Аморфа кущова (Amorpha fruticosa) – це кущ заввишки до 3 метрів, що відноситься до родини бобових з корою темно-сірого або бурого кольору. Листя аморфи перисте непарне, складається з 8-12 пар майже ланцетних або овальних сірувато-зелених листочків. Квіти цієї лікарської рослини неправильні, дрібні, зібрані в густі верхівкові китиці. Віночок темно-фіолетового кольору. Плоди аморфи кущової - боби. Цвіте ця рослина у червні та липні.
Аморфа кущова завезена на наш континент з Північної Америки. В нашій країні її розводять по всій території, але найчастіше аморфу кущову можна зустріти на півдні України, в парках і садах у якості декоративної рослини, хоча трапляється вона і в дикій природі.
Хімічний склад, заготівля та зберігання аморфи кущової
Щодо хімічного складу, насіння аморфи кущової містить значну кількість ротеноїдного глікозидного аморфіну. Ця речовина є не лише в молодих пагонах, але і в листках рослини.
Боби аморфи кущової (Fructus Amorphae fruticosae) заготовляють з серпня по жовтень, просушуючи їх тонким шаром на відкритому повітрі або у приміщеннях з доброю вентиляцією. Для зберігання застосовують паперові мішки, які складують в сухих приміщеннях з доброю вентиляцією. Термін придатності висушеної рослини складає 5 років.
Застосування та лікувальні властивості аморфи кущової
Як відомо, аморфін характеризується кардіотонічними властивостями, має заспокійливу дію, проявляє позитивну монотропну, ізотропну, та негативну хронотропну дію на серце людини. Завдяки таким специфічним властивостям аморфіну, він застосовується для виготовлення препарату фрутицин, який відноситься до седативних засобів. Фрутицин допомагає при неврозах серцево-судинної системи, вегетативних неврозах та пароксизмальній тахікардії.
Фармацевтична промисловість випускає фрутицин (Fruticinum) у формі таблеток вагою 0,05 г. Вживають цей препарат внутрішньо по таблетці 2-3 рази на добу після прийому їжі. При відсутності побічних ефектів дозу фрутицину можна подвоїти. Зазвичай курс лікування становить 3-4 тижні з перервами в 2-3 дні через кожні 7-10 днів прийому препарату. На сьогоднішній день фрутицин виключений з номенклатури терапевтичних засобів у зв’язку з розробкою більш ефективних препаратів та недостатньою кількістю сировини для його виробництва.