Перейти до контенту

Алопеція в дитини – методи лікування і симптоми


що таке алопеція - Причини алопеції в дітей
- Різновиди алопеції в дітей
- Симптоми алопеції в дитини
- Діагностика алопеції
- Лікування алопеції в дітей
- Прогноз при алопеції

Алопеція в дітей – це повне випадання волосся або його значне порідіння. Крім цього, процес подальшого росту волосся на голові в дитини після випадання порушується. Захворювання характеризується виникненням на покритій волоссям частині голови різних за розмірами ділянок випадання волосся. Довкола таких ділянок спостерігається значна ламкість і зменшення товщини волосся. Під час діагностування в дитини алопеції необхідно отримати консультацію дерматолога-трихолога, а також виконання комп’ютерної діагностики і трихограми (мікроскопії волосся). Паралельно з цим виконується обстеження травної, нервової та ендокринної систем. При лікуванні алопеції в дітей обов’язково враховуються визначені під час обстеження причини виникнення захворювання, а сам процес лікування зазвичай включає загальну системну і місцеву терапію з проходженням апаратних процедур.

Алопеція в дитини представляє собою хронічний дерматоз, під час перебігу якого спостерігається патологічне інтенсивне порідіння та випаданням волосся на голові, а також випадання вій і брів. Слід зауважити, що в дітей алопеція буває дещо рідше, ніж у дорослих. Тим не менше, лікування цього захворювання є сьогоднішні насущною проблемою дитячої дерматології і педіатрії загалом. Враховуючи те, що причини появи алопеції в дітей потребують дослідження у рамках різних медичних дисциплін (ендокринології, гастроентерології, неврології та ін.), встановлення точного діагнозу і методів лікування цього захворювання повинно відбуватись спільними зусиллями фахівців різних спеціальностей.

Причини алопеції в дітей

В загальному причиною виникнення алопеції в дитини вважається вплив різноманітних несприятливих факторів на волосяні фолікули, під час якого посилюється процес випадання волосся. Алопеція в дітей може мати також генетичний характер. Відомі факти сімейного облисіння, під час яких батьки дітей, що страждають алопецією, самі втрачають волосся з раннього віку.

Основною причиною появи алопеції в дітей завжди є порушення обміну мікроелементів в тканинах шкіри та внутрішніх органів. Це пояснює той факт, що захворювання найчастіше уражає шкіру дітей, які мають хронічні шлунково-кишкові захворювання: гастродуоденіт, синдром мальабсорбції, гастроезофагеальну рефлюксну хворобу, дисбактеріоз, запори, гельмінтоз та ін. Також важливою причиною появи в дитини алопеції є недостаток в організмі таких речовин і мікроелементів як селен, мідь, цинк, молібден, хром, фолієва кислота і ціанокобаламін.

Відповідно до результатів клінічних досліджень, спостерігається прямий взаємозв'язок між процесом випадання волосся в дітей та різноманітними імунологічними порушеннями. Наприклад, досить часто захворювання уражає дітей, що хворіють атопічним дерматитом. До появи ознак алопеції в дитини інколи призводить й таке ендокринне порушення, як гіпотиреоз, а також психічні та нервові травми.

Щодо інших причин, які можуть призвести до цього захворювання, їх може бути досить багато: травми волосяного стрижня, опіки, рентгенівське опромінення, анемія, та такі інфекційні захворювання, як вітрянка, грип, піодермія, пневмонія, рожа.

Різновиди алопеції в дітей

Вроджена алопеція в дітей зустрічається досить рідко. Як правило, вона поєднується з рядом таких патологій, як складчаста шкіра і вроджений епідермоліз. Викликають це захворювання і певні ендокринні порушення. Основною причиною вродженої алопеції зазвичай є ектомезодермальна дисплазія – патологія, при якій відсутня частина волосяних фолікулів, у зв’язку з чим волосся на окремих ділянках голови просто не росте.

На першому році життя дітей зустрічається так зване фізіологічне облисіння, під час якого волосся випадає на чолі та потилиці через постійне тертя. В даному випадку волосся з часом відновлюється і потреби в спеціальному лікуванні немає.

Загалом найчастіше в дітей буває вогнищева або атрофуюча алопеція. Під час гніздової (вогнищевої) алопеції на голові дитини з’являються округлі безволосі ділянки. У випадку атрофуючої алопеції (псевдопеладе Брока) в дитини невеликі за розміром ділянки облисіння з’являються в тім'яній та лобовій областях. Згодом вони зливаються між собою і ділянки, що утворюються нагадують своїми обрисами язики полум'я.

Себорейна алопеція в дитини найчастіше виникає під час пубертатного періоду і прогресує на фоні перебігу себореї.

Симптоми алопеції в дитини

Гніздова (вогнищева) алопеція зазвичай виникає в дітей після трьох років. Типовими ознаками захворювання є поява на голові дитини одного або декількох вогнищ облисіння. При цьому вогнища облисіння характеризуються чіткими межами, овальною або круглою формою. За розміром такі ділянки можуть бути як монета або долоня. Спостерігається схильні вогнищ облисіння до розширення та злиття між собою. У більшості випадків зоною локалізації вогнищ гніздової алопеції є область потилиці. Випадіння волосся іноді може спостерігатись і на бровах.

При гніздновій алопеції в дитини відтінок уражених ділянок шкіри не змінюється, лущення та гіперемія відсутні, але спостерігається візуально розширення гирл волосяних фолікулів. Довкола вогнищ облисіння видно обламані волоски, у яких вузький стрижень і потовщений корінь. Своєю формою вони схожі на знак оклику. Такі волоски швидко випадають, розширюючи ділянки ураження. У багатьох випадках при гніздовій алопеції в дітей діагностується атопічний дерматит, вітіліго, підвищується ламкість нігтів і змінюється їх колір.

