Астрагал шерстистоквітковий (Astragalus dasyanthus, котики, солодке зілля, котячий горох, божі ручки, перелет польський) - це багаторічна трав'яниста лікарська рослина з родини бобових, яка має характерне довге опушення. Стебло висхідне, пряме, довжиною 10 - 30 см. Листя непарно-перисте, чергове, складається 13 - 18 пар видовжених овальних або яйцеподібної форми листочків. Квіти астрагалу шерстистоквіткового блідо-жовтого кольору, зигоморфні, зібрані в головчасті густі китиці на верхівках довгих квітконосів. Плоди цієї лікарської рослини боби. Цвіте вона з червня по серпень.
Астрагал шерстистоквітковий належить до зникаючих рослин та занесений до Червоної книги України. Іноді цю рослину можна зустріти на степових схилах Лісостепу і вкрай рідко вона росте на півночі Степу.
Заготівля та хімічний склад астрагалу шерстистоквіткового
Заготовляють цю лікарську рослину (Herba Astragali dasyanthii) в момент цвітіння. Траву зрізають на висоті кілька сантиметрів над рівнем землі, потім сушать в на відкритому повітрі або в приміщеннях з вентиляцією та періодично перевертають. Після висушування сировина втрачає до 80% своєї ваги. В аптеках ця трава не продається.
Щодо хімічного складу, астрагал шерстистоквітковий має полісахариди (арабін, басорин), флавоноїди (кверцетин, кемпферол), гліциризин, крохмаль, органічні кислоти, тритерпенові сапоніни, барвники, сполуки заліза, натрію, фосфору, магнію, кальцію, алюмінію, марганцю, кремнію, барію, молібдену, стронцію та ванадію.
Застосування та фармакологічні властивості астрагалу шерстистоквіткового
Препарати з цієї рослини мають гіпотензивну, кардіотонічну та седативну дію. Вони покращують діурез, роботу печінки та позитивно вливають на зсідання крові. В медичній практиці настій з астрагалу шерстистоквіткового застосовують при гіпертонії 1 та 2 ступеня, а також при стенокардії, пороках серця та аномаліях серцево-судинної системи, гострих та хронічних гломерулонефритах. Дуже ефективним є використання астрагалу шерстистоквіткового при початку перелічених захворювань.
Більш широко використовується астрагал шерстистоквітковий в нетрадиційній медицині. Цю траву вживають як кровоспинний, блювотний, потогінний та сечогінний засіб, а також застосовують при лікуванні золотухи, ревматизму, випадання матки та для зняття набряків різного походження.
Для внутрішнього вживання з астрагалу шерстистоквіткового готують настій, для якого потрібно 10 г трави запарити на склянці окропу. Ці ліки слід вживати по 2 столові ложки тричі на добу протягом кількох тижнів. Для ректального застосування достатньо використати 50-100 г такого настою, а для примочок та компресів застосовують нерозбавлений настій з астрагалу.