Перейти до контенту

Багно звичайне (богульник) – властивості та способи застосування


лікувальні рецепти з багна звичайного Багно звичайне (богульник) – рослина з отруйними властивостями, тому слід уважно дотримуватись дозування при її застосуванні.

Ця лікарська рослина представляє собою вічнозелений низькорослий чагарник з дрібними білими квітами. Висота цієї рослини сягає 1 метра, гілким та листю характерний різкий сильний запах.

Росте ця лікарська рослина в заболоченій місцевості, на торфовищах та в вологих хвойних лісах. Найчастіше багно звичайне зустрічається в Східному Сибіру. Для приготування ліків застосовують однорічні молоді пагони з листям та квітками. Кореневище рослини для лікувальних цілей непридатне.

Заготовляють цю лікарську рослину в період його цвітіння та сушать рослину в тіні, розклавши тонким шаром. Також можна сушити цю рослину в підвішених, нещільно зв’язаних пучках.

В приміщенні, де сушиться богульник, не рекомендовано перебувати тривалий час, оскільки запах рослини може викликати сильну головну біль. Для зберігання висушеної рослини використовують паперові мішки та картонні коробки, котрі складають в сухому місці. Термін зберігання сухої сировини 2 роки.

Богульник звичайний характеризується протизапальною, бактерицидною та відхаркувальною діями. В лікувальних цілях застосовують мазі, настої та відвари з сушеної рослини.

Багно звичайне (богульник) властивості та використання

Настої, мазі, відвари та витяжки застосовують внутрішньо та зовнішньо при лікуванні артритів, подагри, радикуліту, та при травмах в якості знеболюючого засобу. Настій та відвар з сушеної рослини застосовують для приготування примочок, а також як кровоспинний, снодійний та ранозагоювальний засіб. Помічним є відвар богульника при золотусі та діатезі.

З відвару багна звичайного готують спринцювання та ванночки при трихомонадних захворюваннях, та від глистів.

Настій трави богульника застосовують як потогінний засіб при лікуванні застуди, бронхіальній астмі, бронхіті, туберкульозі, кашлі, грудній жабі та у випадку запалення кишечника. Вживання настою цієї лікарської рослини сприяє покращенню циркуляції крові та зменшенню кров’яного тиску завдяки розширенню венозних судин.

Вживати відвар багна внутрішньо рекомендують лікарі у випадку епідемій. Також відваром закапують ніс, а сушене листя та стебла рослини розкидають всередині житла, нюхають та роблять обкурювання приміщень.

Сушену рослину розтирають в порошок та змішують з березовим дьогтем. Суміш наносять на поражені ділянки шкіри при екземі.

Відвар багна звичайного: чайну ложку сушеної рослини залити склянкою окропу та кип'ятять 1 хвилину, після чого відстоюють півгодини та проціджують. Приймають відвар по столовій ложці тричі на добу після прийому їжі. Дітям можна давати відвар богульника при сильному кашлі, тричі в день по чайній ложці, щоб не допустити передозування.

Настій багна звичайного (для вживання внутрішньо): чайну ложку сировини слід залити склянкою окропу та настояти протягом години. Настій відцідити та приймати по столовій ложці 3-4 рази на добу.

Настій багна звичайного (для зовнішнього застосування): дві столові ложки сировини заливають склянкою окропу та настоюють півгодини. Процідивши, настій використовують для компресів та примочок.

Спиртовий настій богульника (екстракт для зовнішнього застосування): настояти стебла та листя багна на горілці або розбавленому спирті при співвідношенні 1 : 5, витримавши 2-3 доби в теплому місці. Екстракт застосовують для розтирань.

Масляна витяжка богульника (масло багна звичайного) готується з квіток наступним методом: столову ложка подрібненої рослини та півсклянки соняшникової або оливкової олії кип’ятять 1-2хвилини та настоюють 1-2 дні. Використовують витяжку для закапування в ніс при грипі та нежиті, а також застосовують для розтирань. Ефірна олія багна звичайного є ефективним знеболюючим засобом при радикуліті, невралгічних болях.

Багно звичайне (богульник) - протипоказання

Під час прийому та застосування препаратів не модна перевищувати дозування. Великі дози ефірного масла цієї рослини може викликати параліч ніг, рук та центральної нервової системи. При передозуванні можуть виникнути симптоми отруєння, а при надто великих дозах - параліч серцевих м'язів та дихання. Тому слід застосовувати ліки з богульника під контролем лікаря.