Безсмертки однорічні (Xeranthemum annuum) – це трав'яниста однорічна сіра притиснута повстиста лікарська рослина, що відноситься до родини складноцвітих (айстрових). У неї розгалужене, прямостояче стебло висотою 30 - 70 см. Листя чергове, цілісне, вузьколанцетне. Квіти розміщені в одиничних кошиках на верхівках гілок і стебел. Крайні квіти безплідні, маточкові, а серединні – двостатеві, трубчасті. Плоди безсмертку однорічного - сім'янки з зубчиками, що складаються з 5 плівок. Цвіте ця рослина з червня по вересень.
Безсмертки однорічні ростуть на полях, край доріг, на схилах гір, у Степах та на території Кримського півострова. Рідше цю рослину можна зустріти на півдні Лісостепу.
Заготівля та хімічний склад безсмертків однорічних
Для лікування використовують траву, зібрану в момент цвітіння. Сировину просушують на горищах, під наметами або в приміщеннях з відповідною вентиляцією. Термін зберігання сушеної рослини 3 роки. В аптеках ця лікарська рослина не продається.
На сьогоднішній день хімічний склад безсмертків однорічних вивчений недостатньо. Поки що лише відомо, що в рослині містяться флавони.
Фармакологічні властивості та застосування безсмертків однорічних
Ця трава використовується виключно в народній медицині. Відомо, що рослина характеризується кровоспинними, жовчогінними і седативними властивостями, стимулює підвищення секреції шлунка. Також безсмертки однорічні застосовуються для лікування серцевих, нервових і шлункових хвороб, допомагають при зубному болі, холециститі, болісних менструаціях і маткових кровотечах. Найчастіше цю рослину використовують в комплексі з іншими лікарськими травами.
Для внутрішнього вживання з суміші трав золототисячника, звіробою і деревію звичайного, хвоща польового, безсмертків однорічних і подорожника великого готують настій. Для цього беруть по 20 г кожної з перелічених рослин. Три столові ложки такої сировини заливають літром окропу і настоюють 30 - 60 хвилин. Вживають цей настій по півсклянки тричі на добу. Доведено його ефективність при виразковій хворобі шлунка.
При маткових та інших кровотечах готують настій квіток безсмертків однорічних. Для цього 20 г квіток заливають двома склянки окропу і п’ють по третині склянки 3 рази на добу.