Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини: глобуліни, їх різновиди і норми


Глобуліни в аналізі крові - α1-глобуліни: α1-антитрипсин, α1-глікопротеїн, α1-фетопротеїн
- α2-глобуліни: α2-макроглобулін, гаптоглобін, церулоплазмін
- β-глобуліни: трансфери та гемопексин
- γ-глобуліни (імуноглобуліни)

До складу даної білкової фракції входить до 5 білків, які складають в нормі 4 % від загального білка.

α1-глобуліни: α1-антитрипсин, α1-глікопротеїн, α1-фетопротеїн

Найбільше діагностичне значення мають два глобуліни: α1-антитрипсин (інгібітор сериновихпротеїназ) та α1-кислий глікопротеїн (орозомукоїд).

α1-глобуліни таблиця норми
α1-антитрипсин (інгібітор сериновихпротеїназ) регулює активність ферментів плазми крові – трипсину, тромбіну, реніну, плазміну, калікреїну та еластази. Нормальний вміст в крові здорових людей та дорослих дітей складає від 2 до 5 г/л. Даний білок є остро фазним білком, тобто підвищення його концентрації відбувається при запаленнях та онкологічних захворюваннях. Повний або частковий дефіцит α1-антитрипсину в дітей призводить до обструктивних захворювань легень (емфізема) та прогресуючого цирозу в ранньому віці.

α1-кислий глікопротеїн (орозомукоїд) приймає участь в перенесенні гормонів тестостерону і прогестерону. Зазвичай в сироватці крові дітей його міститься 0,55-1,4 г/л. Концентрація орозомукоїду у дітей підвищується в 3-4 рази при гострих і хронічних запаленнях та в післяопераційний період. Визначення концентрації орозомукоїду застосовують для спостереження за динамікою перебігу запалення або з метою контролю онкологічних захворювань (збільшення концентрації цього білка в дитини свідчить про рецидив пухлини).

Аналіз на острофазни та кислий глікопротеїн

Для визначення концентрації α1-глобулінів у дітей беруть кров натщесерце з вени вранці. Метод кількісного визначення концентрації даних білків точний, але досить складний, тому цей аналіз повинен виконувати висококваліфікований досвідчений працівник. Процес цей досить тривалий і займає загалом кілька годин. Кров повинна бути свіжою, без ознак гемолізу. Помилки іноді виникають при недостатній кваліфікації медичного персоналу або порушенні норм підготовки крові до аналізу.

α2-глобуліни: α2-макроглобулін, гаптоглобін, церулоплазмін

В нормі кількість α2-глобулінів в дорослих дітей становить близько 7 % від загального білка крові. В даній фракції білків найбільше діагностичне значення мають α2-макроглобулін, гаптоглобін та церулоплазмін.

α2-глобуліни таблиця норми
α2-макроглобулін синтезується в печінці, моноцитах і макрофагах. В нормі його вміст у крові дорослих дітей і людей становить 1,5-4,2 г/л. Цей білок належить до імунної системи і є цитостатиком (зупиняє ділення ракових клітин). Зниження концентрації α2-макроглобуліну в дітей спостерігається при гострому запаленні, ревматизмі, поліартриті та онкологічних захворюваннях. Збільшення концентрації α2-макроглобуліну в дітей буває при цирозі печінки, захворюваннях нирок, мікседемі або цукровому діабеті.

Гаптоглобін складається з двох субодиниць і в крові дитини він циркулює в трьох молекулярних формах. Він є остро фазним білком. Нормальний вміст в крові здорової дитини становить не більше 2,7 г/л. Основна функція гаптоглобіну – перенесення гемоглобіну до клітин ретикуло-ендотеліальної системи, де гемоглобін руйнується і з нього формується білірубін. Збільшення його концентрації відбувається при гострому запаленні в дитини, а зниження – при гемолітичних анеміях. Під час переливання несумісної крові гаптоглобін в дитини може взагалі зникати.

Церулоплазмін – це білок, що має властивості ферменту, який окислює Fe2 + до Fe3 +. Цей білок є переносником міді. В крові здорової дитини його норма становить 0,3-0,6 г/л. Вміст церулоплазміну в дитини збільшується при гострих запаленнях. Нездатність організму синтезувати цей білок зустрічається при вродженому захворювання, яке називається хворобою Вільсона-Коновалова.

Аналіз на гаптоглобін і церулоплазмін

Для визначення концентрації α2-макроглобуліну в дитини беруть кров з вени. Забір крові проводиться лише в ранкові години натщесерце. Методи визначення цих білків досить трудомісткі та тривалі за часом. Для правильного проведення такого аналізу необхідна висока кваліфікація медичного персоналу.

β-глобуліни: трансфери та гемопексин

Ця фракція становить 10 % від загального білка у сироватці крові дитини. Найвище діагностичне значення в даній білковій фракції має визначення трансферину і гемопексину.

β-глобуліни таблиця норми
Трансферин (сидерофілін) - це білок червонуватого кольору, який переносить залізо в органи депо (печінка, селезінка), а звідти до клітин, які синтезують гемоглобін. Підвищення кількості цього білка в дітей зустрічається рідко. В основному це буває при процесах, пов'язаних з руйнуванням еритроцитів (гемолітичній анемії, малярії і т.п.). Замість визначення концентрації трансферину використовують визначення ступеня його насичення залізом. В нормі він насичений залізом лише на 1/3. Зменшення цієї величини свідчить про дефіцит заліза та ризик розвитку залізодефіцитної анемії, а збільшення говорить про інтенсивний розпад гемоглобіну (наприклад, при гемолітичних анеміях).

Гемопексин - це також білок, що зв'язує гемоглобін. В нормі його вміст у дітей складає від 0,5 до 1,2 г/л. Вміст гемопексину в дитини знижується при гемолізі, захворюваннях печінки або нирок, а збільшується він при запаленнях.

Аналіз на трансферин та гемопексин

Для визначення концентрації цих β-глобулінів беруть у дітей кров з вени. Аналіз проводиться зранку натщесерце. Кров повинна бути свіжою, без ознак гемолізу. Цей, як і обидва попередні аналізи, можна назвати високотехнологічним, оскільки він вимагає високої кваліфікації лаборантів. Це тривалий і трудомісткий процес.

γ-глобуліни (імуноглобуліни)

У крові дитини γ-глобуліни складають 15-25 % (6-16 г/л) від загального обсягу білка.

Імуноглобуліни - це антитіла, які виробляються клітинами імунної системи для знищення хвороботворних бактерій. Підвищення кількості імуноглобулінів у дитини спостерігається при активації імунітету, тобто при вірусних і бактеріальних інфекціях, а також при запаленні в дитини або руйнуванні тканин. Зниження концентрації імуноглобулінів у дітей буває фізіологічним (у дітей 3-6 років), вродженим (спадкові імунодефіцитні захворювання) і вторинним (при алергіях, хронічних запаленнях в дітей, злоякісних пухлинах, при тривалому лікуванні кортикостероїдами).

Аналіз на імуноглобуліни

Встановлення концентрації γ-глобулінів у дітей проводять при аналізі крові з вени, взятої до 10 години ранку, на голодний шлунок. При здачі аналізу на визначення γ-глобулінів необхідно уникати фізичних навантажень та сильних емоційних реакцій. Для визначення концентрації γ-глобулінів використовують імунологічні та біохімічні методи. Більш точними вважаються саме імунологічні методи. Щодо тривалості біохімічні та імунологічні методи є однаковими. Однак перевагу бажано віддати імунологічним, зважаючи на їх більшу точність, чутливість та специфічність.