Перейти до контенту

Біота східна – особливості хімічного складу і застосування


ліки з біоти східної Біота східна (Biota orientalis) – це однодомна лікарська рослина, що належить до роду кипарисових, що рости у вигляді куща або дерева висотою 5 - 10 м. У цієї рослини яйцеподібна крона, що складається з багатьох плоских пластин-пагонів, які розташовані у вертикальній площині. У біоти східної лускоподібне, яйцеподібно-ромбічне, яскраво-зелене листя довжиною біля 1 мм., та шишки завдовжки 10 - 15 мм, що мають 6 - 8 супротивних гачкоподібних лусочок, спрямованих вгору. Недозрілі шишки мають блакитно-зелений колір, а дозрілі - червонувато-коричневий. Цвіте рослина з березня по квітень.

Біота східна завезена до нас з Китаю. На території нашої країни її вирощують здебільшого у парках і ботанічних садах як декоративну рослину.

Хімічний склад біоти східної

Для лікування захворювань застосовують листя і ядро насіння. Листя рослини містить близько 0,12 % ефірної олії, а також туїн, пілен, пінін, пініпікрин, дубильні речовини і смолу. Ядро насіння має у своєму складі жирну олію. Біота східна відноситься до неофіційних лікарських рослин.

Фармакологічні властивості та застосування біоти східної

Препарати з листя цієї рослини мають кровоспинні і в'яжучі властивості. Застосовують ліки з біоти східної в народній медицині при лікуванні бронхіальної астми, кровохарканні, маткових та кишкових кровотечах.

Ефірна олія цієї рослини (а саме її складова хінокітіол) характеризується антифунгальними властивостями.

Ядро насіння застосовують як тонізуючи і зміцнюючий засіб, а також у якості відхаркувального засобу при бронхіті.

Внутрішньо вживають порошок з ядер насіння або листя у дозах від 3 до 6 г за 1 прийом.

Зовнішньо застосовують 10 % настоянку листя для змащувань шкіри при червоному вовчаку у якості фотозахисного засобу.