Перейти до контенту

Безпека дитини вдома – поради батькам


правила безпеки для дітей в домашніх умовах - Безпека дитини у квартирі
- Безпека у вітальні
- Безпека на кухні
- Безпека у дитячій кімнаті
- Безпека у ванній
- Діти і вікна
- Корисні поради батькам
- Висновок

На жаль, статистика нещасних випадків за участю дітей, які перебували навіть під наглядом батьків, дуже велика. Саме такі ситуації змушують задуматися про те, що слід бути трохи уважнішими по відношенню до своїх дітей. Турботливі батьки зобов'язані знати правила, яких повинна дотримуватися дитина, перебуваючи вдома. Саме вдома дитина починає свій шлях, вчиться говорити і розвивається, робить свої перші кроки, зростає. Стаючи підлітком, вона співіснує разом з дорослими членами сім'ї. У той же час, поки дитина зовсім мала і не може самостійно ходити, ймовірність небезпеки для неї нижча, оскільки дитина не зможе заподіяти сама собі шкоди.

Безпека дитини у квартирі

Власний будинок або квартира - це місце, де ми розслабляємося і відчуваємо себе захищеними. Але, щоб це було так, є певні деталі, які ми ніколи не повинні залишати поза увагою. Отже є ризики, про які нам іноді нічого не відомо, і наслідків яких ми можемо уникнути, якщо будемо правильно аналізувати різні кімнати квартири. Безпека дітей не є чимось тривіальним, що може бути залишене на волю випадку, особливо тому, що саме малюки в домашніх умовах найчастіше страждають від нещасних випадків.

Зазвичай слово небезпека асоціюється з якимись катаклізмами. Але маленьку дитину в побуті може підстерігати багато непередбачених обставин, які можуть завдати фізичної шкоди здоров'ю. З появою перших кроків малюка, у нього з'являється можливість щось на себе звалити, перевернути, порізатися або вдаритися.

Звичайно було б добре ні на хвильку не відпускати від себе дитину, щоб стежити за кожним її кроком, але це неможливо, бо малюки дуже рухливі та активні, а батьки бувають розсіяними або втомленими. Однак все-таки можна спробувати забезпечити безпечне перебування дитини у квартирі.

Безпека у вітальні

Як правило, у вітальні діти проводять велику кількість свого часу, і щоб убезпечити їх від негативних наслідків, а себе від переживань, найкраще прибрати з поля зору ті предмети, які можуть травмувати дитину або завдати шкоди її здоров'ю. Крім цього батькам в такій ситуації непотрібно буде забороняти дитині що-небудь чіпати, і вона зможе відчути себе більш самостійною. Але більшість травм виникає через гострі кути меблів, які нікуди не дінеш. Тому на період вивчення малюком простору бажано їх заклеїти поролоном. Якщо у вітальні є такий елемент декору, як камін, то під час його горіння найкраще буде все-таки стежити за дитиною, адже вона може миттєво обпектися.

Безпека на кухні

На кухні кожна мама проводить величезну кількість свого часу і дитина часто знаходиться в кухні разом з мамою. При цьому кухня є джерелом різних небезпек для малюка. Тому варто уважно проаналізувати простір своєї кухні та подумати, в яких місцях дитина може поранитися. Як і в вітальні, на кухні можуть бути досить небезпечні меблі з гострими кутами. Було б добре купити стіл з круглими краями. Якщо ж такої можливості немає, то можна придбати спеціальні насадки. До того ж кухонний стіл повинен міцно стояти на підлозі і не хитатися. Скатертину зі столу теж слід прибрати, бо малюк з цікавості може потягнути за неї та перекинути на себе все те, що стоїть на столі.

Якщо в радіусі доступності у дитини будуть кухонні шафки, слід їх замкнути спеціальними блокаторами, або прибрати з них всі небезпечні предмети. З появою в квартирі нового члена сім'ї мамі досить часто доводиться робити вологе прибирання, в тому числі й на кухні, особливо коли малюк починає повзати. Тому ще до народження дитини можна подумати про те, щоб постелити на кухні фактурний лінолеум, бо він практично не ковзає і витримує абсолютно всі різкі рухи дітей. Замінити нековзну поверхню килимками можна, але це не дуже гігієнічно, та й прати їх доведеться досить часто, а це зайвий клопіт.

