Перейти до контенту

Артралгія в дітей – основні причини, симптоми і методи лікування


діагноз артралгія в дитини - Різновиди артралгій
- Причини розвитку артралгії в дитини
- Способи діагностики артралгії
- Лікування артралгії в дітей
- Прогноз при артралгії

Артралгією в дитини називаються болісні симптоми, що виникають в одному або декількох суглобах. В останньому випадку мова йде про поліартралгію. Артралгія в дітей може виникати при подразненні нейрорецепторів синовіальних оболонок медіаторами запалення всередині капсул суглобів, а також токсичними речовинами, остеофітами, кристалами солей, продуктами імунних реакцій та ін. Такі симптоми в дітей можуть виникати при захворюваннях інфекційного, ендокринного, ревматичного, неврологічного, аутоімунного, пухлинного походження, а також при травмах і надмірній вазі тіла. Встановлення причини появи артралгії в дитини має важливе діагностично-диференційне значення. Процес лікування артралгії в дитини передбачає усунення причин, що призвели до виникнення захворювання і застосування таких симптоматичних засобів, як нагрівання, мазі та анальгетичні препарати.

Суглобовий синдром у дітей, що проявляється у вигляді артралгії, характеризується відсутністю симптоматики ураження суглобів (набряк, деформація, гіперемія, зменшення рухливості), а в багатьох випадках й відсутністю рентгенологічних ознак. Тим не менш, артралгія в дитини часто передує значним органічним ураженням суглобів або свідчить про початок серйозного позасуглобового патологічного процесу.

Різновиди артралгій

Прояви цього захворювання в дітей можуть відрізнятись локалізацією та глибиною болю, кількістю уражених суглобів, силою та характером больового синдрому, періодичністю протягом доби, тривалістю перебігу, зв'язками з тим або іншим видом руху.

Якщо болі виникають тільки в одному суглобі, лікарі ведуть мову про моноартралгію, а у випадку одночасної появи болів у декількох суглобах захворювання позиціонується як олігоартралгія. Якщо ж кількість болючих суглобів у дитини більше чотирьох, такий синдром називається поліартралгією.

За силою прояву больового синдрому артралгію розділяють на гостру і тупий біль, за способом перебігу визначають постійну і скороминущу артралгію, за інтенсивністю перебігу встановлюють слабку, середню та інтенсивну. У більшості випадків болі в дітей виникають у великих суглобах (плечових, ліктьових, колінних, тазостегнових), значно рідше біль відчувається у дрібних та середніх суглобах (міжфалангових, гомілковостопних, променезап'ясткових).

Ревматологи розрізняють такі види болю в суглобах:

- поліартралгія або олігоартралгія, при якій до процесу залучаються синовіальні оболонки або дистрофічно-дегенеративні прогресуючі зміни в хрящах;
- інтермітуюча артралгія (первинний епізод) під час рецидивуючого або гострого артриту;
- спровоковані інтоксикацією в дитини в результаті гострих інфекційних захворювань;
- артралгія після перенесеної травми або як результат запального процесу;
- тривала моноартралгія великих суглобів;
- псевдоартралгія.

Причини розвитку артралгії в дитини

Артралгія в дітей часто супроводжує перебігом гострих інфекційних захворювань. Це може відбуватись як під продромального періоду, так і на ранній стадії артралгії, яка супроводжується інтоксикацією і лихоманкою. При інфекційній артралгії дитина відчуває ломоту в суглобах рук та ніг. При цьому біль носить поліартикулярний характер і часто супроводжується болями у м'язах. При такій формі захворювання рухливість суглобів залишається без змін. Найчастіше інфекційна артралгія в дитини повністю щезає через кілька днів при зменшенні токсичного синдрому, що був зумовлений тим чи іншим захворюванням.

Можливі різні шляхи розвитку реактивної артралгії в результаті перебігу гострих урогенітальних або кишкових інфекційних захворювань, параінфекційного артралгічного синдрому, що викликаний туберкульозом, вторинним сифілісом та інфекційним ендокардитом. Іноді причиною артралгії виявляються осередки таких хронічних інфекцій, як пієлонефрит, аднексит, холангіт, паразитарна інвазія та паратонзилярний абсцес.

