Анемона дібровна (Anemone nemorosa) – це трав’яниста кореневищна багаторічна рослина, яка відноситься до родини жовтецевих. Стебло розсіяне, прямостояче, опушене, висотою 10 - 25 см. Прикореневих листків зазвичай немає або може бути один листок. Листя на стеблах коротке черешкове, зібране в кільця по 3 листки. Квіти анемони дібровної блідо-рожеві або білі, середнього розміру, шириною 2 - 3 см, мають 6 пелюсток, іноді можуть бути насиченого рожевого відтінку. Цвіте ця лікарська рослина з квітня по травень, її плоди - сім'янки.
Анемона дібровна зустрічається в широких листяних лісах, на галявинах та узліссях Лісостепу та Західного Полісся.
Хімічний склад та фармакологічні властивості анемони дібровної
Заготовляють цю лікарську траву під час цвітіння. У лікувальних цілях застосовують листя, стебла та квіти. Анемона відноситься до неофіційних лікарських рослин. Надземна частина цієї рослини містить хелідонову кислоту, сапоніни та протоанемонін.
У народній медицині застосовують анемону дібровну, лісову або жовтецеву у вигляді настою для внутрішнього вживання. Як свідчить практика, настій з цієї рослини допомагає при лікуванні злоякісних новоутворень, пневмонії, серцевих захворювань, болів у шлунку, гарячки, а також може застосовуватись як абортивний засіб. Зовнішньо настій з анемони дібровної використовують для лікування подагри, ревматизму та дерматозів. Крім цього, рослина має потогінний, діуретичний та седативний вплив на організм людини.
Ця рослина отруйна! Застосовувати її слід дуже обережно.