Перейти до контенту

Артеріальна гіпотонія у дітей – причини, лікування та наслідки


Способи лікування гіпотонії у дітей - Різновиди артеріальної гіпотонії
- Причини артеріальної гіпотонії в дітей
- Патогенез артеріальної гіпотонії
- Симптоми артеріальної гіпотонії в дитини
- Діагностика артеріальної гіпотонії
- Лікування артеріальної гіпотонії у дітей
- Профілактика артеріальної гіпотонії

Артеріальна гіпотонія в дитини – це періодичне або постійне заниження артеріального тиску до рівня 100/60 мм. рт. ст. Перебіг цього захворювання відбувається при періодичному запамороченні, сонливості, стомлюваності, минущих порушеннях зору, схильності до непритомності. Також при артеріальній гіпотонії в дитини часто буває порушена терморегуляція. Діагностування у дітей артеріальної гіпотонії базується на періодичному вимірюванні артеріального тиску протягом доби, дослідженні стану нервової, ендокринної та серцево-судинної систем за допомогою ЕЕГ, ЕКГ, ЕхоКГ, біохімічного та загального аналізу крові. Для лікування артеріальної гіпотонії переважно використовується немедикаментозна терапія (голкорефлексотерапія, масаж, психотерапія, ароматерапія, ФТЛ і водолікування), але інколи вона може доповнюватись застосуванням таких препаратів, як рослинні адаптогени, транквілізатори, ноотропи, церебропротектори.

Артеріальна гіпотонія або артеріальна гіпотензія у дітей є синдромом зниженого артеріального тиску, який характеризується стабільними рівнями верхнього (систолічного) та нижнього (діастолітичного) тиску 100 і 60 мм рт.ст. відповідно. Це порушення найчастіше зустрічається у підлітків і молодих жінок, а в дорослому віці, коли спостерігається ураження судин атеросклерозом, лікарі діагностують атеросклеротичну артеріальну гіпотензію, причиною якої є зниження тонусу стінок судин внаслідок атеросклеротичних процесів в організмі.

Враховуючи те, що артеріальна гіпотонія має багато причин і факторів розвитку, це захворювання є предметом вивчення ендокринології, неврології, кардіології та цілого ряду інших медичних дисциплін.

Різновиди артеріальної гіпотонії

Враховуючи те, що артеріальна гіпотонія часто діагностується навіть у здорових дітей, вона може не тільки супроводжувати різні захворювання, але й представляти собою самостійну нозологічну форму. Тому у лікарській практиці застосовується єдина класифікація гіпотонічного стану, згідно з якою виділяють такі форми, як фізіологічна, патологічна (первинна) та симптоматична (вторинна) артеріальна гіпотонія у дітей.

До різновидів фізіологічної артеріальної гіпотонії належать:
- артеріальна гіпотензія як індивідуальна норма, яка носить конституціональний спадковий характер;
- компенсаторна адаптивна гіпотензія, що зустрічається у населення субтропіків, тропіків та високогірних районів;
- гіпотензія підвищеної тренованості, яка досить часто зустрічається у спортсменів.

Первинна патологічна артеріальна гіпотонія у формі окремого самостійного захворювання поєднує випадки ідіопатичної ортостатичної гіпотензії та нейроциркуляторної гіпотензії зі стійкими проявами або оборотним нестійким протіканням. При стійких проявах артеріальної гіпотонії у дітей лікарі говорять про гіпотонічну хворобу.

До вторинної (симптоматичної) артеріальної гіпотонії лікарі відносять гострі (при шоку, колапсі) та хронічні форми цього захворювання, що викликані органічними патологічними порушеннями нервової, серцево-судинної, ендокринної системи, або інтоксикацією в дітей.

Причини артеріальної гіпотонії в дітей

Артеріальну гіпотонію в дитини потрібно розглядати як багатофакторний стан, що характеризується зниженням кров'яного тиску під впливом патологічних та фізіологічних станів в артеріальній системі.

