Перейти до контенту

Білозір болотний – властивості та способи застосування


трава білозір для приготування ліків Білозір болотний (Parnassia palustris, маточник білий, царські очі) – це трав'яниста багаторічна коренева лікарська рослина, яка належить до роду білозерових. У неї прямостояче, ребристе, просте стебло завдовжки 10 - 40 см. Білозір болотний має один стебловий глибокий серцеподібний листок, що обгортає стебло та багато довгих черешкових, овальних, з серцеподібною основою прикореневих листків. Квіти цієї рослини правильні, одиничні, двостатеві, білі з темними жилками, 5-пелюсткові. Плоди білозіру болотного коробочки. Цвіте ця рослина з липня по серпень.

Білозір болотний росте на вологих луках, берегах річок і озер, болотах. Зустрічається найчастіше на Поліссі, трохи рідше в Лісостепу.

Хімічний склад та заготівля білозіру болотного

Ця лікарська трава містить гіркоти, сапоніни, флавоноїди та близько 5% дубильних речовин. У лікувальних цілях використовують траву, зібрану під час цвітіння. Білозір належить до неофіційних лікарських рослин і аптеками не реалізується.

Застосування та фармакологічні властивості білозіру болотного

Ця лікарська рослина заспокійливо діє на нервову систему, покращує серцево-судинну діяльність, має сечогінні, кровоспинні, в'яжучі та ранозагоювальні властивості.

Настій з цієї рослини і коріння допомагають при серцево-судинних захворюваннях, що викликані неврозами, а також при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, печінки, при епілепсії, кровотечах і кровохарканні.

Відвар квітів білозіру застосовують для лікування гонореї, а відвар насіння допомагає при захворюваннях очей та кашлі.

Для приготування настою заливають 1 чайну ложку двома склянками окропу, потім настоюють, і коли охолоне відціджують. Вживати такий настій слід по 1 столовій ложці три рази на добу.

Також необхідно знати, що рослина містить отруту! Тому вживання та дозування будь-яких ліків з білозіру болотного повинно бути погоджене з фітотерапевтом.