Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини: білок – норма, причини підвищення і пониження


аналіз крові на білок
- Низький вміст білка в крові дитини
- При яких захворюваннях знижується білок?
- Підвищення в дитини білка в крові
- Ліки, що впливають на вміст білка в крові
- Як правильно здати аналіз на білок?

Вміст загального білка в крові дитини є загальнопоширеним біохімічним показником. Встановлення концентрації білка застосовується при діагностиці великої кількості захворювань внутрішніх органів. Слід також зазначити, що цей показник вважається усередненим може змінюватись у певних межах залежно від віку дитини.

При різних патологічних станах у дітей частіше має місце зниження концентрації білка (гіпопротеїнемія), ніж підвищення (гіперпротеїнемія).

Низький вміст білка в крові дитини

Занижена кількість білка в крові дитини виявляється при наступних загальних патологічних процесах: недостатнє надходження білка з продуктами харчування (часткове або повне голодування), паренхіматозний гепатит, втрата білка з сечею, запальний процес, хронічна кровотеча, пришвидшений розпад білка, інтоксикація в дитини, порушення всмоктування, лихоманка та ін.

Зменшення кількості білка в дитини більше, ніж до 50 г/л, часто є причиною набряків тканин. Також можливий розвиток фізіологічної гіпопротеїнемії в жінок, які перебувають на останньому місяці вагітності, під час годування дитини (лактації), після значних фізичних навантажень, або в лежачих хворих.

таблиця норми білка в крові

При яких захворюваннях знижується кількість білка в крові?

Гіпопротеїнемія є ознакою таких захворювань:

- захворювання печінки (цирози, гепатити, пухлини печінки або метастази в печінку);
- застосування інфузійної терапії (надходження великих об'ємів рідини в організм);
- захворювання шлунково-кишкового тракту (панкреатит, ентероколіт);
- спадкові захворювання (хвороба Вільсона-Коновалова);
- гострі та хронічні кровотечі;
- пухлини різної локалізації;
- хірургічні втручання;
- гломерулонефрит;
- цукровий діабет;
- опікова хвороба;
- тиреотоксикоз;
- лихоманка;
- отруєння;
- плеврит;
- травми;
- асцит.

Підвищення в дитини білка в крові

Розвиток в дітей гіперпротеїнемії - явище досить рідкісне. Білок в крові дитини зменшується зазвичай при ряді патологічних станів, при яких відбувається формування патологічних білків. Ця лабораторна ознака виявляється при інфекційних захворюваннях, макроглобулінемії Вальденстрема, мієломній хворобі, системному червоному вовчаку, ревматоїдному артриті, лімфогранульоматозі, цирозі, хронічному гепатиті. Можливий розвиток відносної (фізіологічної) гіперпротеїнемії при значній втраті води: блювота, пронос, кишкова непрохідність, опіки, а також при нецукровому діабеті та нефриті.

Ліки, що впливають на вміст білка в крові

На концентрацію загального білка в крові дитини впливають деякі лікарські препарати. Відомо, що кортикостероїди, бромсульфалеїни сприяють розвитку гіперпротеїнемії, а естрогенові гормони викликають у дітей гіпопротеїнемію. Підвищення концентрації загального білка також можливе при тривалому перетискані вени джгутом, або під час зміни положення тіла з лежачого до стоячого.

Як правильно здати аналіз на білок?

Для визначення концентрації загального білка кров у дітей береться з вени в ранкові години, на голодний шлунок, при проведенні біохімічного аналізу крові. Перерва між останнім прийомом їжі та часом здачі аналізу повинна становити не менше 8 годин. Солодкі напої також слід обмежити. На сьогоднішній день концентрація білка визначається біуретовим або мікробіуретовим (якщо концентрація дуже низька) методом. Даний метод є універсальним, простим у використанні, досить дешевим і швидким. Помилки при використанні даного методу виникають вкрай рідко, тому він вважається надійним та інформативним. Як правило, помилки при здачі аналізу крові дитини на білок виникають при неправильному встановленні реакції або використанні брудного посуду.