Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини (ферменти): амілаза

фермент амілаза
- Норма амілази крові у дітей
- Підвищення амілази у крові дитини
- Підвищення амілази у сечі дитини
- Зниження амілази у крові та сечі
- Як здати аналіз на амілазу

Амілаза виробляється у підшлунковій залозі. Вона приймає безпосередню участь у процесі розщеплення крохмалю та глікогену, в результаті чого утворюється глюкоза. Амілазою називають один із ферментів, який приймає участь у процесі травлення їжі. Найбільша концентрація амілази є у слинних залозах та підшлунковій залозі.

Існує кілька видів амілази - α-амілаза, β-амілаза, γ-амілаза, з яких найбільшого поширення набуло визначення активності α-амілази. Саме концентрацію цього виду амілази визначають під час біохімічного аналізу крові у лабораторії.

У крові дітей міститься два типи α-амілази - Р та S. В сечі міститься 65 % α-амілази Р-типу, а в крові - до 60 % S-типу. Слід зазначити, що Р-тип α-амілази сечі в біохімічних дослідженнях, щоб легше було уникнути плутанини, прийнято називати діастазою.

Активність α-амілази у сечі приблизно у 10 разів більша, ніж активність α-амілази у крові дитини. Визначення активності α-амілази та діастази застосовується при діагностиці панкреатиту в дітей та ряду інших захворювань, що уражають підшлункову залозу. При хронічних та негострих панкреатитах може визначатись активності α-амілази соку дванадцятипалої кишки.

Норма амілази крові у дітей

норма амілази крові та сечі в дитини

Підвищення амілази у крові дитини

Підвищення активності α-амілази у крові дитини називається гіперамілаземією, а підвищення активності діастази сечі - гіперамілазурією.

Підвищення амілази крові проявляється при наступних станах:

- на початку гострого панкреатиту, максимум досягається через 4 години від початку нападу, а знижується до норми на 2 - 6 добу після початку нападу (підвищення активності α-амілази можливе у 8 разів);
- загостренні хронічного панкреатиту (при цьому активність α-амілази зростає в 3-5 разів);
- наявності пухлин або каменів у підшлунковій залозі;
- гострій вірусній інфекції (свинка);
- алкогольній інтоксикації.

Підвищення амілази у сечі дитини

Підвищення концентрації амілази в сечі дитини розвивається при:

- гострому панкреатиті, відбувається збільшення активності діастази у 10 - 30 разів;
- загостренні хронічного панкреатиту, активність діастази зростає у 3 - 5 разів;
- запальних захворюваннях печінки (відбувається збільшення активності діастази у 1,5 - 2 рази);
- гострому апендициті;
- холециститі;
- кишковій непрохідності;
- алкогольній інтоксикації;
- кровотечах під час загострення виразки шлунково-кишкової системи;
- вживанні сульфаніламідних препаратів, морфіну та сечогінних засобів.

При розвитку тотального панкреонекрозу, раку підшлункової залози та хронічного панкреатиту активність α-амілази може й не збільшуватися.

Зниження амілази у крові та сечі

Існують стани організму, при яких активність α-амілази може інколи знижуватися. Низька активність діастази сечі в дітей визначається при важкому спадковому захворюванні муковісцидозі.

У крові зниження активності α-амілази можливе після нападу гострого панкреатиту, при панкреонекрозі, а також при муковісцидозі.

Незважаючи на те, що α-амілаза присутня в нирках, печінці та підшлунковій залозі дітей, визначення її активності найчастіше застосовується при діагностиці захворювань підшлункової залози.

Як здати аналіз на амілазу?

Для визначення активності амілази в дитини здається кров з вени. Для цього беруть кров на аналіз зранку на голодний шлунок або середню порцію ранкової сечі дитини. Перед підготовкою до здачі аналізу дитину слід утримати від гострої та жирної їжі. При нападі панкреатиту аналіз крові з вени та сечі виконується незалежно від часу доби. На сьогоднішній день у більшості лабораторій застосовуються ферментативні методи визначення активності амілази, що забезпечують достатньо високу точність та займають мало часу.