Бадан товстолистий (Bergenia crassifolia) – це трав’яниста багаторічна рослина, що відноситься до родини ломикаменевих. У неї повзуче товсте циліндричне кореневище, яке може досягати у довжину до 1 метра. Безлисте стебло представляє собою квітконосну стрілку завдовжки 50 см. Листя блискуче, шкірясте, довге, черешкове, округле, цілісне, довжиною до 35 см, зібране у прикореневу розетку. Квіти бадану товстолистого двостатеві, правильні, дзвіночкоподібні, рожево-червоного кольору, зібрані у щільне верхівкове щіткоподібне волотисте суцвіття. Плоди цієї лікарської рослини коробочки. Цвіте бадан товстолистий з травня по червень.
Бадан товстолистий був завезений з Алтаю, а на Україні переважно культивується у ботанічних садах.
Хімічний склад та зберігання бадану товстолистого
Коріння та кореневища рослини мають значну кількість дубильних речовин (від 15 до 28 % ), а також вільні поліфеноли, цукри, крохмаль та глікозид бергенін. Листя бадану товстолистого теж містить значну кількість дубильних речовин, вільний гідрохінон (від 2 до 4 %) і глікозид арбутин (від 10 до 20 %).
Заготовляють в основному коріння цієї рослини (Rhizoma Bergeniae), яке збирають з липня по серпень. Коріння бадану товстолистого миють, потім січуть на куски довжиною до 20 см, перед цим його трохи пров'ялюють і досушують протягом кількох тижнів, розклавши на свіжому повітрі. Зберігають висушену лікарську сировину в приміщеннях з хорошою вентиляцією. Термін придатності сушеного коріння складає 4 роки. В аптеках коріння бадану товстолистого не продається.
Застосування та цілющі властивості бадану товстолистого
Що стосується фармакологічних властивостей, ліки з бадану товстолистого характеризуються протизапальною, бактерицидною, кровоспинною та в'яжучою дією. Також екстракти і відвари рослини зумовлюють поверхневе ущільнення тканин, пригнічення болю та секреції залоз, пришвидшують частоту серцевих ударів, зміцнюють стінки капілярів, викликають місцеву судинозвужувальну дію, зменшують тиск, згубно діють на дизентерійну і черевнотифозну палички.
Відвари та настої з бадану товстолистого допомагають також при ентероколітах і неінфекційних колітах, а в поєднанні з антибіотиками і сульфаніламідами є ефективним засобом проти дизентерії.
В гінекології цю рослину застосовують для лікування надмірних менструацій, геморагічних метропатій, кровотеч після абортів, фіброміом матки. Також відвар з рослини застосовують для лікування ерозії шийки матки. В стоматології цю лікарську рослину використовують для полоскань рота при гінгівітах і стоматитах.
У нетрадиційній медицині настій з коріння бадану товстолистого вживають при лікуванні ротової порожнини та горла, а також при головному болі, лихоманці і шлунково-кишкових захворюваннях.
Добре вимочене коріння бадану товстолистого можна вживати в їжу, а сухе листя дозволяє поласувати монгольським (чагирським) чаєм, що має тонізуючий ефект і покращує загальний обмін речовин.
Способи вживання бадану товстолистого
Внутрішньо вживають рідкий екстракт, який готують з 3 столових ложок подрібненої сировини і склянкою окропу. Все це варить на малому вогні до тих пір, щоб випарувалась половина початкової кількості води. Потім екстракт проціджують та п’ють по 20 - 30 крапель 3 рази на добу. Звичайний відвар з 10 грам сушеного коріння та склянки окропу вживають по 1 столовій ложці 3 рази на добу перед вживанням їжі.
Зовнішньо застосовують розчин для спринцювань. Для його приготування розводять 1 столову ложку екстракту в літрі теплої води. Такий курс лікування продовжують 2 тижні. Для полоскання ротової порожнини готують розчин з 10 мл екстракту та 100 мл кип’яченої води.