Основною причиною первинної артеріальної гіпотонії у переважній більшості випадків вважається нейроциркуляторна дистонія у дітей. Відповідно до найсучасніших теорій, первинна гіпотензія в дитини є особливою формою неврозу судинних центрів у головному мозку. При цьому провідна роль у виникненні неврозу належить постійним психотравмуючим факторам і стресовим ситуаціям. Безпосередніми спонукаючими причинами виникнення нейроциркуляторної дистонії можуть бути психологічні травми і психічні розлади, депресія, недостатній сон і хронічна перевтома.

Вторинна артеріальна гіпотонія у дітей переважно є одним із симптомів групи захворювань, до яких відноситься виразка шлунка, анемія, гіпотиреоз, демпінг-синдром, міокардит, кардіоміопатія, діабетична нейропатія, аритмія, інфекційні захворювання, остеохондроз шийного відділу хребта, серцева недостатність та різного роду пухлини.

Гостра артеріальна гіпотонія в дитини зазвичай виникає унаслідок критичної раптової втрати крові у результаті травми, а також від отруєння, зневоднення, різких збоїв у роботі серця, анафілактичного шоку та інших критичних станів, при яких включаються в дитини гіпотензивні рефлекси. В таких випадках артеріальна гіпотензія має блискавичний розвиток (все відбувається протягом декількох хвилин або десятків хвилин) і викликає гострі перебої кровопостачання внутрішніх органів.

Хронічна артеріальна гіпотонія у дітей, як і всі інші хронічні захворювання, є тривалою у часі і характеризується малосимптомним розвитком. Під час хронічної гіпотонії організм дитини звикає до зниженого тиску, тому виразних симптомів, які би свідчили про порушений кровообіг, не спостерігається.

Різновиди гіпотонії схема

Крім перелічених випадків артеріальна гіпотонія може виникнути на фоні дефіциту вітамінів В, С, Е, під час дотримання дітьми суворих дієт, вживання значних доз або тривалий час лікарських препаратів.

Фізіологічна артеріальна гіпотонія в дитини є досить поширеним явищем і може виникати навіть у цілком здорових дітей, які мають генетичну схильність до зниження артеріального тиску, а також під час тренування спортсменів, при різких змінах клімату під час подорожі або при різкій зміні кліматичних умов.

Патогенез артеріальної гіпотонії

Незважаючи на значну кількість ймовірних причин, процес розвитку артеріальної гіпотонії в дітей є як правило пов'язаний з наступними чотирма факторами:
- скороченням ОЦК;
- зменшенням опірності периферичних судин;
- зменшенням ударного і хвилинного викиду серця;
- спадом венозного притоку крові до серця.

Зменшення хвилинного та ударного об'єму крові відбувається при важких порушеннях функціонування міокарда під час міокардиту, важкої форми аритмії, перевищення дози при вживанні ß-адреноблокаторів і т.п. Зменшення опірності і тонусу периферичних судин у дітей викликає артеріальну гіпотонію під час колапсу інфекційного або токсичного походження та анафілактичного шоку. Артеріальна гіпотонія у дітей як результат зменшення ОЦК може з'являтись також при кишково-шлунковій внутрішній кровотечі.

При різних формах артеріальної гіпотонії у дітей часто проявляються збої судинної регуляції вищими вегетативними центрами, розлади механізму регулювання артеріального тиску з боку ренін-ангіотензин-альдостеронової системи, порушення чутливості рецепторів судин до дії катехоламінів, порушення еферентної та аферентної частини дуги барорефлексу.

Симптоми артеріальної гіпотонії в дитини

Фізіологічна гіпотонія, як правило, не викликає у дітей серйозного дискомфорту.

Щодо гострої форми цього захворювання, то вона часто протікає з кисневим голодуванням тканин головного мозку, внаслідок чого спостерігаються такі симптоми, як тимчасове порушення зору, непритомність, запаморочення, блідість шкіри та хиткість ходи.

У випадку хронічної гіпотонії у дітей в першу чергу спостерігаються симптоми основного захворювання, до яких додається сонливість, апатія, загальна слабкість, емоційна лабільність, значна стомлюваність, головний біль, пітливість долонь і стоп, погіршення пам'яті, тахікардія і порушення терморегуляції.

