Перейти до контенту

Береза низька – застосування в лікувальних цілях


рослина березка низька в народній медицині Береза низька (Betula humilis) – це однодомний кущ заввишки 1,5 - 2,5 метри, який належить до березових. Молоді гілки берези низької мають смоляні бородавки та рідкі короткі волоски. Листя цієї лікарської рослини коротке, чергове, черешкове, овальне або серцеподібне, по краях зубчасте. Квіти одностатеві, зібрані в тичинкові та маточкові прямостоячі сережки. Маточкові квіти довгасто-яйцеподібної форми мають довжину 12 - 15 мм, короткі ніжки, знаходяться біля плодів, з двома листками біля основи. Плоди берези низької горішки. Цвіте ця рослина з квітня по травень.

Береза низька часто трапляється на Поліссі, де вона росте розсіяно по всій території. Інколи цю лікарську рослину можна зустріти на сфагнових болотах Правобережного Лісостепу, однак тут вона трапляється дуже рідко.

Хімічний склад та заготівля берези низької

В лікувальних цілях використовують бруньки (Gemmae Betulae), та сік весняного плачу, та молоде листя (Folium Betulae). Інколи використовується і кора. Бруньки берези збирають ранньою весною, коли вони набрякають, а листя заготовляють з квітня по травень, коли у нього багато клейковини та сильний запах. Бруньки, які розпустились, і старе листя вже не мають лікувальних властивостей. Сушать заготовлену сировину з берези низької у наметах на відкритому повітрі або при температурі 25 - 30 градусів у сушарках. Сушені бруньки і листя зберігають в паперовій упаковці у сухих приміщеннях, що добре провітрюються. Термін зберігання лікарської сировини з берези складає 2 роки. Бруньки цієї рослини відпускаються в аптеках, а сік збирають ще до розпускання листя.

Листя, бруньки і кора берези низької містять ефірну олію, аскорбінову й нікотинову кислоти, смоли, сапоніни та дубильні речовини. Ефірна олія цього куща складається з таких компонентів як бетулен, бетуленова кислота, бетулол, нафталін та барвники. Також бруньки та листя містять гіперозид, флавоноїди та каротин. До складу соку з берези входять такі ж речовини, як і в інших беріз, а саме: цукри, яблучна кислота, дубильні та ароматичні речовини, сполуки магнію, заліза і кальцію.

Способи застосування берези низької та її цілющі властивості

Ліки з берези низької мають сечогінну і жовчогінну дію, а також проявляють антивірусні, протиспастичні, антифунгальні, протизапальні, ранозагоювальні і протипаразитарні властивості. Препарати з цієї рослини стабілізують обмін речовин, нормалізують роботу травного тракту і жіночих статевих органів. Крім цього березовий сік характеризується загальнозміцнюючими властивостями.

Галенові ліки з листя та бруньок п’ють при гіповітамінозу та авітамінозі, у випадку набряків (серцевого походження), виразки шлунка, артеріосклерозу, при запаленнях сечового міхура, хронічних захворюваннях нирок, нирковокам'яній хворобі, як проти спастичний (при спазмах гладеньких м'язів різних органів), відхаркувальний (при бронхітах, ларингітах і трахеїтах), та жовчогінний (при комплексному лікуванні печінки) засіб.

Настоянку листя берези низької застосовують при легких формах холециститу та холецистоангіохоліту, при сечокислому діатезі, альбумінурії, як загальнозміцнюючий засіб та ліки, що забезпечують дермотонічний ефект при вуграх, інфекційних та грибкових захворюваннях ротової порожнини, мокнучій екземі тощо.

Березовий сік проявляє відхаркувальну і сечогінну дію, та допомагає вивести з організму шкідливі речовини, зменшує серцеві набряки. Його використовують при комплексному лікуванні нирковокам'яної хвороби, у якості загальнозміцнюючог та кровоочисного засобу, порушенні обміну речовин, при захворюваннях дихальних шляхів та шкіри, що супроводжуються збільшенням температури.

Досить ефективним є застосування ліків з берези низької в гінекологічній практиці. Настій листя застосовують при гіпоменструальному синдромі, нефропатії, набряках, клімактеричних неврозах, відвар – для лікування нефропатії, а настоянка і березовий сік використовуються як загальнозміцнюючі засоби при анемії при клімактеричних неврозах та у післяпологовий період.

При зовнішньому використанні препарати з берези низької, дніпровської і бородавчастої часто застосовують в дерматології, при міозитах, ревматизмі, артритах, невралгічних болях, трофічних виразках, хронічних гнійних ранах, пролежнях, саднах.

В народній медицині ліки з бруньок і листя берези застосовують для лікування бронхіту, гіперацидного гастриту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, а також для лікування нирковокам'яної і жовчнокам'яної хвороби, подагри та набряків.

Настій або відвар бруньок також є результативним засобом при лікуванні хронічної діареї та глистяної інвазії.