Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини (ферменти): ЛДГ (лактатдегідрогеназа)


Визначення ЛДГ в дитини - Норма ЛДГ у крові дітей
- Діагностичне значення ізоформ ЛДГ
- ЛДГ в діагностиці інфаркту міокарду
- ЛДГ в діагностиці гепатиту
- ЛДГ у здорових дітей
- Причини підвищення ЛДГ
- Як здати аналіз на ЛДГ?

Лактатдегідрогеназа (ЛДГ) - це фермент, який міститься в цитоплазмі клітин нирок, серця, печінки, м'язів, селезінки та підшлункової залози дітей і дорослих. Коферментом ЛДГ є іони цинку та нікотинаміду деніндинуклеотид (НАД). ЛДГ бере участь в обміні глюкози, каталізує перетворення лактату (молочної кислоти) в піруват (піровиноградну кислоту). У сироватці крові є п'ять ізоформ даного ферменту. ЛДГ1 та ЛДГ2 – це ізоформи серцевого походження, тобто містяться переважно в серці, а ЛДГ3, ЛДГ4 та ЛДГ5 - печінкового походження.

Норма ЛДГ у крові дітей

таблиця норм лдг в дітей

Діагностичне значення ізоформ ЛДГ

Для діагностики різних дитячих захворювань більш широку інформативність забезпечує визначення активності саме ізоформ ЛДГ. Наприклад, при інфаркті міокарда спостерігається значне підвищення ЛДГ1. Для лабораторного підтвердження інфаркту міокарда визначають співвідношення між ЛДГ1 та ЛДГ2. При цьому, якщо дане співвідношення більше 1, значить можна стверджувати про наявність в дитини інфаркту міокарда. Однак такі тести широко не застосовуються через їх високу вартість та складність. Зазвичай проводять визначення загальної активності ЛДГ, яка складається з сумарної активності всіх ізоформ ЛДГ.

ЛДГ в діагностиці інфаркту міокарду

Розглянемо діагностичне значення сумарної активності ЛДГ. Визначення активності ЛДГ у дітей використовують для пізньої діагностики інфаркту міокарда, оскільки збільшення його активності розвивається через 12 - 24 години після нападу і може зберігатися на високому рівні до 10 - 12 діб. Це дуже важливий показник при обстеженні дітей і дорослих, що були доставлені у лікувальний заклад після нападу. Якщо збільшення активності ЛДГ незначне, значить, можна стверджувати про дрібновогнищевий інфаркт, а якщо навпаки, збільшення активності тривале, тоді мова йде про обширний інфаркт. У дітей, що страждають стенокардією, активність ЛДГ збільшується в перші 2 - 3 дні після нападу.

ЛДГ в діагностиці гепатиту

Активність сумарної ЛДГ може збільшуватися також при гострому гепатиті в дитини за рахунок збільшення активності ЛДГ4 та ЛДГ5. При цьому активність ЛДГ в сироватці крові дитини збільшується у перші тижні жовтяничного періоду, тобто протягом перших 10 днів.

ЛДГ у здорових дітей

Можливе підвищення активності ЛДГ у здорових дітей (тобто, фізіологічне) після фізичних навантажень, а також після прийняття певних препаратів, сильнодіючих речовин та алкоголю. Кофеїн, інсулін, ацебутолол, аспірин, пеніцилін, цефалоспорини, інтерферон, гепарин, сульфаніламіди також викликають збільшення активності ЛДГ у дітей. Тому під час вживання даних препаратів та речовин потрібно враховувати можливість підвищеної активності ЛДГ, яка не свідчить про наявність патологічних процесів в організмі.

Причини підвищення ЛДГ

Загалом підвищення активності ЛДГ в сироватці крові дітей може виявлятися при наступних патологічних станах:

- фолієво-дефіцитна, В12 дефіцитна і гемолітична анемія;
- патологія нирок (пієлонефрит, гломерулонефрит);
- гострий гепатит (вірусний або токсичний);
- травми м'язів (розриви, переломи);
- ракові пухлини різної локалізації;
- гострий панкреатит;
- інфаркт міокарда;
- цироз печінки;
- лейкоз.

ЛДГ може мати знижену активність тільки при уремії в дитини (збільшення концентрації сечовини).

Як здати аналіз на ЛДГ?

Для визначення активності ЛДГ в дитини здається кров з вени. Аналіз приймають вранці, на голодний шлунок. Дотримуватись особливої дієти або обмежень перед здачею аналізу не вимагається. ЛДГ присутня в еритроцитах, тому сироватка для дослідження повинна бути свіжою, без слідів гемолізу. В даний час активність ЛДГ найчастіше визначають ферментативним методом. Цей метод більш надійний, специфічний та досить швидкий.