Поліартралгія або олігоартралгія вважається типовим симптомом ревматичних захворювань в дітей. Ревматичній артралгії властивий мігруючий інтенсивний постійний біль, залучення до процесу великих суглобів нижніх кінцівок та обмеження рухів у суглобах. Про розвиток ревматоїдного артриту і ревматичних системних захворювань свідчить поліартикулярний синдромом, що охоплює симетричні дрібні суглоби кистей і стоп, а також скованість рухів у ранковий час. У випадку подагричного мікрокристалічного артриту симптоми артралгії виникають у формі нападів болю всередині ізольованого суглобу. При цьому біль, що зненацька виникає, дуже швидко досягає високої інтенсивності і не зменшується протягом декількох днів.

Артралгія, що розвивається поступово, протягом досить довгого проміжку часу, може бути симптомом деформуючого остеоартрозу або ряду інших дистрофічно-дегенеративних уражень суглобів. Як правило при цьому до процесу залучаються тазостегнові та колінні суглоби. Виникає ниючий тупий біль, який відчувається при фізичних навантаженнях і вщухає в стані спокою. Артралгія в дітей деколи може бути й метеозалежного типу. При цьому захворювання супроводжується хрустінням суглобів під час рухів.

Стійка олігоартралгія та поліартралгія з тривалим перебігом, при якій спостерігається формування так званих «пальців Гіпократа» з деформацією дистальних фаланг та нігтів, виникає при паранеопластичному ураженні синовіальних оболонок. В таких випадках виникає підозра на онкологічні захворювання внутрішніх органів і першочергово легень.

Досить часто причиною артралгії в дитини є ендокринні розлади, до яких належить первинний гіперпаратиреоз, гіпотиреоз, оваріогенні дисфункції та ін. При ендокринному ґенезі суглобовий синдром може мати перебіг як олігоартралгія з осалгією. В такому випадку дитина буде відчувати біль у м'язах, хребті і тазових кістках.

Щодо всіх решта ймовірних причин артралгії в дітей, можна також виділити отруєння такими важкими металами, як берилій, талій, регулярні перевантаження і травми суглобів, посталергічну реакцію і тривале вживання медичних препаратів.

Залишкова артралгія, яка виникає у дітей як результат запалень суглобів, може бути тимчасовою або хронічною. Біль та малорухливість суглобів можуть відчуватись протягом декількох тижнів, але через певний час робота кінцівок і самопочуття дитини повністю нормалізуються. У випадку хронічної артралгії можливі загострення, що провокуються переохолодженням, метеозалежністю і перенапруженням.

Псевдоартралгіями лікарі називають больові відчуття, причиною яких є невралгія, первинна осалгія, плоскостопість, судинна патологія, звичайні болі у м'язах, психосоматичні розлади, О-подібна та Х-подібна деформація кінцівок.

Способи діагностики артралгії

Враховуючи той факт, що артралгія в дитини не вважається окремою нозологічною одиницею, а є просто суб'єктивним симптомом, щоб встановити причину появи захворювання першочергово проводиться фізикальне обстеження і встановлюються клініко-анамнестичні характеристики. Також призначається консультація ревматолога.

Для того, щоб диференціювати етіологію артралгії, здійснюються відповідні об'єктивні дослідження. Під час лабораторної діагностики основним є клінічний аналіз крові дитини, при якому виконується підрахунок тромбоцитів, встановлюються серологічні реакції, проводяться бактеріологічні та біохімічні тести.

До інструментальних методів діагностики артралгії в дітей належить УЗД суглобів, рентгенографія, термографія і томографія, подографія та електрорентгенографія. Крім цього, застосовуються такі інвазивні втручання, як артроскопія, контрастна артрографія, діагностична пункція суглобів з проведенням цитологічного та мікробіологічного дослідження пунктату.

Лікування артралгії в дітей

Під час лікування артралгії у дітей в першу чергу відбувається лікування основної патології. При цьому призначається медикаментозна терапія, що націлена на купірування запального процесу всередині суглобовів та зняття больового синдрому.

Системне лікування передбачає застосування НПЗП (напроксен, ібупрофен, диклофенак). Якщо відбувається лікування помірної артралгії в дитини, або існують протипоказання щодо вживання пероральних медикаментів, застосовується зовнішня локальна терапія знеболюючими, протизапальними та зігріваючими мазями (диклофенак, финалгон, скипидарна мазь, фастум-гель). Також на уражені суглоби дитини кладуться аплікації з димексидом.

Прогноз при артралгії

У випадку нехтування ретельного обстеження, при несвоєчасному лікуванні, артралгія може стати причиною розвитку функціональних незворотних процесів всередині суглобів (контрактури, анкілози, ригідності). Враховуючи те, що артралгія в дитини може бути своєрідним індикатором ряду захворювань, звернутись до лікаря бажано протягом двох днів після появи та збереження суглобового синдрому.