Перейти до контенту

Артроз у дітей – особливості лікування та профілактика


діагноз артроз у дитини- Симптоми артрозу в дитини
- Методи діагностики артозу
- Методи лікування артозу у дітей
- Профілактика захворювання

Вивихи та розтягнення, як і багато інших подібних травм, часто бувають причиною розвитку у дітей артозу. Що саме представляє собою це захворювання - ми зараз розглянемо у статті. Ця хвороба розвивається на тлі дистрофічно-дегенеративних змін у суглобах дитини. Слід зазначити, що в малих дітей артроз є вкрай рідкісним явищем. Тим не менш, в більших дітей це захворювання все-таки буває і йому властиві характерні типові симптоми. Нижче ми розповімо, які ознаки артозу у дітей, як його правильно лікувати в підлітковому віці, а також наслідки артозу і способи профілактики.

Майже завжди, коли в дитини починається артроз, причиною патології є надмірне механічне навантаження, яке значно перевищує функціональні можливості суглобів дитини. Крім цього, причиною хвороби може бути:

- ожиріння;
- неправильне функціонування статевої або щитовидної залоз;
- патологія вен гомілки;
- алергічні або інфекційні захворювання;
- інтоксикація організму;
- спадкова схильність.

Найчастіше лікарі діагностують алергічний артоз, причиною якого, як зрозуміло з назви, є вплив на організм токсичних речовин та інфекцій. Також артоз в дитини буває спадковим, особливо коли мова йде про захворювання вен гомілки.

Симптоми артрозу в дитини

Найчастіше у дітей буває артоз суглобів колін. Рідше зустрічається міжхребетний артроз, ураження плечових і тазостегнових ділянок, а також зчленувань флангів пальців рук. На першій стадії захворювання дитина відчуває болі при рухах. Захворювання турбує спочатку під час ходіння, занять спортом та інших фізичних навантажень. Згодом біль вже буде проявлятись навіть у спокої. Больові відчуття мають ниючий характер. Потім посилюється скованість рухів та з'являється хрускіт у суглобах.

Якщо дитині вчасно не було надано необхідну допомогу і лікування, артроз буде швидко прогресувати і незабаром призведе до деформації суглобів та значного обмеження рухових можливостей. Останню стадію артрозу лікарі називають хворобою Бєхтєрєва. Про такий стан йде мова коли повністю втрачається рухливість суглоба, що призводить до інвалідності в молодому віці. Тому потрібно відразу звертатись до лікаря, якщо було виявлено перші симптоми артрозу в дитини.

Методи діагностики артрозу

З метою встановлення стадії захворювання зазвичай призначаються:

- загальний аналіз крові;
- комп'ютерна томографія;
- рентгенологічне обстеження.

Методи лікування артрозу у дітей

Лікування артрозу в дітей носить комплексний характер. При цьому застосовуються не лише медичні препарати, але й інші терапевтичні методи, що допомагають зберегти суглоб дитини. Особливість лікування артрозу в дитячому віці полягає в тому, що значна кількість препаратів для дорослих від цього захворювання не може використовуватись. Обмеження при терапії хвороби у дітей можна порівняти з лікуванням артрозу у вагітних жінок, яке теж передбачає значну кількість обмежень.

Вирішуючи питання про те, як лікувати артроз у дитини, лікар в першу чергу намагається не допустити погіршення рухливості суглобів. Це питання вирішується таким чином:

- фізіотерапія;
- санаторне лікування;
- ЛФК;
- застосування методів народної медицини;
- призначення хондропротекторів;
- хірургічна операція.

Лікування медичними препаратами артрозу допускається лише нетривалими курсами і період загострення. А для того, щоб зменшити біль та усунути запальний процес, дитині призначаються знеболюючі та протизапальні засоби. Тривалий час можуть застосовуватись тільки хондропротектори.

Паралельно з лікуванням медичними препаратами для послаблення неприємних симптомів, лікарі призначають ще ряд фізіотерапевтичних процедур. Дитині потрібно в першу чергу забезпечити спокій, а в випадку занедбаності захворювання може знадобитись шина, якою фіксується суглоб. Ще застосовуються такі методи, як гірудотерапія та голкотерапія. Всі перелічені методи дозволяється використовувати лише під контролем лікарів у стаціонарних умовах. Для лікування артрозу в дітей також може застосовуватись астроскоп - пристрій для шліфування ушкоджених ділянок суглобів.

Під час застосування фізіотерапевтичних методів можуть використовуватись ще й такі впливи на уражену ділянку. як:

- дія електричним струмом;
- лазерна терапія;
- ударно-хвильова терапія;
- хвильова і звукова дія.

Провідне місце серед методів лікування артрозу в дітей займає все-таки ЛФК. Спеціальні вправи покращують рухливість суглобів загалом та забезпечують нормальну циркуляцію крові у тканинах суглоба. Застосування вправ доцільне на стадії ремісії, поки захворювання ще повністю не проявилось. Однак при загостреннях займатись фізичними вправами забороняється. Змушувати малюка робити вправи через біль не можна. Для виконання вправ в домашніх умовах можна придбати спеціальний тренажер, який був спроектований з цією метою фахівцями. Якщо ж встановити або виготовити такий тренажер вдома неможливо, доведеться водити малюка у спеціалізований медичний центр.

Рух під час виконання вправ ЛФК мають бути повільними і плавними. Такі вправи не розраховані на збільшення м'язів а лише на їх зміцнення. Тому ривки та інші перевантаження протипоказані. Чудовим методом лікування артрозу будуть пробіжки на свіжому повітрі, а також виконання вправ і розтягування. важливо звертати увагу на вагу дитини, адже ожиріння теж є причиною захворювання і його прогресування.

Ще одне важливе завдання комплексного лікування артрозу в дітей - дотримання раціону харчування і вживання додаткових комплексів вітамінів. Харчові продукти повинні містити значну кількість вітаміну С, бо він дуже важливий при боротьбі організму дитини з артрозом. Головне завдання - звести майже до нуля вживання дитиною солі та цукру. Крім цього, в раціон слід додати рибні страви, що містять потрібні для організму жирні кислоти. Необхідно додати, що ці кислоти значно зменшують ймовірність розвитку артрозу, сповільнюють його прогресування та усувають ризик виникнення ускладнень.

Профілактика захворювання

Для профілактики артрозу в дітей застосовуються такі заходи:

- регулярне вживання продуктів харчування, що максимально забезпечують вітамінно-мінеральний баланс в організмі;
- рухова активність, що не викликає перевантаження уражених сглобів;
- піші прогулянки і заняття плаванням для зміцнення сухожиль і м’язів;
- нормалізація та підтримка ваги дитини в межах норми відповідно до віку.

Що стосується харчування для дітей при артрозі, в першу чергу потрібно звернути увагу на желеподібні продукти (холодець), що здатні максимально зміцнити тканини хрящів. Це необхідно дитині тому, що організм постійно росте і розвивається. Серед вітамінів основне місце відводиться групам В і С.

Крім цього, дитину потрібно вчити максимально обережно рухатись, щоб передбачати та уникати ситуації, в яких можна отримати травму. Також дуже корисною навичкою для дитини буде вміння правильно падати. Для цього слід навчитись згрупувати і напружити відповідні м’язи тіла. З цією метою, якщо артроз у дитини на ранній стадії, можна відвідувати спортивну школу. Це допоможе уникнути багатьох травм та неприємностей, що часто виникають в побутових умовах. І взагалі травми досить часто бувають причиною розвитку артрозу в дітей, тому вміння їх уникати є надзвичайно важливим.