Якщо перебіг осередкової алопеції в дитини сприятливий, то окремі ділянки облисіння поступово починають покриватися волоссям, яке спочатку є безбарвними, а згодом стає пігментованим. Наявність багатьох ділянок вогнищ з ймовірністю збільшення площі ураження інколи супроводжується їх об’єднанням у більші ділянки з поліморфною конфігурацією. При цьому виникає тенденція тотального облисіння не лише на голові, але й на інших ділянках тіла дитини.

При атрофуючій алопеції в дитини виникають ділянки облисіння у формі язиків полум'я. При цьому шкіра таких ділянок є атрофованою, блискучою та гладкою, без ознак запалення і лущення. Вогнища облисіння іноді містять окремі пучки волосин. Слід зазначити, що відновити ріст волосся у випадку атрофуючої алопеції неможливо, хоча розширення вогнищ облисіння вдається зупинити.

Себорейна алопеція в дитини виникає паралельно з появою жирного волосся, при основі якого утворюються скоринки та лусочки. Під час лущення діти відчувають сильне свербінням та постійно розчісують шкіру на голові. Під час розчісування спостерігається випадання волосся. Подальше порідіння волосся на голові переходить в утворення залисин, які поширюються від потилиці до чола. Через певний час волосся на маківці повністю зникає. При цьому нормальний ріст волосся продовжується лише на скронях та у формі облямівки на потилиці.

Діагностика алопеції

При виявленні батьками або дитячим лікарем ознак алопеції, потрібно виконати розширений діагностичний пошук з метою вияснення причин захворювання. Якщо в дитини діагностовано алопецію, їй необхідний огляд трихолога, дитячого гастроентеролога, дерматолога, дитячого невролога та ендокринолога.

Обстеження кишково-шлункового тракту повинно проводитись включно з аналізом калу на наявність дисбактеріозу, виявлення хелікобактер методом УЗД, ІФА та ПЛР черевної порожнини. Крім цього проводиться аналіз тиреоїдних гормонів, визначається рівень кортизолу та іонізованого кальцію, виконується УЗД щитовидної залози. Для того, щоб встановити мікроелементний статус в дитини, застосовується спектральне дослідження крові на мікроелементи і волосся. Застосовуючи ІФА-діагностику, в дитини визначається наявність антитіл до грибів, герпесу, гемолітичного стрептокока, гельмінтів і лямблій.

Саме трихологічна діагностика передбачає застосування фототрихограми, трихограми і комп'ютерної діагностики шкіри на голові дитини. Біопсію шкіри волосистої частини голови та її гістологічне дослідження виконують лише при клінічно незрозумілих випадках з метою виключення такої форми, як рубцева алопеція, яка часто супроводжує перебіг таких захворювань, як плоский лишай і системний червоний вовчак.

Осередкова алопеція в дитини диференціюється під час діагностики з гніздовою плішивістю, яку викликають трихофітії та мікроспорії. Якщо під час діагностики виникають сумніви і причини облисіння в дитини залишаються нез’ясованими, потрібна консультація міколога. У випадку поширеної форми алопеції дитині проводять реоенцефалографію, яка допомагає виключити ймовірність порушення кровообігу в церебральних судинах.

Лікування алопеції в дітей

Зразу зазначимо, що лікування алопеції в дитини повинно бути багаторівневим і проводитись з врахуванням причин випадання волосся. При цьому патогенетична терапія облисіння в дітей призначається тільки профільним фахівцем і ним контролюється.

При будь-якій формі алопеції дітям потрібно обов’язково пройти загальнозміцнююче лікування за допомогою вітамінів А, С, Е, В1, В6, В12, імуномодуляторів, пантотенової кислоти, фітину і метіоніну, враховуючи вікове дозування. Однак застосування гормональних препаратів системно призначається виключно у випадку тотальної алопеції в дітей.

Топічна терапія алопеції передбачає УФО ділянок облисіння при паралельному змащуванні вогнищ фотосенсибілізіруюими засобами (меладинином, аміфурином, бероксаном) і дарсонвалізацію ділянки голови, вкритої волоссям. Крім цього щодня виконується охолодження волосистої частини голови за допомогою хлоретилу, а також втирання настоянок та емульсій. У випадку псевдопеладе Брока призначається преднізолонова мазь. Для лікування рубцевої алопеції, причиною появи якої був опік, застосування консервативної терапії є малоефективним. Здебільшого таким дітям в майбутньому проводять пересадку волосся.

Під час лікування алопеції в дітей може знадобитися також допомога психолога, бо облисіння дуже часто травмує психіку дітей, формує у них замкнутість, занижує самооцінку, утворює бар’єр при спілкуванні з іншими дітьми.

Прогноз при алопеції

В значної кількості дітей, що перехворіли алопецією, протягом одного-двох років відбувається природне відновлення волосся без застосування будь-якої терапії. Однак несприятливими в даному випадку є форми захворювання, які розвинулись в ранньому дитинстві. Здебільшого в таких випадках відбувається часткова або втрата волосся з паралельним ураженням нігтів та гладкої шкіри. Якщо ж точна причина розвитку алопеції в дитини не була встановлена, то ймовірність повторних рецидивів залишається досить високою.

Щодо профілактики алопеції в дітей, то вона зводиться до диспансеризації дітей і своєчасного визначення відхилень від норми, а також повноцінного харчування і своєчасного лікування хронічних інфекцій. Потрібно систематично догляд за волоссям дитини. Хлопчикам потрібно систематично стригтись, а дівчаткам слід уникати тугого заплітання кісок. Щоб запобігти випаданню слабкого волосся при алопеції лікарі рекомендують мити голову дітям не частіше, ніж два рази на тиждень.