ці продукти можуть призвести до реакції імунітету на занадто активні речовини, що містяться в них. Харчова алергія в дітей зазвичай спостерігається у немовлят і дітей до двох років, але може зберегтися і на все життя, тому будьте уважні до свого харчування і дитячого також. При прояві перших симптомів краще відразу звернутися до дитячого алерголога.

Поширені симптоми алергії в дитини

Як проявляється алергія d дітей? Визначити зовнішні прояви цього захворювання не так важко, як розпізнати його вид, адже у багатьох випадках реакція організму на різні подразники схожа.

Атопічний дерматит або діатез. Виявляється в помітних висипаннях, які починаються в дитинстві та часто зберігаються до дорослого віку. Можуть поєднуватися з алергічним ринітом, кропив'янкою.

Алергічний риніт або сінна лихоманка. Тривале запалення слизової носа, що викликає нежить, чхання, ускладнення дихання. Може мати сезонний характер. Найчастіше спостерігається при алергії на пилок і побутовий пил. У занедбаному стані може призвести до набряку Квінке.

Кропив'янка. Висипання на шкірі, що нагадують укуси комах або слід від опіку кропивою. Найчастіше супроводжуються сильним сверблячкою, що може привести до розчухування. Найбільш часто зустрічається при харчовій та контактній алергії.

Кон'юнктивіт. Алергічний кон'юнктивіт проявляється в набряклості та свербінні верхньої і нижньої повік, сильному сльозовиділенні, світлобоязні, відчутті «піску» в очах. Може зустрічатися як сезонний прояв алергії на пилок або спостерігатись цілорічно, наприклад, при реакції на тварин.

Бронхіальна астма. Проявляється в ускладненні дихання, нападах задухи, виснажуючого кашлю. Дихає дитина важко, оскільки дихальні шляхи сильно звужені. Найчастіше можна навіть на відстані почути хрипи і свист. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, хвороба може перейти у важку форму.

Як вже говорилося вище, при підозрі на симптоми алергії в дитини слід відразу звернутися до лікаря. Навіть якщо діагноз не підтвердиться, зайвим подібне занепокоєння не буде. Завжди краще вжити превентивних заходів, ніж приводити в клініку дитину з вже запущеною формою алергії.

Діагностика алергії в дитини

Щоб діагностувати алергію та визначити провокуючі речовини, необхідно звернутися за консультацією до фахівця алерголога-імунолога, який складе анамнез і призначить необхідні аналізи. Спочатку лікар оглядає дитину, уточнює особливості харчування дитини, наявність контактів з тваринами. Тобто, лікар дізнається про всі чинники, які можуть викликати негативну реакцію організму.

Для остаточного підтвердження наявності алергії та уточнення її причин використовуються два основні методи діагностики: шкірні алергопроби та імунологічне дослідження крові.

Шкірні алергопроби беруться наступним чином: алерген вводиться в кров або наноситься на невелику подряпину на внутрішній стороні передпліччя, далі лікар відстежує реакцію організму дитини на дану речовину та фіксує зовнішні зміни. Подібне дослідження не призначається малюкам до 5 років, при інфекційних захворюваннях, важких станах, в періоди загострення алергії та хронічних хвороб, а також після прийому ряду препаратів. Безсумнівною перевагою цього методу є його низька вартість.

Аналіз крові виглядає як звичайне взяття крові з подальшим вивченням її реакції на алергени. В порівнянні з шкірними пробами такий метод має ряд істотних переваг:

- легкість в проведенні дослідження - взяти кров на аналіз у дитини значно легше, ніж змусити її терпіти нанесення лікарем подряпин, очікувати дії тестів;
- відсутність ризику для дитини - немає контакту речовин з шкірою, а значить, немає ризику появи алергічної реакції, в тому числі й важких форм;
- майже відсутні протипоказання за станом здоров'я, такі як загострення захворювань, прийом препаратів;
- отримання результатів про головні та додаткові алергени;
- необов'язково обмежувати кількість перевірених речовин - можна зробити аналіз відразу на кілька десятків різних речовин.

