Перейти до контенту

Атеросклероз у дітей – лікування і профілактика


сучасні методи лікування атеросклерозу - Причини і симптоми атеросклерозу в дитини
- Діагностика атеросклерозу в дітей
- Можливі ускладнення при атеросклерозі
- Методи лікування атеросклерозу
- Профілактика атеросклерозу

Атеросклерозом в дитини називають хронічне захворювання серцево-судинної системи, при якому відбувається поступове потовщення стінок кровоносних судин. В тих місцях, де кровоносні судини уражені захворюванням, накопичуються атеросклеротичні бляшки, які погіршують рух крові. Тобто, атеросклероз у дітей і дорослих - це накопичення в організмі холестерину, внаслідок чого можуть виникати інфаркти міокарда, інсульти та інші захворювання, що становлять серйозну загрозу для життя. Як стверджують фахівці, процес наростання атеросклеротичних бляшок може починатися з раннього дитячого віку. Інколи кардіологи називають це захворювання дитячим, оскільки в дорослому віці відчуваються вже прояви, а початок хвороби припадає на підлітковий і дитячий вік. В основному схильність до атеросклерозу пов'язана зі спадково переданим від батьків неправильним ліпідним обміном. При цьому перші симптоми захворювання можуть проявитися вже у 10 - 12 років. Саме з цієї причини бажано регулярно перевіряти рівень холестерину, який повинен становити приблизно 5 ммоль на літр, що є нормою для дітей і людей будь-якого віку.

Причини і симптоми атеросклерозу в дитини

Загалом причини розвитку атеросклерозу в дітей такі ж, які більшості захворювань серцево-судинної системи. До виникнення і прогресування призводять шкідливі звички, ожиріння у дітей, малорухливий спосіб життя, неправильне харчування і стреси. Зазвичай атеросклероз виникає під впливом сукупності перелічених факторів. При цьому найбільший ризик припадає на тих дітей, родичі яких хворіли на ішемічну хворобу або інше захворювання такого ж типу. Поштовхом до атеросклерозу часто буває надлишкова вага, гіпертонія і цукровий діабет у дитини. Якщо у батьків рівень холестерину перевищує 5,2 ммоль на літр, ймовірність розвитку цього захворювання в дитини суттєво зростає. Фахівцям відомо багато випадків, коли хвороба виникала після дуже сильного стресу. Якщо ж при цьому існували інші негативні фактори, швидкість розвитку захворювання відповідно зростала.

Атеросклероз належить до категорії захворювань з повільним розвитком, які на ранніх стадіях ніяк не проявляються. Перші симптоми хвороби виникають при пошкодженні артерій. При цьому часто спостерігається погіршення кровообігу в мозку. Типовими симптомами атеросклерозу в дітей є слабкість нижніх та верхніх кінцівок, оніміння, погіршення вимови. У випадку атеросклерозу серцевих артерій дитина відчуває біль у грудях. При погіршенні кровообігу кінцівок дитина відчуває біль в ногах і руках.

Діагностика атеросклерозу в дітей

Встановити діагноз атеросклероз у дитини найпростіше з використанням ультразвукової доплерографії артерій. Таке обстеження дозволяє виявити хворобу навіть на самій ранній стадії розвитку, а для аналогічного виявлення атеросклерозу серця використовується коронарографія. Таким чином лікарі можуть на знімках побачити степінь звуження судин і накопичення бляшок холестерину. Крім цього в медицині застосовується так звана ангіографія, що представляє собою інвазивну методику, при якій уражену судину заповнюють контрастною речовиною. Крім всього цього діагноз атеросклероз можна встановити за допомогою біохімічного аналізу крові.

Можливі ускладнення при атеросклерозі

Ймовірність виникнення ускладнень при атеросклерозі буде залежати від того, де саме відбувається накопичення бляшок. Наприклад, ішемічна хвороба розвивається тоді, коли зменшується прохідність артерій, що знаходяться безпосередньо біля серця. При цьому часто виникає стенокардія і значно збільшується ймовірність виникнення серцевих нападів. Типовим ускладненням цього захворювання є аневризми - розтягнення або випинання стінок кровоносних судин. Аневризми супроводжуються сильними пульсуючими болями. У результаті погіршення кровопостачання можуть розвиватись різноманітні захворювання периферичних артерій. Чутливість уражених ділянок до температури значно погіршується, що може стати причиною опіків та обморожень. При атеросклерозі сонних артерій часто розвивається інсульт (ішемічна транзиторна атака).

Методи лікування атеросклерозу

Лікування атеросклерозу в дітей без медикаментів в першу чергу передбачає зменшення ваги шляхом забезпечення правильного дієтичного харчування. При цьому жирна і смажена їжа повинна бути повністю виключена з раціону, а замість м’яса дитині краще давати рибу. Основу дієтичного харчування при атеросклерозі мають становити фрукти та овочі. Крім цього, враховуючи фізичні можливості, дітям необхідно займатись спортом, адже регулярні фізичні вправи будуть покращувати кровообіг та забезпечувати киснем внутрішні органи і тканини. Небезпечним фактором ризику також є сильні хвилювання і стресові ситуації. Саме їх потрібно повністю позбутися, особливо коли йде мова про навчання у школі.

Однак, в більшості випадків лікування атеросклерозу в дітей відбувається із застосуванням медичних препаратів та забезпечення нормального способу життя. Хірургічні операції застосовуються лише тоді, коли інші методи лікування неефективні, що буває вкрай рідко. Правильно підібраний шлях лікування дозволяє зупинити або сповільнити прогресування хвороби та звести до мінімуму ймовірність ускладнень.

Лікування атеросклерозу в дітей передбачає використання таких засобів:

- препарати для зменшення рівня холестерину (ця група медикаментів не рекомендується для дітей);
- препарати, що зменшують утворення тромбів;
- альфа-ліпоєва кислота нормалізує обмін холестерину;
- бета-блокатори для зменшення сили і частоти серцевих скорочень та зниження тиску;
- діуретики і блокатори кальцієвих каналів забезпечують зменшення тиску крові;
- інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту.

До різновидів хірургічних операцій, які використовуються при атеросклерозі, належать:

- ангіопластика із застосуванням внутрішньосудинного балончика для збільшення пропускної здатності судини;
- тромболітична терапія, що спрямована на розчинення згустку крові безпосередньо в артерії;
- ендартеректомія, під час якої видаляються жирові відкладення;
- шунтування, яке проводиться під наркозом і представляє собою заміну частини пошкодженої артерії синтетичною трубкою.

Слід також додати, що такий інвазивний метод як шунтування, може застосовуватися одночасно до декількох артерій, а реабілітація після хірургічного втручання триває досить довго.

Профілактика атеросклерозу

До основних методів і способів профілактики захворювання дітей на атеросклероз відносяться:

- спостереження за рівнем глюкози і холестерину в крові;
- мінімізація стресів та конфліктів;
- забезпечення правильного харчування з мінімумом солі та тваринних жирів;
- зменшення ваги тіла;
- поступові та регулярні фізичні навантаження.