Перейти до контенту

Безсоння в дитини – основні причини та методи лікування


дитина не може заснути. в дитини поганий сон - Причини поганого сну в дітей
- Cпособи лікування безсоння в дітей
- Правильне харчування
- Лікарські рослини від безсоння
- Гомеопатичні методи
- Ароматерапія при безсонні

Відразу зазначимо, що стара відома приказка «спати як немовля» є не зовсім актуальною. Насправді немовлята дуже рідко сплять довше, ніж шість годин поспіль. Як правило, вони часто прокидаються від голоду і за допомогою плачу вимагають їжі. Крім цього, малі діти можуть прокидатись від зубного болю (у період прорізання зубів) або коли необхідно замінити підгузник. Тобто, безсоння у дітей є досить поширеним явищем.

Незалежно від віку дитини, здоровий сон її складається з двох циклів повільного і швидкого. Швидкий сон, який також називають легким сном, протікає тоді, коли дитині щось сниться. Що до повільного сну, то він є значно глибшим. У немовлят та дуже малих дітей всі цикли сну є коротшими, ніж у дорослих людей. Однак безсоння може турбувати дітей будь-якого віку. Як правило, воно найчастіше пов’язане із складністю засипання або частим пробудженням вночі. Крім цього, безсоння в дитини може бути тимчасовим явищем або постійною проблемою. Також ймовірною причиною поганого сну в дітей може бути перевтома, відчуття занепокоєння та певні захворювання. В результаті недосипання дитини зранку вона відчуває втому, стає млявою та нервовою.

Причини поганого сну в дітей

Узагальнюючи та доповнюючи вищесказане, можна вказати наступні причини безсоння у дітей та немовлят: неспокій, депресія, кошмарні сни, стресові ситуації та хронічні захворювання. До розряду останніх найчастіше належать такі поширені хвороби, як ангіна, грип, отит, фарингіт, ларингіт та ін. Відомо також, що поширеними причинами поганого сну в дітей можуть бути: базедова хвороба (гіпертіреоідоз), синдром неспокійних ніг та синдром нічного апное (раптова зупинка дихання уві сні). Не слід також забувати про надмірний шум під час годування дитини перед сном, а також тривалий перегляд телевізора. Досить часто порушення сну в дітей викликає також вегето-судинна дистонія. Всі перелічені та ряд додаткових причин можуть викликати в дітей порушення сну, які з часом повторюються і переходять у своєрідну хронічну форму. Внаслідок цього хронічне безсоння в дитини буде порушувати уважність дитини під час навчання та пригнічувати денну активність. В свою чергу це негативно вплине й на здоров’я батьків.

Cпособи лікування безсоння в дітей

Правильне харчування

Батькам слід пам’ятати, що давати дітям солодкі продукти, які містять цукор, перед сном не рекомендується. Відомо, що солодощі є частою причиною кошмарних сновидінь. Крім цього, забороняється у вечері давати дітям продукти, які мають у своєму складі кофеїн. До таких продуктів належить шоколад та деякі газовані води. Вживання кофеїну, як відомо, збадьорює дитину через збудження нервової системи. Також слід обмежити за півтори-дві години до сну вживання напоїв, бо надмірна кількість рідини в організмі заставить дитину прокинутись вночі, щоб піти в туалет. В окремих випадках порушення сну може бути пов’язане з високою чутливістю до певних продуктів харчування.

Лікарські рослини від безсоння

Страстоцвіт (пасифлора) - це м'яка лікарська рослина, що заставляє нервову систему дитини розслабитися і забезпечує здоровий сон. Використовуйте цю лікарську траву для усунення хронічних та гострих форм порушення сну. Однак дітям слід давати цей засіб не швидше, ніж за півгодини до сну в кількості до 30 крапель за один прийом.

Гомеопатичні методи

Виберіть з перелічених нижче препаратів саме ті, які в найбільшій степені відповідають симптомам безсоння дитини. В тому випадку, коли інструкція не містить додаткових рекомендацій, дитині потрібно давати по дві кульки засобу, розведених водою кімнатної температури кожні тридцять хвилин (максимум три дози). Якщо через дві години після вживання гомеопатичних засобів покращення не спостерігається, слід застосувати інший препарат цього ряду. Якщо ж було помітно значне покращення, прийом дитиною препарату слід припини. Щодо повторного курсу лікування, він допускається тільки у тому випадку, коли в дитини знову з’явились симптоми безсоння.

Aconitum napellus - від безсоння, коли в малюка помітно неспокій і тривогу, або при порушеннях сну, що спровоковані були раптовим шоком або переляком дитини.

Arsenicum album - якщо дитина прокидається після опівночі, перед другою годиною ночі. Сон тривожний і неспокійний, малюк прокидається через нічні кошмари, безсоння викликане тривогою та занепокоєнням.

Chamomilla - при безсонні, що викликане інфекційними захворюваннями вух або болем через прорізання зубів. Дитина дратівлива, постійно плаче, потребує, щоб її хтось постійно тримав на руках та колисав, хоча це, як правило, допомагає тільки на короткий проміжок часу.

Coffea cruda - для дитини, яка надмірно збуджена через якоїсь події, хороші або погані новини. Малюк дуже чутливий до звуків, дратівливий та неспокійний.

Ignatia – від порушення сну, що викликане поганими новинами або смутком. Малюк увесь час плаче, під час сну скрикує, зітхає та сіпається.

Kali phosphoricum - для дітей, що страждають від неспокою та нічних кошмарів. Якщо ж виникають сумніви щодо того, які ліки дати дитині від безсоння, тоді почніть з цього препарату або його комбінації з іншими препаратами.

Nux vomica - якщо дитина прокидається у проміжку між третьою та четвертою годинами ранку через те, що її турбують майбутні події, які чекають наступного дня в школі або спортивному гуртку. Цей засіб допоможе дітям, які є дратівливими і люблять змагатися. Також це допоможе при безсонні, що викликане гострими або жирними стравами.

Pulsatilla - засіб для дитини, яка не може заснути на самоті через те, що звикла спати разом з батьками. Такі діти є дуже чутливими емоційно і бояться темряви.

Rhus toxicodendron - якщо дитина увесь час відчуває значний неспокій, заснути їй не дає постійне тривале напруження, болі у м'язах та суглобах.

Stramonium – якщо порушення сну в дитини викликане видіннями насильства або є результатом нічних жахів, що періодично з’являються уві сні.

Staphysagria - при порушеннях сну, які є наслідком пригнічення емоцій. Цей засіб є найбільш поширеним для реабілітації дітей, що зазнали сильних емоційних потрясінь або насильства.

Ароматерапія при безсонні

Апельсин і лаванда – це найкращі рослини від безсоння. Капніть по одній-дві краплі того й іншого на шматочок тканини і покладіть його біля подушки дитини. Якщо ж малюк вже приймає гомеопатичні препарати, тоді слід відкласти ароматерапію на майбутнє.

В тому випадку, коли малюка вперше турбує безсоння, грамотно підібраний спосіб лікування та препарат допоможе заснути протягом короткого проміжку часу, тривалість якого складає 30-60 хвилин. Як що ж дитину турбує хронічне безсоння, слід очікувати покращення лише через кілька днів вживання засобів та методів природної терапії. Вважається, що найкращий вибір для лікування безсоння у немовлят це гомеопатія. Якщо ж порушення сну в дитини викликане інфекційним або будь-яким іншим захворюванням, слід в першу чергу приділити увагу ліквідації основної причини безсоння.