Алтея лікарська є одним з 12 видів алтеї, котрі відносяться до сімейства мальв. Вона росте в Азії, Європі та в північній Африці, причому 8 видів росилини поширені на території Росії та України.
З усіх відомих видів алтеї лікувальними властивостями характеризуються лише два види: алтея лікарська та алтея вірменська. Ця рослина, крім основної назви, має ще багато інших назв: слиз-трава, алтея аптечна, проскурняк, калачики, дика троянда, собача рожа та ін.
Росте алтея в найрізноманітніших місцях: на берегах річок, в болотах, у вологих чагарниках, на луках тощо. Професійні травники практикують вирощування алтеї у власному саду.
Алтея лікарська – трав'яниста багаторічна лікарська рослина з прямостоячим довгим, часто розгалуженим стеблом висотою до 1,5-2 метрів. Стебло і листя алтеї, повстяно-опушені. Форма листя яйцеподібна, самі листки трохи розсічені, при цьому верхні листки – трилопатеві, а нижні - п'ятилопатеві. Цвіте ця рослина протягом всього літа рожево-білими великими квітками, котрі розміщені групами. Плоди цієї рослини розташовані у формі диска, на поверхні рослини їх досить багато.
В лікарських цілях використовують найчастіше коріння або насіння рослини, котрій більше двох років. Корені для приготування сировини збирають восени (вересень і жовтень) або навесні (квітень і травень). В народній медицині використовується зазвичай настій з кореня алтеї. Ліки помічні при запальних процесах травного тракту, слизової оболонки дихальних шляхів, сечового міхура та нирок.
Слизувата речовина алтеї лікарської характеризується пом'якшувальною та знеболюючою дією при кашлі, запаленні кишечника та сечостатевих органів, дизентерії, виразці щлунку та проносах.
Гарячий настій алтеї лікарської помічний при запаленні ясен, зіва та мигдаликів. Його використовую для полоскання горла і рота. В той же час холодний настій алтеї застосовується в компресах при запаленні слизових оболонок шкіри та очей.
Настій (екстракт) з кореня алтеї готують традиційним способом. Столову ложку подрібненого коріння заливають на добу холодною водою. Потім відціджують через марлю та відтискають. Щоб покращити смак в екстракт можна добавити меду. Приймають такі ліки по столовій ложці що 2-3 години.
Сироп з кореня алтеї готують наступним чином: зверху на цукровий сироп насипають тонкий шар сушеного подрібненого коріння рослини у вигляді порошку в пропорції 1:50. Після набухання сироп добре вимішують та нагрівають. Після охолодження зберігають ліки в прохолодному місці. Вживають сироп з цієї рослини при захворюваннях дихальних шляхів, котрі супроводжуються сухим кашлем, при бронхіті, трахеїті і т.п. Готовий сироп алтеї можна придбати в аптеці. Він відпускається покупцям без рецепту.
Відвар з кореня алтеї готують так: в емальовану посудину насипають 5-7 грам мілко подрібненого кореня та вливають півсклянки води. Потім накрити покришкою та кип'ятять на водяній бані 10-15 хвилин і ще настоюють 15 хвилин після кипіння. Відвар проціджують та використовувати так же як звичайний настій, приготований холодним методом.
В лікувальних цілях застосовується також сік цієї лікарської рослини. Для його приготування використовують зібране в червні або липні соковите листя та стебла. П'ють сік по столовій ложці тричі в день при бронхіті, кашлі, туберкульозі легень, астмі, катарі дихальних шляхів, гастриті, діареї, ентероколіті, циститі.
Під час лікування хронічних захворювань дихальних шляхів бажано поєднувати лікування травами та масаж.
В фармацевтиці з алтеї лікарської, вірменської та коноплеподібної виготовляють таблетки, котрі всім відомі під назвою Мукалтин. Ці таблетки часто призначають хворим дітям при кашлі як відхаркувальний та протизапальний засіб.
На відміну від багатьох інших лікарських трав, алтея не має протипоказань. В окремих випадках може спостерігатись індивідуальна неприйнятність препарату.