Барвінок трав’янистий (Vinca herbacea) представляє собою багаторічну трав'янисту лікарську рослину, яка належить до родини барвінкових. Вона має сланкі або висхідні пагони, довжиною близько 100 см, що не вкорінюються. Листя барвінку трав’янистого яйцеподібної або округлої форми, по краях воно дрібне війчасте, зверху - опушене. Взимку листя барвінку опадає. Квіти двостатеві, пазушні, зібрані у віночки фіолетово-блакитного кольору діаметром до 2 см. Плід цієї рослини складається з 2-х листянок, а цвіте вона з травня по червень.
Барвінок трав’янистий зустрічається в лісах (здебільшого в байрачних), на лісових галявинах, узліссях, в чагарниках, а також на полях в Степу та Лісостепу. Росте ця рослина і в передгір'ях Південного берегу Кримського півострова.
Хімічний склад барвінку трав’янистого
Лікарською сировиною служить трава, яку збирають під час цвітіння та після її цвітіння. Як і барвінок малий та прямий, це неофіційна лікарська рослина. До її хімічного складу входить багато алкалоїдів, таких як гербацеїн, вінканін, вінкамін, гербалін, скіміанін, резерпінін, акуаміцин та флавоноїди.
Фармакологічні властивості та застосування барвінку трав’янистого
Препарати мають гіпоглікемічну та гіпотензивну дію. Найбільш цінним є те, що в рослині, крім вмісту алкалоїдів з гіпотензивними властивостями, є рутин. Таке вдале поєднання речовин робить барвінок трав’янистий особливо перспективним в плані лікування гіпертонії, що зазвичай проводиться гіпотензивними препаратами в комплексі з рутином.
В нетрадиційній медицині настій цієї лікарської трави застосовуються для лікування сверблячих дерматитів, гнійних ран, а відвар барвінку трав'янистого вживають при діабеті. Настойку коріння на горілці застосовують як ліки від виразки шлунка.
Для зовнішнього використання столову ложку сухої трави запарюють у склянці окропу не доводячи до кипіння та настоюють протягом 30 хвилин. Потім ліки охолоджують та проціджують.
Алкалоїди барвінку є ефективними при гіпертонії I та II стадій, особливо при мозкових формах цієї хвороби, при атеросклерозі, спазмах судин мозку, неврогенній та нападоподібній тахікардії.