Перейти до контенту

Бавовник шорсткий та його застосування в медицині


застосування бавовника в народній медицині Бавовник шорсткий (Gossypium hirsutum, бавовна, бамба) – це багаторічна (однорічна в умовах культури) жорстковолосиста рослина, що належить до родини мальвових. Стебло гілчасте, пряме, здерев'яніле біля основи, висотою більше 1 метра. Листки довгі, чергові, черешкові, трьох або п’яти-лопатеві, мають трикутно-яйцеподібні загострені краї. Квіти 5-пелюсткові, одиничні, кремового кольору з червонявим та пурпуровим відтінком. Плоди бавовника шорсткого представляють собою багатонасінні коробочки, а насінини мають довгі волоски. Цвіте ця лікарська рослина з липня по вересень.

Бавовник культивується в республіках Середньої Азії та на Закавказзі у якості прядивної рослини. В нашій країні цю рослину вирощують у східних та південних регіонах та на території Кримського півострова.

Заготівля та хімічний склад бавовни

У якості лікарської сировини застосовують кору та насіння рослини (Cortex Gossypii radicis). Заготовляють її після збору волокна бавовни, з якого виробляють гігроскопічну вату (Gossypium hygroscopicum). Також слід зазначити, що в аптеках коріння та кора бавовника шорсткого не продається.

Рослина містить велику кількість біологічно активних хімічних речовин. В корінні бавовни багато госиполу, аскорбінової кислоти, дубильних речовин, три метиламіну, вітаміну К, ефірних олій. У насінні рослини є госипол, госипін, жирна олія, пігмент госипурпурин та високоякісний білок, а квіти містять 5% флавоноїдів, 3 - 4% яблучної та біля 7% лимонної кислоти. Крім цього всі частини бавовника містять катехіни та каротиноїди.

Застосування та лікувальні властивості бавовника шорсткого

Флавоноїди, якими багаті квіти рослини, здатні зміцнювати капіляри, підвищувати тонус коронарних судин та нормалізувати артеріальний тиск. Препарати, що виготовляються з коріння та кори бавовни (це може бути відвар або екстракт) характеризуються сильною кровоспинною дією і можуть успішно використовуватись при маткових та внутрішніх.

З коренів рослини отримують препарат під назвою госипол (Gossypolum). Ці ліки є ефективними до застосування при лікуванні псоріазу, герпетичного кератиту, звичайного, оперізуючого та пухирчастого лишаю. Також є підтвердження протипухлинної дії госиполу. Його рекомендують для перорального вживання хворим після операції, в яких злоякісна пухлина в шлунку.

У медичній практиці олія бавовника шорсткого (Oleum Gossypolii) застосовується так само широко, як кунжутова, конопляна і соняшникова олії. Крім цього, олія бавовника вважається дуже цінним дієтичним продуктом, який радять включати в раціон при захворюванні на атеросклероз. З листя цієї рослини отримують лимонну кислоту.

Для внутрішнього вживання готують відвар кори з 2 чайник ложок меленої кори та склянки води. Вживати такий відвар слід по третині склянки тричі на день. Екстракт з кори вживають по 30 - 40 крапель також тричі на день.