- Симптоми авітамінозу в дитини
- Лікування авітамінозу в дітей
- Профілактика авітамінозу
Авітаміноз у дитини – це стан організму, що викликаний недостатністю або повною відсутністю вітамінів в раціоні харчування. Слід зазначити, що такий стан спостерігається у дітей досить часто, особливо поширеним є весняний авітаміноз. Саме весною запас вітамінів, що накопичився в організмі, повністю вичерпується, а свіжі вітаміни в організм надходять з їжею в дуже обмеженій кількості. Авітаміноз у дітей зустрічається значно частіше, ніж у дорослих. Це пов’язано з швидким ростом і більш високою потребою у вітамінах. Від авітамінозу найчастіше страждають малозабезпечені діти, що живуть у сім’ях з низьким соціальним статусом, а також малюків, які народилися з недостатньою вагою тіла (до 2,5 кг).
Авітаміноз у дітей дуже часто проявляється після перебігу таких захворювань, як анемія і рахіт. Окрім цього від нестачі вітамінів завжди страждають алергетики та діти, що схильні до простудних та серцево-судинних захворювань. У випадку недостатньої кількості вітамінів, які дитина отримує разом з їжею, авітаміноз проявляється рядом специфічних особливостей та симптомів, залежно від того, якого саме вітаміну недостатньо в організмі.
Симптоми авітамінозу в дитини
Авітаміноз у дітей буває різних типів, що зумовлені недостатньою кількістю одного або декількох вітамінів. Однак найбільш поширеним є дефіцит вітамінів A (ретинол), B1 (тіамін), B2 (рибофлавін, C (аскорбінова кислота) і D (кальциферол).
Ретинол (вітамін А) належить до категорії жиророзчинних сполук. В організмі дитини він відповідає за підтримку структур слизових оболонок та шкіри. Крім цього, ретинол потрібен організму для нормального функціонування органів зору. Ця речовина є одним із складових зорових пігментів і при її недостачі в організмі погіршується сутінковий зір. Ознаки гіповітамінозу А в дитини, що безпосередньо пов’язані з недостачею ретинолу, зазвичай бувають у дітей шкільного віку. Симптомами авітамінозу такого типу є поява тріщин на подушечках пальців та підошвах, надмірна сухість шкіри, періодичне свербіння в області сідниць, живота, ліктів та колін. При цьому спостерігається у дітей лущення шкіри, запалення очей та очної оболонки, іноді може також випадати волосся.
До ознак гіповітамінозу В1, при якому в організмі дитини зменшується норма тіаміну, належить уповільнений ріст, погіршення пам’яті, втрата апетиту, загальна слабкість та безсоння.
Гіповітаміноз В2 буває в дитини у випадку недостатнього вживання їжі, що містить рибофлавін. При цьому в дітей чітко виділяються судини очного яблука навіть при візуальному обстеженні офтальмологом. Також при недостачі вітаміну В2 у дітей збільшується ймовірність захворіти стоматитом, глоситом, хейлітом, а також різноманітними ураженнями язика, губ та слизових оболонок. На шкірі дитини можуть появитись вугри рожевого кольору. Також часто спостерігається випадання волосся.
Гіповітаміноз С, як вже зазначалось, виникає у дітей при недостатньому вживанні аскорбінової кислоти. Це досить небезпечне захворювання, яке може спровокувати появу цинги (хвороба Меллера-Барлова). Одним із найбільш виразних симптомів авітамінозу С є неправильне формування кісткових тканин скелета. Таке захворювання виникає у дітей при постійному вживанні продуктів, багатих на вуглеводи, та одноманітному харчуванні. Як правило, при авітамінозі цього типу в організмі виникає дефіцит нікотинової кислоти, що проявляється у вигляді загальної слабкості, відсутності апетиту, швидкої стомлюваності, запалення ясен та їх кровоточивості, анемії, виникнення синців та постійної присутності крові у ротовій порожнині. Однак виразки на поверхні слизової рота у більшості випадків не спостерігаються.
