Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини: глюкоза – гіперглікемія та гіпоглікемія


підвищення та пониження глюкози в дитини

- Норма глюкози в крові дитини
- Причини підвищення рівня глюкози
- Причини пониження глюкози у дітей
- Як здати аналіз на глюкозу?

Норма глюкози в крові дитини

Глюкоза представляє собою безбарвну кристалічну речовину із солодким смаком, що утворюється в організмі дітей та людей під час розпаду полісахаридів (глікогену та крохмалю). Глюкоза вважається основним і найбільш універсальним джерелом енергії для клітин всього організму. Відомо також, що глюкоза має антитоксичні властивості, тому її використовують при різних отруєннях. Введення глюкози дітям відбувається внутрівенно або через рот.

норма глюкози таблиця

Причини підвищення рівня глюкози

При підвищенні концентрації глюкози вище 6 ммоль/л говорять про наявність гіперглікемії в дитини. При цьому гіперглікемія може бути фізіологічною, тобто, що зустрічається у здорових дітей та людей, і патологічною, яка виникає при різноманітних порушеннях функціонування внутрішніх органів та біологічних систем дитини.

Фізіологічна гіперглікемія включає в себе:
- аліментарну (після прийому їжі, солодкого пиття);
- нейрогенну, що виникає при стресі.

Патологічна гіперглікемія зустрічається при таких захворюваннях, як:
- захворювання гіпофіза (наприклад, акромегалія, гіпофізарний нанізм);
- нейроендокринні розлади (ожиріння, хвороба Іценко-Кушінга);
- пухлини надниркових залоз (феохромоцитома);
- інфекційний гепатит або цироз печінки;
- посилена функція щитовидної залози;
- цукровий діабет.

Причини пониження глюкози у дітей

Крім гіперглікемії можливий розвиток у дітей гіпоглікемії, тобто, зменшення рівня глюкози у крові нижче 3,3 ммоль/л. Слід зазначити, що гіпоглікемія також буває фізіологічною або патологічною. Щодо фізіологічної гіпоглікемії в дитини, вона виникає при таких випадках та порушеннях, як:
- незбалансована дієта, в якій велика кількість рафінованих вуглеводів (вироби з білого борошна, кондитерські вироби, картопля, макаронні вироби) та недостатня кількість овочів, фруктів та інших продуктів, що містять вітаміни;
- недостатня кількість їжі або вживання їжі на ніч;
- сильне фізичне навантаження;
- у новонароджених дітей;
- зневоднення;
- менструація.

Фізіологічна гіпоглікемія в дитини усувається простою зміною способу життя, режиму харчування або навіть часто проходить разом із закінченням певного фізіологічного процесу (період новонародженості, менструація).

Говорячи про патологічну гіпоглікемію в дітей, слід перечислити такі причини виникнення, як:
- гормональні диспропорції (виснаження кортизолу, адреналіну, глюкагону);
- вроджені аномалії (гіперсекреція інсуліну, аутоімунна гіпоглікемія);
- передозування інсуліну або інших цукрознижуючих препаратів;
- ниркова, печінкова та серцева недостатність;
- пухлина підшлункової залози - інсулінома;
- алкоголізм (дитячий в т.ч.);
- виснаження;
- сепсис.

Як здати аналіз на глюкозу?

Для визначення концентрації глюкози в дитини беруть кров з пальця або вени. Основною умовою для отримання правильного результату аналізу є його здача вранці натщесерце. Тобто це означає, що після вечірнього вживання їжі до моменту здачі крові для аналізу дитину потрібно утримувати від будь-якого вживання продуктів та напоїв. Забороняється навіть зранку пити несолодкий чай, не кажучи вже про солодкий, який повністю зіпсує аналіз. Крім цього, напередодні здачі аналізу не можна давати дитині жирних страв та продуктів (сала, жирного м'яса, майонезу). Дитині слід повністю обмежити фізичні навантаження та не викликати значних емоцій. Встановлення концентрації глюкози при взятті крові з пальця та вени виконуються одним методом. Слід зазначити також, що цей так званий ферментативний метод є досить точний, специфічний, недовготривалий і простий у виконанні.