Перейти до контенту

Аритмія в дитини – чи є вона причиною для занепокоєння?


лікування аритмії в дітей
- Симптоми аритмії в дитини
- Причини аритмії в дітей
- Способи лікування аритмії в дітей
- Профілактика аритмії в дітей

Аритмія в дітей це різні за походженням зміни серцевого ритму, що виникають внаслідок порушення функції автоматизму, збудливості та провідності серця. У педіатрії та дитячої кардіології зустрічаються такі ж численні порушення ритму серця, як і в дорослих.

Аритмія в дітей може виникати в будь-якому віці, однак періодами найбільшого ризику з розвитку та проявів аритмії є період відразу після народження, а також від 4 до 5 років, від 7 до 8 років і з 12 до 14 років. Саме тому в рамках диспансеризації дітей цього віку доцільно проводити обов'язкові консультації дитячого кардіолога та ЕКГ-скринінг.

Статистичний аналіз поширеності аритмії в дітей ускладнюється через те, що навіть у здорових дітей зустрічаються епізоди порушень ритму серця: міграція ритму, брадикардія, тахікардія, екстрасистолія, феномен WPW, атріовентрикулярна блокада I ступеня та ін. Причини виникнення аритмії, її перебіг, лікування та діагностування в дітей мають свої особливості.

Аритмія в дитини – типові симптоми

Близько 40% випадків аритмії в дітей виявляють випадково, в процесі планової диспансеризації або в ході обстеження дитини після перенесеного захворювання. В інших випадках клінічні прояви аритмії не є специфічні. У немовлят аритмію запідозрюють при появі нападоподібної задишки, зміни кольору шкіри (блідості), неспокійній поведінці, відмові від їжі або млявому ссанні, поганому наборі ваги, поганому сні, пульсації судин шиї.

Аритмія в дитини старшого віку може супроводжуватися підвищеною стомлюваністю, поганим перенесенням фізичних навантажень, неприємними відчуттями в області серця (перебої, завмирання, сильні поштовхи), артеріальною гіпотонією, запамороченнями та непритомністю.

До потенційно небезпечних аритмій у дітей, що пов'язані з підвищеним ризиком раптової смерті, відносяться подовження інтервалу QТ, шлуночкові тахіаритмії. Такі стани супроводжуються гіпоксичною енцефалопатією, ішемією міокарда, гострою серцевою недостатністю.

Причини аритмії в дітей

Всі причини, що призводять до виникнення аритмії в дитини, можна розділити на кардіальні (серцеві), екстракардіальні (позасерцеві) та змішані.

діагноз синусова аритмія До кардіальних причин розвитку аритмії в дітей, насамперед, слід віднести вроджені вади серця (аномалію Ебштейна, дефект міжпередсердної перегородки, відкритий атріовентрикулярний канал, тетраду Фалло), операції на серці з приводу ДМШП, ДМПП та інші вроджені та набуті вади серця. Поразка провідних шляхів серця в дитини може розвиватися внаслідок міокардитів, міокардіодистрофії, дилятаційної та гіпертрофічної кардіоміопатії, перенесеного ревматизму. У ряді випадків причиною аритмії у дітей виступають пухлини серця, перикардити, травми серця, що супроводжуються крововиливом в область провідних шляхів, інтоксикацією. Спровокувати аритмію в дитини можуть і важкі інфекції: ангіна, дифтерія, пневмонія, бронхіт, кишкові інфекції, сепсис, що супроводжуються втратою рідини та призводять до електролітних порушень. До ятрогенних причин аритмії належать механічні дії при зондуванні порожнин серця та проведенні ангіографії. У дітей можливі вроджені порушення ритму, обумовлені аномаліями розвитку провідної системи (синдром WPW), аритмогенною дисплазією правого шлуночка і т.п.

Екстракардіальними факторами аритмії в дітей можуть виступати патологічний перебіг вагітності та пологів, недоношеність, внутрішньоутробна гіпотрофія плода, що призводять до незрілості провідної системи серця та порушення його іннервації. Серед поза серцевих механізмів аритмії в дітей велику роль відіграють функціональні розлади нервової системи (емоційне перенапруження, вегето-судинна дистонія), ендокринні порушення (гіпотиреоз, тиреотоксикоз), захворювання крові (залізодефіцитна анемія) та ін.

Про змішаного типу аритмію в дитини говорять у тому випадку, якщо має місце поєднання органічних захворювань серця та порушень нейрогуморальної регуляції його діяльності.

Синусова аритмія в дитини часто може носити функціональний характер, тобто бути природною реакцією організму на спекотну погоду, неадекватне фізичне навантаження, сильні емоції і т.п.

Аритмія в дитини – які існують способи лікування?

Функціональна аритмія в дітей не вимагає лікування. В цьому випадку батькам слід приділити увагу організації режиму дня, повноцінному відпочинку дитини, помірній фізичній активності. При лікуванні клінічно значущих аритмій використовуються консервативні медикаментозні та хірургічні методи.

У всіх випадках терапія повинна починатися з виключення факторів, які провокують аритмію в дитини. Це може бути лікування ревматизму, санації хронічних вогнищ інфекції (аденотомії, тонзилектомії, лікування карієсу та ін.). Також слід скасувати прийом лікарських препаратів, що викликають порушення ритму серця.

Консервативна фармакотерапія аритмії у дітей включає три напрямки: нормалізацію електролітного балансу міокарда, застосування протиаритмічних засобів, покращення метаболізму серцевого м'яза. До засобів, що нормалізують електролітний баланс, відносяться панангін, магне В6, калію оротат, аспаркам. Протиаритмічна терапія здійснюється новокаїнамідом, обзиданом, аміодароном, верапамілом та іншими препаратами цієї групи. З метою метаболічної підтримки міокарда використовуються кокарбоксилаза, рибоксин, кальцію пангамат.

При резистентному лікуванні аритмії в дітей застосовується малоінвазивне хірургічне лікування: радіочастотна абляція або кріоабляція патологічних аритмогенних зон, імплантація електрокардіостимулятора або імплантованого дефібрилятора.

Профілактика аритмії в дітей

При встановленні діагнозу аритмії в дитини визначаються причини та можливість їх усунення, а також ступінь гемодинамічних розладів. При функціональних аритміях прогноз сприятливий. Миготлива аритмія збільшує ризик розвитку серцевої недостатності та тромбоемболічних ускладнень. Найбільші побоювання щодо ризику раптової смерті викликають аритмії у дітей, що розвиваються на тлі органічного ураження серця, АВ-блокади III ступеня, комбіновані аритмії.

Профілактика виникнення аритмії передбачає усунення певних чинників, лікування основних захворювань, профілактичне обстеження серцево-судинної системи. Диспансерне обстеження дітей з аритмією здійснюють педіатр, дитячий кардіолог, а також при необхідності - дитячий ендокринолог, дитячий невролог та ревматолог.