Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини (ферменти): ліпаза


причини підвищення і пониження ліпази в дітей - Ліпаза в діагностиці хвороб підшлункової залози
- Чому в дитини підвищується ліпаза крові?
- Чому в дітей зменшується ліпаза крові?
- Як здати аналіз на ліпазу?

Ліпаза - це один з травних ферментів, який приймає участь у розщепленні жирів. Для роботи даного ферменту необхідна присутність жовчних кислот і коферменту, який називається коліпаза. Ліпаза в дітей та дорослих виробляється різними органами: підшлунковою залозою, легенями та лейкоцитами.

Найбільше діагностичне значення має ліпаза, яка синтезується у підшлунковій залозі дитини. Тому визначення активності ліпази застосовується здебільшого в діагностиці захворювань підшлункової залози.

Норма активності ліпази крові у дітей від 13 до 60 од/моль. Слід також зазначити, що в сечі здорової дитини ліпаза відсутня.

Ліпаза в діагностиці хвороб підшлункової залози

Для діагностики у дітей деяких захворювань підшлункової залози ліпаза є більш специфічним тестом, ніж амілаза, активність якої залишається у межах норм навіть при гострому апендициті, епідемічному паротиті (свинці) та хворобах печінки. Тому при виникненні підозри на наявність панкреатиту в дитини доцільно визначати активність ліпази та амілази одночасно. Активність ліпази сироватки крові при гострому панкреатиті може навіть більшою за норму навіть у 50 разів. При цьому саме виявлення у дітей гострого панкреатиту використовують співвідношення активності ліпази та амілази. Підвищення активності амілази в крові відбувається через 4 - 5 годин після нападу гострого панкреатиту і досягає максимуму через 12 - 24 години, залишаючись на такому показнику протягом 8 - 12 днів. При розвитку гострого панкреатиту в дітей активність ліпази в сироватці крові може збільшуватися раніше та сильніше, ніж активність амілази.

Чому в дитини підвищується ліпаза крові?

Підвищення ліпази крові в дітей спостерігається при наступних станах:

- після застосування деяких препаратів (гепарин, індометацин, наркотичні знеболюючі, снодійні барбітурового ряду);
- різного роду пухлинах та подібних на пухлини утворення підшлункової залози;
- таких хворобах обміну речовин, як цукровий діабет, подагра, ожиріння в дитини;
- гострому панкреатиті;
- прориві виразки;
- холециститі;
- холестазі.

Також підвищення активності ліпази в дітей можливе при травмах, пораненнях, хірургічних операціях, переломах та гострій нирковій недостатності. Однак підвищена активність ліпази при зазначених вище станах не є для них специфічною, тому в діагностиці усіх перелічених захворювань не використовується.

Чому в дітей зменшується ліпаза крові?

Зменшення активності ліпази в сироватці крові дитини спостерігається при пухлинах різної локалізації, віддалених від підшлункової залози (крім пухлин у самій залозі), неправильному харчуванні або спадковій тригліцеридемії.

Як здати аналіз на ліпазу?

Для визначення активності ліпази здається кров з вени. Процедуру проводять на голодний шлунок, зранку. Напередодні у вечері перед здачею аналізу дитині не можна давати гостру, жирну та пряну їжу. У випадку екстреної необхідності кров з вени здається незалежно від часу доби та попередньої підготовки. На сьогоднішній день для визначення активності ліпази у крові дітей найчастіше використовують імунохімічний або ферментативний методи. Останній більш швидкий і не потребує високої кваліфікації медичного персоналу.