Перейти до контенту

Аралія серцеподібна – лікувальні властивості та хімічний склад


лікувальні властивості трави аралії Аралія серцеподібна (Aialia coidata, аралія Шмідта) – це трав’яниста багаторічна лікарська рослина, що відноситься до родини аралієвих. У неї просте, голе стебло довжиною 1,5-2 метри. Кореневище м’ясисте, товсте з характерним ароматом. Листя довгочерешкове, складне, дво-трійчасто перисте. Квіти зеленуватого та жовтуватого відтінку дрібні, тичинкові та двостатеві, зібрані у волотеподібне верхівкове суцвіття з кількох зонтиків. Інколи в пазухах верхніх листків проростають одиничні додаткові зонтики. Плоди аралії серцеподібної м’ясисті, чорні шириною 3-4 мм. Цвіте ця лікарська рослина з липня по вересень.

Аралія серцеподібна в дикій природі зустрічається на Далекому Сході (острові Сахалін та Курильських островах). В нашій країні ця лікарська рослина вирощується в ботанічних садах та в дослідних лабораторіях, а також в окремих аматорів у вигляді інтродукованої рослини.

Хімічний склад та застосування аралії серцеподібної

Заготовляють та зберігають цю рослину так само, як аралію високу. Корені цієї рослини мають тритерпенові сапоніни - аралозиди А, В і С, що подібні за хімічним складом до панаксозидів, які містить женьшень. Крім цього коріння аралії серцеподібної містить також ефірну олію (близько 2%) та кумарин.

З коріння аралії серцеподібної та аралії високої виготовляють настоянку, яку застосовують так само, як і настоянку коренів аралії високої. Обидві рослини мають ідентичні властивості, однак аралія висока має значно більше токсичних речовин, порівняно з аралією серцеподібною. Щодо протипоказань застосування цієї рослини – вони такі самі, як в аралії високої.