Перейти до контенту

Артрит в дітей – причини, лікування та наслідки захворювання


лікування артриту
- Симптоми артриту в дитини
- Ювенільний ревматоїдний артрит
- Ювенільний анкілозуючий спондилоартрит
- Реактивні артрити в дітей
- Інфекційний артрит
- Лікування артриту в дітей

Під поняттям артрит в дітей часто об'єднуються різні за походженням та природою захворювання, що протікають з суглобовим синдромом і виникають в дитячому віці. У педіатрії та дитячій ревматології артрит виявляється в кожної тисячної дитини. Важливість вивчення проблеми артритів в дітей визначається її соціальною значимістю, а саме - високим ступенем інвалідизації юних пацієнтів, які в результаті захворювання найчастіше втрачають елементарні функції самообслуговування і не можуть обходитися без допомоги дорослих.

Найбільш частими формами артриту в дітей є: ревматичний артрит, ювенільний ревматоїдний артрит, ювенільний анкілозуючий спондилоартрит, реактивні артрити і артрити, асоційовані з інфекцією.

Ревматоїдний артрит в дитини є одним із проявів ревматизму (поряд з ревмокардитом, малою хореєю, кільцеподібною еритемою, ревматичними вузликами) та є етіологічно пов'язаний з перенесеною стрептококовою інфекцією (ангіною, скарлатиною, фарингіт).
Ювенільний ревматоїдний артрит в дітей характеризується хронічним запальним ураженням суглобів невідомої етіології. Найчастіше виникає в дітей віком до 16 років, має неухильно прогресуючий перебіг та іноді супроводжується залученням внутрішніх органів. Ревматоїдний артрит в дитини може протікати в суглобовій формі (по типу моноартриту, олігоартриту, поліартриту) або системній (суглобово-вісцеральній) формі з ураженням серця, легенів, ретикулоендотеліальної системи, з васкулітами, полісерозитом, увеитом і т.п.

Ювенільний анкілозуючий спондилоартрит (хвороба Бехтєрєва) протікає з хронічним запаленням хребта та периферичних суглобів. У 10-25% випадків захворювання починається в дитячому віці.

Реактивні артрити в дітей складають групу асептичних запальних захворювань суглобів, що розвиваються в результаті перенесеної позасуставної інфекції. До реактивних артритів відносять постентероколітичні та урогенітальні артрити. Деякі лікарі відносять до реактивних артритів синдром Рейтера.

Інфекційний артрит в дитини характеризується суглобовими синдромами, що розвинулися внаслідок вірусних, бактеріальних, грибкових, паразитарних інфекцій, хвороби Лайма. При інфекційному артриті збудники проникають безпосередньо в порожнину суглоба з лімфою або кров’ю, в результаті маніпуляцій або травм.

Симптоми артриту в дитини

Ювенільний ревматоїдний артрит

При суглобовій формі артриту дитину можуть турбувати один або кілька суглобів (частіше симетричні). При цьому спостерігається їх набряк та гіперемія. Зазвичай відбувається залучення в патологічний процес великих суглобів (колінних, гомілковостопних, променезап'ясткових), рідше страждають дрібні суглоби ніг та рук (міжфалангові). В дитини спостерігається ранкова скутість в суглобах, зміна ходи, малюки до 2 років можуть зовсім перестати ходити.

При гострому перебігу хвороби температура тіла може підвищуватися до 38-39 градусів. Суглобова форма артриту в дитини нерідко протікає з увеитом, лімфаденопатією, поліморфним висипом на шкірі, збільшенням печінки та селезінки.

Суглобово-вісцеральна (системна) форма артриту в дітей характеризується артралгією, лімфаденопатією, сильною лихоманкою, поліморфним алергічним висипом, гепатоспленомегалією. При цьому може відбуватись розвиток міокардиту, полісерозиту (перикардиту, плевриту), анемії.

Прогресування артриту в дитини призводить до розвитку стійкої деформації суглобів, часткового або повного обмеження рухливості, амілоидозу серця, нирок, печінки, кишечника. Інвалідами стають 25% дітей з ювенільним ревматоїдним артритом.

