Перейти до контенту

Амі зубна – хімічний склад та фармакологічні властивості


рослина амі зубна в народній медицині Амі зубна (Ammi visnaga) – це трав'яниста дворічна рослина, що налдо родини зонтичних (селерових). Її висота може сягати 100 см. Стебло галузисте, борозенчасте, прямостояче. Листя піхвове, чергове, складне, перисто-розсічене. Квіти амі зубної 5-пелюсткові, дрібні, двостатеві, мають білий колір та характерний неприємний запах, вони зібрані у складний зонтик. Плодом цієї рослини є двосім'янка, яка достигає у серпні або вересні. Цвіте з червня до липня.

Амі зубна найбільш поширена у країнах Східної Європи та Закавказзі. Іноді ця лікарська рослина зустрічається і на Передкавказзі. На Україні вона росте у південних регіонах.

Зберігання та хімічний склад амі зубної

Заготовляють плоди амі зубної разом з іншими частинами рослини з вересня по жовтень. Зібрану сировину просушують в добре провітрюваному сухому приміщенні, розклавши її шаром в кілька сантиметрів та часто перегортаючи. Для зберігання сушеної рослини застосовують мішки, які складають в добре провітрюваних сухих приміщеннях. Термін придатності сушеної рослини складає до 3 років.

Якісний та кількісний склад активних органічних речовин амі зубної дуже залежить від умов, в яких ця рослина вирощувалась. В цілому амі зубна містить похідні фуранохромону (аміол, келінін, келін, віснагін, віснаміол, келінол, віснадин) та флавоноїди. Крім цього плоди мають більше 20 % жирної олії, до складу якої входить ефірна олія. Основною активною речовиною амі зубної є келін.

Застосування та фармакологічні властивості амі зубної

Відомо, що плоди цієї лікарської рослини застосовувалися в народній медицині країн Близького Сходу та Єгипту в давніх часів. В основному амі зубна використовувалась у якості ефективного засобу для лікування нирковокам'яної хвороби.

Фармакологічна активність цієї рослини обумовлена сукупністю біологічно активних протиспазматичних речовин. Крім цього, деякі з цих речовин, наприклад, віснамін, мають також седативну та фотосенсибілізуючу дію. З плодів амі зубної виготовляють такі поширені препарати, як авісан та келін. Перший з цих препаратів допомагає від спазмів сечовивідних шляхів та сприяє відходженню сечових каменів, а келін застосовують при хронічній коронарній недостатності, атеросклеротичному кардіосклерозі, спазмах шлунка та кишечника, бронхіальній астмі та стенокардії. Також келін міститься в таких препаратах келатрину, віталіну та келіверину.

Препарат з амі зубної під назвою келін (Khetlinum) випускається у вигляді таблеток по 0,02 г. Приймають келін внутрішньо тричі на добу по 1-2 таблетки після вживання їжі. Один курс лікування складає від 15 до 30 днів. Авісан (Avisanum) також випускається в таблетках, вага яких складає 0,05 г. Курс лікування та дозування авісану такі ж, як і келіну.