Перейти до контенту

Амброзія полинолиста – фармакологічні властивості та використання


ліки з трави амброзії в нетрадиційній медицині Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiilolia) - це трав'яниста однорічна лікарська рослина, що відноситься до родини складноцвітих (айстрових). Вона має густе щетинисте опушення. Стебло цієї рослини розгалужене, прямостояче, трохи борозенчасте, висотою до 250 см. Листя опушене голе, має довжину від 4 до 15 сантиметрі, зверху зеленого забарвлення, знизу — сіро-зеленого відтінку. Верхні листки сидячі чергові, перистороздільні, а нижні - черешкові, супротивні, двічі перисто-роздільні. Кошики тичинкові, одностатеві, складаються з жовтих квіток, що зібрані по 8 - 15 штук в колосоподібне суцвіття. Квіти маточкові, без оцвітини, розміщені по 1 - 3 у пазухах верхніх листків або розташовані біля тичинкових суцвіть. Плід амброзії полинолистої - сім'янка. Цвіте ця рослина з серпня по жовтень.

Цю лікарську рослину у свій часу було випадково завезено з Америки. Найбільшого поширення амброзія полинолиста набула у південних районах України та на Закарпатті. Зустріти цю рослину також можна на околицях Харкова, Києва, Чернігова та інших міст. Це злісний карантинний бур'ян, що зазвичай проростає у посівах різноманітних сільськогоcподарських культур, а також вздовж берегів річок, залізничних насипів, автомобільних доріг та у засмічених місцях.

Властивості та хімічний склад амброзії полинолистої

У якості сировини заcтосовують пилок та надземну частину рослини. Щодо хімічного складу слід зазначити, що надземна частина амброзії містить ефірну олію, в яку також входить камфора та цинерол. Насіння цієї рослини містить близько 18 % олії, придатної для використання у лікувальних цілях.

У фармацевтиці використовується пилок амброзії полинолистої, який характеризується сильною алергенною дією. При потраплянні пилку цієї рослини на слизову оболонку носа або на очну кон'юнктиву у людини виникає сінна пропасниця. Для виникнення захворювання достатньо, щоб на слизову попало від 5 дод 40 зерен пилку. З пилку амброзії виготовляють різноманітні фармацевтичні препарати, екстракти та пігулки, які допомагають при соняшниковому та амброзійному полінозі. Крім цього, в народній медицині надземна частина рослини інколи заcтосовується як засіб від лихоманки та гіпертонії.