Ювенільний анкілозуючий спондилоартрит

Симптоматика включає суглобовий синдром, екстраартикулярні та загальні прояви. Ураження суглобів при даному типі артриту в дітей відбувається переважно у вигляді моно- або олігоартриту суглобів ніг та має асиметричний характер. Найчастіше при захворюванні уражаються колінні суглоби, суглоби плесна, плюснефалангові суглоби першого пальця ноги. Під менший ризик потрапляють кульшові та гомілковостопні суглоби верхніх кінцівок, грудино-ключичні, грудино-реберні та лобкові зчленування. Характерним є розвиток ентезопатій, ахіллобурситу, ригідності хребта.

Серед екстраартикулярних симптомів при анкілозуючому спондилоартриті часто зустрічається увеїт, аортальна недостатність, нефропатія, вторинний амілоїдоз нирок. Причиною інвалідності в старшому віці стає анкілоз міжхребцевих суглобів та поразка тазостегнових суглобів.

Реактивні артрити в дітей

Реактивний артрит в дитини розвивається через 1-3 тижні після кишкової або сечостатевої інфекції. Суглобові прояви характеризуються моно- або олігоартритом: опуханням суглобів, болями, що посилюються при русі, зміною кольору шкіри над суглобами. Можливий розвиток ентезопатій, бурситів, тендовагінітів.

Разом з ураженням суглобів, при реактивному артриті в дітей мають місце часті позасуглобні прояви: ураження очей (кон'юнктивіт, ірит, іридоцикліт), слизових порожнини рота (глосит, ерозія слизової), статевих органів (баланіт, баланопостит), шкірні зміни (вузлувата еритема), ураження серця (перикардит, міокардит, аортит, екстрасистолія, АВ-блокади).

Загальні прояви реактивного артриту включають лихоманку, периферичну лімфаденопатію, гіпотрофію м'язів, анемію.

Реактивний артрит в дітей переважно піддається повному зворотному розвитку. Однак при тривалому або хронічному перебігу можливий розвиток амілоїдозу, гломерулонефриту, поліневриту.

Інфекційний артрит

При артритах бактеріальної етіології симптоматика в дітей розвивається гостро. При цьому помітно страждає загальний стан дитини: виражена лихоманка, головний біль, слабкість, зниження апетиту. Місцеві зміни включають збільшення ураженого суглоба в об'ємі, гіперемію шкіри і локальне підвищення температури, болючість в області суглоба в стані спокою та його різке посилення під час руху, а також вимушене положення кінцівки, при якому біль вщухає. Перебіг вірусного артриту в дітей є досить швидкий (1-2 тижні) і зазвичай повністю оборотний.

Туберкульозний артрит протікає на тлі субфебрильної лихоманки, інтоксикації. Найчастіше захворювання буває у формі моноартриту з ураженням одного великого суглоба або спондиліту. Характерна блідість шкіри над ураженим суглобом, («бліда пухлина»), формування свищів з виділенням білих казеозних мас.

Лікування артриту в дітей

Комплексне лікування ювенільного ревматоїдного артриту та анкілозуючого спондилоартриту в дітей передбачає курси медикаментозного лікування, фізіотерапії, масажу, ЛФК, механотерапії. В періоди загострення призначаються НПЗЗ, глюкокортикоїди (включаючи пульс-терапію метилпреднізолоном), імунодепресанти, біологічні агенти. Місцеве лікування артриту в дітей включає внутрішньосуглобове введення препаратів, тимчасову іммобілізацію суглобів, носіння корсета.

Підхід до лікування реактивних та інфекційних артритів передбачає проведення етіотропної, патогенетичної та симптоматичної терапії. Для цього використовуються спеціально підібрані антибактеріальні препарати, імуномодулятори, НПЗЗ, глюкокортикоїди. Лікування туберкульозного артриту в дітей проводиться за участю дитячого фтизіатра із застосуванням протитуберкульозних препаратів.

При будь-яких формах артриту в дитини корисною є їзда на велосипеді, плавання, кінезіотерапія, бальнеотерапія та санаторно-курортне лікування.