Перейти до контенту

Барвінок рожевий – хімічний склад та фармакологічні характеристики


народній рецепти з барвінку Барвінок рожевий (Catharanthus roseus, катарантус рожевий) – це вічнозелений багаторічний напівкущ, що відноситься до родини барвінкових. У нього циліндричне, голе, прямостояче або сланке стебло довжиною від 30 до 60 см. Листя видовжене, короткочерешкове, супротивне, блискуче, має чітко виражене жилкування. Квіти цієї лікарської рослини двостатеві, правильні, п’ятипелюсткові, білого або рожевого відтінку, розміщені по 2 – 4 штуки на верхівках пагонів. Плід барвінку рожевого складається з двох листянок. В кліматичних умовах Аджарії ця рослина цвіте травня і до осені.

Барвінок рожевий походить з Індонезії. В нашій країні вирощується як оранжерейна культура та у якості декоративної рослини. Крім цього, на Кавказі ця рослина вирощується як однорічна культура у відкритому ґрунті.

Хімічний склад та заготівля барвінку рожевого

Хімічний склад барвінку рожевого є досить специфічний. Як вже відмічалось, рослина має високий вміст алкалоїдів, яких налічується понад 60 різновидів. Всі ці алкалоїди відносяться до групи індольних: вінкристин, вінбластин, лейрозивін, лейрозидин, лейрозин, ровідин та ін.

У якості сировини застосовують лише надземну частину барвінку рожевого. В медичній промисловості ця рослина використовується рідко. Рослину заготовляють під час інтенсивного масового цвітіння. В цей період листя містить максимальну кількість алкалоїдів. В аптеках ця лікарська рослина не продається.

Властивості та використання барвінку рожевого

Щодо фармакологічних характеристик алкалоїди, які містяться в барвінку рожевому, трав'янистому і малому мають антибактеріальні, протипухлинні та гіпотензивні властивості. Такі препарати, як вінбластин і вінкристин широко застосовуються в практиці лікування онкологічних захворювань.

У зарубіжній фармацевтиці та у народній медицині препарати з барвінку рожевого застосовують для лікування діабету, гіпертонії, кровотеч, очищення ран, а також як засіб для полоскань ротової порожнини при зубному болю і цинзі. Сік рослини добре допомагає від укусів комах.

Широкого застосування набула лікарська форма під назвою Вінбластин (Vinblastinum, Vincaleucoblastine), яку вводять внутрівенно при генералізованих формах лімфогранулематозу, при хоріонепітеліомі матки та ретикулосаркомі. Єдиним протипоказанням для застосування вінблатину є захворювання на лейкопенію.

Інший препарат під назвою Вінкристин (Vincristinum, Oncovin) також вводять внутрівенно при комплексній терапії лейкозу, та при лікуванні лімфосаркоми. Вітчизняною фармацевтичною промисловістю випускається аналог цього препарату під назвою Розевін (Rosevinum).