Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини (ферменти): лужна фосфатаза (ЛФ)


лужна фосфатаза аналіз - Норма ЛФ у дітей і дорослих
- Причини підвищення лужної фосфатази
- Причини зниження лужної фосфатази
- Як здати аналіз на ЛФ?

Лужна фосфатаза (ЛФ) - це мембранний фермент, що локалізований у щітковій облямівки жовчних каналів. Цей фермент може бути кишковим, плацентарним та неспецифічним (в тканинах печінки, нирок та кісток). Лужна фосфатаза є ключовим елементом в обміні фосфорної кислоти.

Високу специфічність та діагностичне значення має визначення активності ЛФ у дітей при підозрі на захворювання печінки. При обтураційній жовтяниці в дитини відбувається збільшення активності у крові лужної фосфатази в десять разів відносно норми. Визначення цього показника використовується для лабораторного підтвердження саме цієї форми жовтяниці. В меншій степені збільшення активності ферменту відбувається при гепатиті, холангіті, виразковому коліті, кишкових бактеріальних інфекціях і тиреотоксикозі.

Крім цього лужна фосфатаза є своєрідним маркерним ферментом остеосинтезу, тобто її активність збільшується при захворюваннях кісток або метастазах пухлин в кістку, а також при загоєнні переломів.

Норма ЛФ у дітей і дорослих

норма ЛФ таблиця
Активність лужної фосфатази зростає у крові здорових дітей і дорослих (фізіологічне підвищення) при передозуванні вітаміну С, недостатності кальцію та фосфору в раціоні харчування, після прийому оральних контрацептивів, гормональних препаратів естрогенів та прогестерону, антибіотиків, сульфаніламідів, магнезії, омепразолу, ранітидину та ін.

Причини підвищення лужної фосфатази

Високу активність ЛФ у дітей виявляють при наступних патологічних явищах:

- захворювання крові (мієломна хвороба, лімфогранулематоз, мононуклеоз);
- деструктивні захворювання печінки (цироз, рак, туберкульоз);
- пухлини кістки або метастази в кістку;
- білі інфаркти (нирки, легені);
- обтураційна жовтяниця;
- гіпертиреоз;
- амілоїдоз;
- рахіт.

Причини зниження лужної фосфатази

Крім високої активності лужної фосфатази в крові бувають стани, при яких активність ферменту зменшується. В першу чергу таке явище розвивається при недостатній кількості цинку, магнію, вітаміну В12 або С (цинга) в раціоні харчування дитини. Низька активність ЛФ у крові супроводжує такі патологічні стани організму дитини, як анемія, гіпертиреоз, порушення формування та росту кісток.

Як здати аналіз на ЛФ?

Для визначення активності лужної фосфатази в дітей беруть кров з вени. Це робиться натщесерце, зранку. При цьому дотримання спеціальної дієти не вимагається. Потрібно звернути увагу на те, що деякі препарати можуть знижувати або підвищувати активність ЛФ, тому необхідно проконсультуватися у лікаря, чи варто скасовувати прийом цих препаратів на невеликий проміжок часу. В сучасних лабораторіях активність ферменту оцінюється за швидкістю протікання ферментативної реакції. Такий метод має високу специфічність, відрізняється простотою, надійністю і не вимагає великих затрат часу на проведення аналізу.