Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини (ферменти): АЛТ (аланінамінотрансфераза)


норма АЛТ в дітей
- Норма АЛТ у крові дитини
- АЛТ в діагностиці захворювань печінки
- Причини підвищення АЛТ в дитини
- Як здати аналіз на АЛТ?

Аланінамінотрансфераза (АЛТ, АСТ) - фермент, що відноситься до амінотрансфераз (трансаміназ), тобто здійснює перенесення амінокислот з однієї біологічної молекули на іншу. Оскільки в назві ферменту присутня амінокислота аланін, це означає, що даний фермент переносить саме амінокислоту аланін. Коферментом АЛТ є вітамін В6. Ця речовина синтезується в клітинах, тому в нормі її активність в крові дитини невисока. АЛТ переважно синтезується в клітинах печінки, але також є в клітинах нирок, серця, м'язах та підшлунковій залозі.

Норма АЛТ у крові дитини

таблиця АЛТ в дітей різного віку
Підвищення активності АЛТ у здорових дітей (фізіологічне підвищення) може бути викликане прийомом деяких лікарських препаратів (антибіотиків, барбітуратів, наркотиків, протипухлинних препаратів, оральних контрацептивів, нестероїдних протизапальних препаратів, ехінацеї, валеріани), а також сильними фізичними навантаженнями або травмами. Також висока активність АЛТ спостерігається у підлітків в період інтенсивного росту.

АЛТ в діагностиці захворювань печінки

При діагностиці патологічних станів організму підвищення активності АЛТ є специфічною ознакою гострого захворювання печінки в дитини. Підвищення активності АЛТ в крові дитини виявляється за 1 - 4 тижні до прояву симптомів хвороби або за 7 - 10 днів до появи максимального рівня білірубіну в крові. Активність АЛТ при гострому захворюванні печінки може збільшуватись до 5 - 10 разів. Підвищена активність АЛТ у дітей протягом тривалого часу або підвищення в пізні терміни захворювання свідчить про початок масивного некрозу печінки.

Причини підвищення АЛТ в дитини

Висока активність АЛТ у крові дітей виявляється при наявності наступних патологій:

- травматичні ушкодження м'язової тканини;
- введення гепатотоксичних препаратів;
- рак печінки або метастази в печінці;
- обширний інфаркт міокарда;
- розпад великої пухлини;
- механічна жовтяниця;
- гострий гепатит;
- опікова хвороба;
- цироз.

У дітей, що хворіють на мононуклеоз, стеатоз (гепатоз), а також після операції на серці, теж може спостерігатися невелике підвищення активності АЛТ.

При важких захворюваннях печінки (цироз важкої форми, некроз печінки), коли скорочується кількість активних клітин печінки, а також при дефіциті вітаміну В6, в крові дитини спостерігається зниження активності АЛТ.

Як здати аналіз на АЛТ?

Кров для визначення активності АЛТ береться у дітей з вени у ранковий час на голодний шлунок. При цьому дотримуватися дієти дитині не потрібно. Однак, варто проконсультуватися з лікарем та скасувати за кілька днів до здачі аналізу прийом ліків, що викликають зміну активності АЛТ. Активність АЛТ оцінюють ферментативним методом, що є специфічним, досить простим у використанні та не вимагає тривалої підготовки.