До недоліків можна віднести більш високу вартість, ніж шкірних алергопроб.

В цілому, для масової перевірки на десятки алергенів оптимальним вибором є дослідження крові. Якщо речовини, що викликають реакцію організму, приблизно відомі та кількість їх невелика, а в дитини відсутні протипоказання - можна обмежитися шкірними алергопробами.

Варто також пам'ятати, що результат всіх видів діагностики може виявитися хибно-негативним, бо алергія має властивість з'являтися після тривалих, іноді багаторічних, контактів з речовиною, тому в ранньому віці дослідження не буде абсолютно точним.

Лікування алергії в дітей

Як допомогти дитині при алергії? Відповідь на це запитання вам зможе дати тільки лікар. Лише після отримання результатів діагностики фахівець скаже, який тип алергену викликав реакцію, після чого призначить лікування.

Найпоширенішим методом лікування алергії в дітей залишається прийом антигістамінних препаратів другого покоління, таких як терфенадин, кларитин, цетрин, зіртек, кестин. У порівнянні з першим поколінням, ці препарати мають цілий ряд переваг: меншу кількість протипоказань, не викликають сонливості, велика тривалість впливу та ін.

Гомеопатія при наявності хорошого фахівця також може бути досить ефективним варіантом лікування. При прийомі прописаних засобів організм дитини поступово позбавляється від реакції на алерген. Цей процес зазвичай досить тривалий, але незамінний в тих випадках, коли неможливо повністю виключити алерген з життя дитини.

Після виявлення алергії доведеться переглянути спосіб життя і харчування дитини. З раціону слід виключити потенційно небезпечні продукти, такі як цитрусові, мед, чіпси, деякі соки та ін. При полінозі доведеться також відстежувати сезони цвітіння рослин, щоб заздалегідь вжити заходів та почати прийом препаратів. Намагайтеся уникати контакту дитини з пилком - обмежуйте прогулянки в період цвітіння, вибирайте денний час (до 17 вечора) для виходу на вулицю. Крім цього, уважно читайте етикетки всіх продуктів і при першій нагоді привчайте дитину самостійно стежити за складом їжі. Завжди тримайте під рукою лікарські засоби для придушення гострих нападів алергії.

Ускладнення від алергії

При відсутності лікування або з'ясування причин виникнення алергії в дитини можуть виникнути різні ускладнення в перебігу хвороби. При хронічному риніті дитина може скаржитися на постійний головний біль, що знижує увагу, пам'ять та розумову активність. Кропив'янка і дерматит можуть призвести до сильних розчухувань і, як наслідок, появи рубців або навіть зараження. При кон'юнктивіті та риніті може виникнути набряк Квінке. Найбільш серйозними наслідками можуть бути анафілактичний шок або асфіксія при бронхіальній астмі.

Однак не варто думати, що ускладнення можуть бути подолані самолікуванням або що в дитини з віком все пройде. Потрібно обов'язково звернутися до фахівців. Вони допоможуть з'ясувати, від чого розвинулася алергія, що дозволить ізолювати дитину від повторного контакту з алергеном.

Профілактика алергії

При наявності у дитини схильності до алергічних реакцій слід дотримуватися ряду правил:

- використовувати тільки спеціальні засоби побутової хімії та порошки для прання речей;
- частіше проводити вологе прибирання, використовувати очищувачі повітря;
- мінімізувати кількість можливих алергенів в раціоні харчування дитини;
- ліжко та одяг дитини повинні бути з неаллергенних матеріалів;
- регулярно проводити протигрибкову обробку квартири;
- продовжувати грудне вигодовування якомога довше;
- зробити закриті книжкові полиці та шафи для одягу;
- не курити в приміщенні, де знаходиться дитина;
- обмежувати контакти малюка з тваринами.