Перейти до контенту

Біохімічний аналіз крові дитини: сечова кислота – норма, підвищення та пониження


аналіз крові на сечову кислоту - Норма сечової кислоти
- Підвищення сечової кислоти в дитини
- Зниження сечової кислоти у дітей
- Аналіз на сечову кислоту

Для того, щоб встановити рівень сечової кислоти у крові дитини, застосовується біохімічний аналіз крові. В процесі проведення аналізу визначається рівень пониження або підвищення відповідно до встановлених в медицині загальноприйнятих норм.

Сечова кислота – це кінцевий продукт обміну пуринів, які є складовими частинами ДНК. Слід зазначити, що пурини розпадаються в печінці, у зв’язку з чим утворення сечової кислоти також відбувається в печінці, після чого вона виводиться з організму дитини через нирки.

Норма сечової кислоти

збільшення сечової кислоти

Підвищення сечової кислоти в дитини

Підвищення концентрації сечової кислоти в крові здорової дитини (гіперурикемія) відбувається під час фізичного навантаження, голодування або вживанні багатої на пурини їжі, такої як шоколад, м'ясо, малина, квасоля, кава, червоне вино і т.п. При наявності токсикозу в дітей також часто підвищується концентрація сечової кислоти. Патологічне збільшення рівня сечової кислоти у крові дитини часто є однією діагностичних ознак певних захворювань. Однією з таких хвороб є подагра, при якій лише частина сечової кислоти виводиться нирками, а інша частина, що залишилася в організмі, відкладається у вигляді кристалів в нирках, очах, кишечнику, серці, суглобах та шкірі. Як правило, подагра передається дітям як спадкове захворювання. Розвиток цієї хвороби в дитини при відсутності спадкового чинника також може відбутись при неправильному харчуванні з великою кількістю пурин-містких продуктів.

Збільшення вмісту сечової кислоти у дітей також може спостерігатись при деяких захворюваннях крові. Типовими причинами гіперурикемії в дитини є: лейкоз, лімфома, В12-дефіцитна анемія, гепатит і патології жовчовивідних шляхів, а також такі інфекційні захворювання, як туберкульоз і пневмонія. Значно впливають на кількість сечової кислоти і такі патології, як цукровий діабет в дитини, екзема, псоріаз та захворюваннях нирок.

Зниження сечової кислоти у дітей

Розглядаючи причини низького рівня сечової кислоти в крові дитини слід зазначити, що таке відхилення від норми зустрічається досить рідко. У повністю здорових дітей кількість сечової кислоти може зменшуватись під час дієтичного харчування із застосуванням продуктів, і яких мало пуринів. Щодо патологічного зниження рівня сечової кислоти, то воно може супроводжувати такі рідкісні спадкові захворювання, як хвороба Вільсона-Коновалова та анемія Фанконі.

Аналіз на сечову кислоту

Аналіз для визначення сечової кислоти завжди здається зранку, на голодний шлунок, методом відбору в дитини крові з вени. Підготовка до такого аналізу не потребує особливих заходів. Слід лише не дозволяти дитині зловживати їжею, багатою на пурини. Сечову кислоту визначають ферментативним методом, який є дуже поширений, надійний, простий у виконанні та зручний.