Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини: альбумін та глобуліни – причини підвищення та пониження


норма альбуміну в крові дитини
- Норми різних видів білка в крові
- Причини підвищення альбуміну в дітей
- Причини зниження альбуміну в дітей
- Як здати аналіз на альбумін?

Білок крові у дітей представлений декількома різновидами, які прийнято називати білковими фракціями. Відомо дві основні фракції загального білка, які називаються альбуміни та глобуліни. При цьому глобуліни розподіляються додатково ще на чотири типи: α1, α2, β, γ.

Якщо в дитини порушується співвідношення вказаних білкових фракцій, тоді кажуть про наявність у неї диспротеїнемії. Дуже часто той чи інший різновид диспротеїнемії супроводжує певне захворювання печінки, або може свідчити про наявність в дитини інфекційного захворювання. Давайте проаналізуємо кожну з вказаних білкових фракцій окремо.

Альбуміни представляють собою дуже однорідну групу. Одна половина їх знаходиться в судинному руслі, а інша - в міжклітинній рідині. Завдяки тому, що в альбумінів є негативний заряд та велика поверхня, вони здатні транспортувати на собі різноманітні речовини: ліки, гормони, білірубін, жирні кислоти, іони металів та ін. При цьому основна фізіологічна функція альбумінів полягає у резерві амінокислот і стабілізації тиску крові. Альбуміни виробляються печінкою, тривалість їх життя становить 12-27 днів.

Норми різних видів білка в крові

таблиця норм альбуміну та глобуліну в дітей

Причини підвищення альбуміну в дітей

Підвищення концентрації альбумінів у крові дитини (гіперальбумінемія) часто пов'язане з наявністю таких патологічних процесів, як:
- сильні опіки;
- дегідратація (зневоднення), яка може виникнути при втраті рідини під час проносу, блювання, сильного потіння.

Також слід зазначити, що надмірний прийом вітаміну А дітьми також може викликати розвиток гіперальбумінемії. Однак в цілому підвищення концентрації альбумінів в дитини не має істотного діагностичного значення.

Причини зниження альбуміну в дітей

Зниження концентрації альбумінів у дітей може сягати 30 г/л. В свою чергу це призводить до зменшення онкотичного тиску та появи набряків. Гіпоальбумінемія в дітей виникає при наступних захворюваннях і порушеннях:

- гостра атрофія печінки, цироз, токсичний гепатит;
- прийом естрогенових гормональних препаратів;
- патології шлунково-кишкового тракту;
- підвищена проникність капілярів;
- застійна серцева недостатність;
- нефрити (гломерулонефрит);
- тиреотоксикоз;
- голодування;
- кровотеча;
- амілоїдоз;
- пухлини;
- травми;
- сепсис;
- опіки.

Як здати аналіз на альбумін?

Для визначення концентрації альбумінів у дитини береться кров з вени. Процедура виконується натщесерце вранці. При підготовці до здачі біохімічного аналізу крові необхідно за 10-12 годин до цього виключити прийом їжі. Також, перед аналізом на альбумін слід обмежити фізичне навантаження дитини. В іншому випадку, при недотриманні вказаних вимог, аналіз може бути спотворений і його результат буде неправильний.

Для того, щоб визначити концентрацію альбуміну в дитини застосовують спеціальний реактив під назвою бромкрезоловий зелений. Визначення концентрації альбуміну даним методом є досить простим, достатньо точним і швидким. Однак, іноді можуть виникати помилки в результаті неправильної обробки крові під час аналізу, неправильному проведенні реакції, або у випадку застосування брудного посуду.