Як і в будь-якій інший кімнаті, розетки на кухні не повинні бути доступні для дітей. Можна використовувати спеціальні заглушки. Плита на кухні часто є причиною нещасних випадків. Тому рекомендується готувати їжу на дальніх конфорках, щоб дитина не змогла перекинути на себе каструлю з гарячою водою або чайник. В кухонному просторі завжди багато побутової техніки, яка завжди цікавить дітей. Потрібно прибирати всі шнури живлення такої техніки. При придбанні нових кухонних пристроїв і техніки краще вибрати такі, в яких є так звана функція батьківського контролю.

Безпека у дитячій кімнаті

Батьки завжди хочуть для своєї дитини найкращого, в тому числі й кімнату. Але вибираючи дизайн і меблі, рідко хто пам'ятає про безпеку. Меблі в такій кімнаті повинні бути без гострих кутів. Якщо в дитячій кімнаті присутні розетки, їх обов'язково слід закрити заглушками. Невелике джерело світла в дитячій необхідне для того, щоб дитина, прокинувшись вночі, не злякалась. Та й батькам це теж буде на користь, адже зручніше буде пильнувати за ліжком малюка. Джерело світла варто вибрати більш безпечне, бажано без скляних елементів, гострих кутів і з міцною конструкцією.

Щоб дитина спокійно могла насолоджуватися видом з вікна, а батьки при цьому не переживали, потрібно поставити на вікно спеціальний дитячий замок. Дія ручки вікна відновитися тільки тоді, коли вставляється в замок ключ, який буде знаходитися у батьків. Не варто переживати з таким замком про надходження кисню в кімнату, адже він має режим провітрювання.

Безпека у ванній

У більшості батьків траплялася ситуація, в якій вони відволікалися на телефонний дзвінок, а їх чадо закривалося у ванній. Для зручності можна встановити спеціальний замок з захистом від замикання. Під час самого купання дитину теж можуть підстерігати різні небезпеки - вона може посковзнутися у ванній або в душовій кабіні. Щоб уникнути цього батькам можна взяти на озброєння таку пораду - покласти в місце купання килимок на липучках. Він відмінно чинитиме опір ковзанню. До кранів діточок теж бажано не допускати, в цьому допоможе спеціальний м'який кожух.

Якщо ванна кімната і санвузол суміщені, то кращим рішенням буде заблокувати кришку унітазу знімним замком. Дитина може і не постраждати, але ось діставати різні речі з унітазу - не найприємніше заняття. Щоб малюк не впав і не вдарився об підлогу, можна приклеїти до неї спеціальні смуги, які не дадуть посковзнутись на поверхні.

Діти і вікна

Коли настають теплі дні, починається сезон відкритих вікон. На жаль він приносить багато нещасних випадків, пов'язаних з дітьми. Існує кілька простих правил безпеки поблизу вікон:

- В першу чергу, не варто залишати дитину саму в кімнаті там, де є відкрите вікно, або якщо дитина має можливість відкрити його.
- Слід перед початком сезону перевірити всі вікна на справність, щоб уникнути непоправних ситуацій та самовільного їх відкриття.
- Якщо все-таки дитина залишається в кімнаті сама, краще залишити вікно в режимі провітрювання, бо в такому положенні малюк не зможе його відкрити навстіж.
- Батькам варто звернути увагу на замки для вікон з ключем, які можна закрити, а ключ забрати.
- Дітям краще не показувати, як відкривається і закривається вікно, бо у них відмінна пам'ять і вони все запам'ятовують дуже швидко. Під час маніпуляції краще відвернути їх увагу на щось більш цікаве.
- Найголовніше правило - вплинути на дитину з точки зору виховання. Батькам необхідно пояснити своєму чаду, чим небезпечне відкрите вікно, а також зауважити, що не потрібно з нього виглядати і ставати на підвіконня. Для того, щоб дитина послухалась поради, дорослі самі не повинні нехтувати цими правилами. Також дітям краще не показувати, як мама або тато миє вікно.
- Слід пам'ятати, що вікна бувають не тільки вдома, тому дотримуватися правил безпеки необхідно в гостях і в будь-яких інших приміщеннях.

