Багатоніжка звичайна (Polypodium vulgare, солодиш, солодка папороть лісова, солодиця лісова) – це зимуюча багаторічна папороть, що належить до родини багатоніжкових. Висота цієї лікарської рослини 20 - 30 см, вона має солодке на смак повзуче кореневище діаметром 0,5 - 1 см та два ряди шкірястих, прямих, перисто-роздільних, ланцетних видовжених листків з цілими або лінійно-ланцетними зубчастими частинами. Черешки листків є коротшими за листкову пластинку. Соруси листків округлі, відкриті, розташовані на сегментах у два ряди по боках середньої жилки. У липні ця рослина утворює спори.
Багатоніжка звичайна спорадично поширена у всіх регіонах по всій території України, в лісах біля дерев, на скелях гірських схилів та в інших місцях. Ця рослина належить до неофіційних.
Хімічний склад та заготівля багатоніжки звичайної
Хімічний склад коріння багатоніжки звичайної є дуже різноманітний. Рослина містить близько 3% дубильних речовин, самамбаїн, поліподин, сито стерин, сапоніни, а також цілий ряд кислот: лимонну, кавову, яблучну, лаврову, масляну, гексойну, аскорбінову та янтарну. Крім цього, до складу коріння входить крохмаль, метилсаліцилат, каучук, та дуже мала кількість ефірних олій.
У лікувальних цілях застосовується коріння рослини (Rhizoma Polypodii vulgaris), яке заготовляють ранньою весною та восени. Під час заготівлі коріння відділяють від надземної частини, дрібних корінців, потім чистять, миють та січуть на кусочки довжиною 10 - 12 см. Готову сировину сушать в тіні під навісом або в спеціальних сушарках при температурі не вище 40 градусів. Сушеного коріння отримують близько 25 % від початкової ваги сировини. Для зберігання застосовують паперові торбинки або ящики, які складають в провітрюваних сухих приміщеннях.
Лікувальні властивості та застосування багатоніжки звичайної
Ліки, приготовані з цієї рослини, характеризуються відхаркувальною, знеболюючою, пом'якшувальною, сечогінною, потогінною, жовчогінною та глистогінною дією. Крім цього коріння багатоніжки звичайної має кровоспинні властивості.
В народній медицині відвари та настої з коріння цієї рослини застосовують для лікування астми, бронхіальних катарів, гастриту, метеоризму, диспепсії та при відсутності апетиту. Також ці ліки помічні при захворюваннях печінки, сечового міхура, селезінки, при маткових кровотечах та нефриті. Завдяки знеболюючій дії ця рослина допомагає при подагрі та болях в суглобах.
Для зовнішнього застосування коріння багатоніжки звичайної можна використовувати для лікування вивихів, забиттів, а також при поліпах у носовій порожнині.
Внутрішньо вживають настій з коріння багатоніжки звичайної. Для його приготування беруть столову ложку сировини та пів літри окропу. Вживають по півсклянки 3 - 4 рази на добу. Також можна вживати внутрішньо по чайній ложці тричі на добу порошок з розтертого коріння.