Перейти до контенту

Базилік камфорний – особливості хімічного складу та застосування


цілющі властивості трави базилік Базилік камфорний (Ocimum basilicum, базилік м'ятнолисний) – це трав'яниста однорічна рослина, яка відноситься до сімейства ясноткових. Чотиригранне пряме стебло цієї лікарської рослини досягає в довжину від 20 до 60 см. Довгасто-овальне блискуче листя базиліка камфорного має рідкі зубчаті краї, які, залежно від сорту можуть мати яскраво-зелене, зелено-фіолетове забарвлення, або інші відтінки фіолетового кольору. На сьогоднішній день виведені високорослі компактні сорти базиліку з гофрованими або плоскими, з великими або малими (до 6 см у довжину), широкими та вузькими запашними листками. Саме через чарівний неповторний аромат своїх декоративних листків і набула популярності ця чудова рослина. Квітки базиліку двогубі з білим, рожевим або червонувато-білим віночком, вони знаходяться у пазухах верхніх листків. Цвіте ця лікарська декоративна рослина з липня по серпень.

Базилік камфорний розповсюдився по всьому світу з Азія. На сьогоднішній день у дикій природі він росте в Китаї, Ірані, Індії та ряді інших азіатських країн. Інколи у здичавілому стані ця рослина зустрічається у південній Азії та північно-східній Африці, а також в американських тропіках та на Кавказі. Колись базилік камфорний вирощували в Індії, Ірані та на Цейлоні. Згодом рослина через Середню Азію перекочувала в Європу (перед в Італію, а потім на південь Франції).

Назва роду базиліка має грецьке походження від слова «пахнути», а відоме латинське слово basilicum означає «царський, королівський». Таке об'єднання назв виду і роду дослівно перекладається як «гарно пахуче королівське зілля», що додатково підкреслює особливість цієї рослини та значимість, яку їй надали стародавні римляни і греки.

Хімічний склад та збір базиліку камфорного

Хімічний склад базиліку камфорного є особливим. Як очевидно з назви, ця рослина у своїх листках містить значну кількість камфори – речовини, що здатна сильно збуджувати у людини центральну нервову систему, посилювати серцеву діяльність та стимулювати центр довгастого мозку.

Запашний приємний аромат листя базиліку камфорного є особливо міцним напередодні початку цвітіння рослини, коли листочки повністю увібрали в себе енергію сонця. Тому молоде листя цієї лікарської рослини слід збирати перед цвітінням рослини. Відомо, що у цей момент листя містить максимальну концентрацію ароматних ефірних масел, які мають неповторний запах. Тим не менше, навіть старе листя базиліку камфорного може забезпечити стравам пікантний екзотичний смак.

Застосування та лікувальні властивості базиліку камфорного

Чай, заварений з квітів та листя базиліку і чебрецю повзучого, застосовується як заспокійливий засіб. Ця рослина малотоксична, однак у значних дозах здатна викликати судоми клінічного характеру. Місцево базилік камфорний спричиняє антисептичну та подразнюючу дію. Під час вживання цієї рослини слід бути дуже обережним, оскільки перевищення дози може сильно подразнювати шкіру.

Камфора може застосовуватись і внутрішньо у формі ін'єкцій камфорного масла, якщо необхідно підсилити серцеву діяльність, а також при колапсі, асфіксії, отруєнні седативними і наркотичними речовинами. Траву базиліка рекомендується вживати при лікуванні пієліту з явищами кашлюку, циститу і дизурії.

Для приготування настою застосовують 5 грам сухого базиліку та 500 мл окропу (слабкий настій) або 250 мл окропу (сильний настій). Ця кількість становить добову дозу.

Вичавлений із свіжого листя сік базиліку камфорного використовують для лікування гнійного запалення середнього вуха та для прискорення загоювання важких ран.

Також у народній медицині базилік камфорний відомий як ліки від ревматизму, головного болю, аменореї, блювоти. Суху подрібнену траву застосовують як нюхальний тютюн, щоб спровокувати чхання при тривалому нежиті.

Слизовий настій з насіння базиліку використовують для компресів при тріщинах на сосках та запаленні очей. Також, завдяки приємному запаху, настій базиліку використовують для припарок і ванн.

Надземна частина рослини, заготована під час цвітіння, застосовується як протизапальний та ароматичний засіб для лікування захворювань нирок.