Для того, щоб уникнути трагедії, батькам не потрібно залишати дитину вдома саму навіть на хвилину, особливо під час сну. Зазвичай діти випадають з вікон в той момент, коли батьки відсутні. Щоб малюк не зміг дістатися до підвіконня, потрібно прибрати від вікна всі меблі, на які дитина може залізти. Найпопулярніша омана дорослих це те, що москітні сітки стануть перешкодою для дитини і захистять від падіння назовні. Це далеко не так, бо такі сітки дають дітям помилкову впевненість, що за такою сіткою вони в безпеці. Тобто малюк може спертися на москітну сітку і випасти разом з нею. Випадків таких було чимало.

Для більшої безпеки можна встановити на вікна спеціальні решітки. Але слід пам'ятати, що у разі надзвичайних ситуацій дорослі повинні мати можливість легко їх відкрити. Якщо на вулиці відбувається щось цікаве, що потрібно показати дитині, батьки повинні дуже міцно тримати малюка, так як у них спостерігається підвищена активність, та ні в якому разі не треба тримати малюка за одяг. Також, щоб дитина не змогла відкрити вікно за допомогою ручки, можна просто зняти її і вставляти тільки при необхідності.

Корисні поради батькам

В першу чергу батьки повинні знати, що чим менші діти, тим більша ймовірність того, що вони потраплять в небезпечне становище. Один з ризиків, який найчастіше виникає, якщо ми говоримо про безпеку дітей вдома, це випадкові отруєння, викликані вживанням ліків, засобів для чищення, косметики та інших речовин. Вони трапляються особливо часто у дітей протягом перших трьох років життя. Щоб уберегти себе і свою дитину від таких небезпек, слід дотримуватись певних порад:

- Ніколи не залишати дітей без нагляду. Вкрай важливо, щоб дитина завжди знаходилась під наглядом дорослого, а в разі відсутності дорослих, дитина без нагляду не повинна залишатись на тривалий час.

- Перекрити або іншим чином обмежити доступ дітей до небезпечних зон, таким як сходи, басейни та інші подібні споруд у квартирі або будинку. Якщо ви відправляєтеся у відпустку, постарайтеся не випускати дітей з поля зору, виберіть відповідне житло і навчіть дітей елементарним заходам безпеки, що необхідні для безпечного користування ванною та іншими приміщеннями.

- Подбайте про захист всіх розеток електричної мережі. Для цього продаються невеликі пластикові заглушки, які не дозволяють дітям запхати палець або інший предмет в розетку.

- Обережно використовуйте будь-який прилад, що працює від газу. Сюди відноситься кухонна плита або піч.

- Зберігайте всі небезпечні продукти в недоступному для дітей місці та не в полі їх зору. Помістіть їх на полиці у високі меблі або пристосуйте так, щоб діти не могли їх відкрити.

Батькам необхідно знати список небезпечних предметів, якими дітям категорично заборонено користуватися:

- сірники;
- побутова техніка;
- розетки.

Залежно від того, якого віку дитина, можна навчити її акуратно та уважно користуватися голкою, ножем і ножицями. Дорослі повинні бути максимально уважні, коли в будинку знаходиться малюк і все ховати від дитячого погляду:

- побутову хімію;
- лікувальні препарати;
- алкоголь;
- сигарети;
- ріжучі та колючі предмети.

Висновок

Безпечне перебування дитини вдома повністю залежить від відповідальності дорослих, так як діти у віці до 7 років проявляють велику цікавість до навколишнього середовища і різних предметів. Безпека дитини вдома - це комплексна турбота батьків, так як дитина повинна бути в безпеці на кухні, у ванній, в дитячій кімнаті, у вітальні і т.д. У будь-якому випадку малюк повинен перебувати вдома під постійним наглядом дорослих. Краще убезпечити дитину належним чином та уникнути біди, ніж потім горювати про те, що трапилося. Адже стан здоров'я і часом навіть життя дитини залежить від дорослих.