Кальциферол (вітамін D) приймає активну участь у формуванні кісткових тканин. При його дефіциті в організмі дитини починають виникати такі неприємні явища, як слабкість м’язів, пом’якшення кісток, зубний карієс, періодичні судоми м’язів та підвищена схильність до травм. Виникнення рахіту в дитини, причиною якого часто буває недостача вітаміну D, може призвести до відставання в фізичному і розумовому розвитку.
Лікування авітамінозу в дітей
Способи лікування авітамінозу в дитини можуть бути різні. В основному вони залежить специфічних особливостей і патологічних проявів. Іншими словами, лікувальна тактика в даному випадку буде залежати від того, яких вітамінів недостатньо в раціоні харчування дитини.
Якщо було встановлено, що в організм надходить недостатньо вітаміну А, методи лікування зазвичай обираються після обстеження дитини дерматологом, що дозволяє диференціювати гіповітаміноз А з іншими шкірними хворобами. Дітям вводять у формі ін’єкцій ретинолу ацетат при дотриманні строгого дозування відповідно до віку. Слід зазначити, що при появі шкірних симптомів авітамінозу А лікування зазвичай триває досить довго, від 1 до 6 місяців. Крім цього дитина повинна дотримуватися певної дієти і вживати продукти, що багаті вітаміном А. Сюди слід віднести яйця, молокопродукти, зелену цибулю і шпинат, моркву, печінку, морепродукти, персики, абрикоси та ін.
У випадку нехватки в організмі дитини вітаміну В лікарі призначають комплексні препарати, до складу яких у значній кількості входять ретинол та тіамін. Це можуть бути драже або ін'єкції. Насичення організму вітаміном В2 зазвичай триває близько 1 місяця. Крім цього дітям часто призначають також вітаміни В1, С і РР.
Дитяче харчування при лікуванні авітамінозу В повинно містити не лише молочні та м’ясні продукти, які покращують засвоєння організмом рибофлавіну, але й субпродукти, пивні дріжджі, вироби з борошна грубого помелу і неочищений рис. Всі ці продукти містять багато вітаміну В1.
Лікування гіповітамінозу С у дітей передбачає введення у формі ін’єкцій аскорбінової кислоти. Додатково дітям призначають вживання рутину. Для цього фармацевтична промисловість випускає препарат аскорутин. Також можливе вживання препарату вікасол, що представляє собою джерело вітаміну К і дозволяє ефективно зменшити кількість кровотеч. Щодо інших засобів, які допомагають у лікуванні авітамінозу С, рекомендується вживання чаю з шипшини і застосування хвойних препаратів. Призначення специфічної дієти дітям в такому випадку не передбачається, лише рекомендується дотримуватись повноцінного раціону харчування, що збагачений рослинними продуктами.
Лікування гіповітамінозу D у дітей відбувається при безпосередній участі лікаря з дотриманням строгого дозування призначених препаратів, оскільки їх надмірна кількість кальциферолу така ж небезпечна для організму дитини, як і його нестача. В основному дітям дають препарат аквадетрим і призначають курс ультрафіолетового опромінення.
Профілактика авітамінозу
В цілях профілактики всіх типів авітамінозу лікарі рекомендують збагатити раціон дитини жирною рибою, печінкою, яєчним жовтком, молочнокислими і молочними продуктами. Не слід нехтувати і сонячними процедурами та перебуванням дитини на свіжому повітрі.
Як свідчить статистика, гіповітамінози різних типів є дуже важливою проблемою сучасної педіатрії, адже будь-яка форма цього захворювання вимагає ретельного обстеження і встановлення діагнозу, від якого буде залежати методика лікування. Лише точний діагноз та своєчасна терапія допоможуть уникнути неприємних ускладнень. Основна стратегія профілактики гіповітамінозу в дітей – здоровий спосіб життя і забезпечення повноцінного раціону харчування з достатньою кількістю вітамінів усіх груп.