При ортостатичній артеріальній гіпотонії, яка відчувається при різкій зміні положення тіла з горизонтального до вертикального, в дитини виникає переднепритомний стан.

Крім всіх цих симптомів, артеріальна гіпотонія може також провокувати вегетативні розлади і кризи, що мають вагоінсулярний характер. При таких пароксизмах дітей часто турбує гіпотермія, адинамія, сильна пітливість, нудота, блювота, болі у животі, брадикардія, різке падіння тиску до непритомності, ускладнене дихання, що є наслідком спазмів гортані.

Діагностика артеріальної гіпотонії

Під час діагностики педіатри намагаються не лише констатувати наявність артеріальної гіпотонії у дітей, але й встановити природу її появи.

Щоб правильно оцінити значення артеріального тиску в дитини виконується триразове вимірювання з періодом у 3-5 хвилин. Крім цього, добовий контроль артеріального тиску дозволяє встановити частоту та межі коливання тиску протягом доби.

Вік дитини Артеріальний тиск (мм.рт.ст)
На руках На ногах
   Систолічний       Діастолічний   
 Новонароджена дитина   60 - 80 40 - 50

Систолічний тиск

більший, ніж на руках

на 10 - 20 мм. рт. ст.

 Від 1 до 12 місяців 80 - 85 45 - 50
 Від 1 до 5 років 90 - 105 50 - 60
 Від 6 до 10 років 95 - 115 55 - 65
 Від 11 до 14 років 105 - 120 65 - 70

З метою підтвердження або виключення підозри на вторинну артеріальну гіпотонію в дитини проводиться комплексне обстеження ендокринної, серцево-судинної та нервової систем. Для цього аналізуються такі біохімічні показники крові, як глюкоза, електроліти, холестерин-ліпідні фракції, та проводиться ЕКГ обстеження у стані спокою та під час навантаження, ехокардіографія, ортостатична проба, електроенцефалографія.

Лікування артеріальної гіпотонії у дітей

Лікування артеріальної гіпотонії в дитини починається лише після точного встановлення природи та причини падіння артеріального тиску.

При вторинній симптоматичній гіпотензії лікування в основному зводиться до усунення основного захворювання. Терапія артеріальної гіпотонії нейровегетативного генезу в першу чергу передбачає корекцію вегетативного дисбалансу із застосуванням медикаментів та інших методів.

До комплексу лікувально-оздоровчих заходів обов'язково включається нормалізація харчування, дотримання дітьми режиму дня, масаж шийно-комірцевої ділянки, різноманітні методи психотерапії, душ Віші, аромотерапія, водолікування (мінеральні ванни, циркулярний та шотландський душ, гідромасаж), голкорефлексотерапія, фізіотерапевтичні процедури (електрофорез та електросон), ЛФК та аероіонотерапія.

При застосуванні лікування артеріальної гіпотонії медикаментами дітям призначаються препарати таких груп, як рослинні адаптогени (настоянки женьшеню, лимонника, аралії), холінолітики, церебропротектори (вінпоцетин, актовегін, циннаризин), транквілізатори, антидепресанти, ноотропи (пірацетам, гліцин, ноотропіл), вітаміни та антиоксиданти (вітаміни А, В, Е, бурштинова кислота).

При лікуванні гострої артеріальної гіпотонії для швидкого підняття і нормалізації артеріального тиску дітям можуть вводитись кардіотоніки і вазоконстриктори (дофамін, мезатон), глюкокортикоїди, а також виконуватись інфузія колоїдних і сольових розчинів.

Профілактика артеріальної гіпотонії

Загалом методи профілактики первинної артеріальної гіпотонії у дітей передбачають в основному дотримання строгого режиму дня, занять спортом (гімнастикою, плаванням, бігом), повноцінне харчування, здоровий та активний спосіб життя, уникнення стресів. Також застосовуються процедури для зміцнення судин (масаж, загартовування, контрастний душ).

Щоб зменшити ймовірність вторинної артеріальної гіпотонії в дитини необхідна профілактика неврологічних, ендокринних і серцево-судинних захворювань. Дітям, що страждають від артеріальної гіпотонії, рекомендують постійно контролювати значення артеріального тиску та періодично відвідувати кардіолога.