- Причини зниження сечовини у дітей
- Причини підвищення сечовини у дітей
- Як здати аналіз на сечовину?
Сечовина є низькомолекулярною речовиною, що утворюється в результаті розпаду білків. Протягом доби організм дитини виводить від 12 до 36 грамів сечовини, а в крові підлітка або дорослої людини нормальна концентрація сечовини становить 2,8 - 8,3 ммоль/л. Для дівчаток і жінок характерна більш висока концентрація сечовини в крові в порівнянні з хлопчиками та чоловіками. В середньому сечовина в крові дітей при нормальному білковому обміні дуже рідко перевищує 6 ммоль/л.
Причини зниження сечовини у дітей
Зменшення концентрації сечовини нижче 1,8 - 2 ммоль/л свідчить про те, що в дитини низькобілкова дієта. Якщо ж вміст сечовини в крові дитини перевищує 8,3 ммоль/л, такий стан називається уремія. Порушення може бути викликане певними фізіологічними станами. Слід пам’ятати, що в даному випадку мова не йде про будь-яке серйозне захворювання.
Отже, фізіологічна уремія розвивається при:
- незбалансованій дієті (багата на білки або з низьким вмістом хлоридів);
- втрата рідини організмом (блювота, пронос, значне потіння).
В інших випадках уремія називається патологічною, тобто виникає внаслідок якихось захворювань. Патологічна уремія буває при посиленому розпаді білків, захворюваннях нирок та патологічних змінах, що не пов'язані з нирками. Окремо слід відзначити, що ряд лікарських препаратів (наприклад, сульфаніламід, фуросемід, допегит, лазекс, тетрациклін, левоміцетин) також здатні викликати в дітей уремію.
Зниження концентрації сечовини в крові - явище рідкісне. В основному це спостерігається при підвищеному розпаді білка (інтенсивних фізичних навантаженнях), при високих потребах організму в білках, при недостатньому надходженні білка з їжею. Можливе також відносне зниження концентрації сечовини у крові при збільшенні кількості рідини в організмі. Однак всі ці явища вважають фізіологічними, а патологічне зменшення концентрації сечовини у крові проявляється при окремих спадкових захворюваннях, а також при важких ураженнях печінки (некроз, цироз, отруєння солями важких металів, фосфором, миш'яком).
Причини підвищення сечовини у дітей
Отже, уремія завжди розвивається при наступних захворюваннях:
- паренхіматозна жовтяниця (гепатити, цирози);
- анурія (відсутність сечі, дитина не мочиться);
- гостра або хронічна ниркова недостатність;
- отруєння хлороформом, фенолом, ртуттю;
- камені, пухлини в сечоводах, уретрі;
- шлунково-кишкові кровотечі;
- кишкова непрохідність;
- серцева недостатність;
- гломерулонефрит;
- цукровий діабет;
- пієлонефрит;
- дизентерія;
- перитоніт;
- опіки;
- шок.
Найбільша концентрація сечовини в крові спостерігається в дітей з різними патологіями нирок. Тому визначення концентрації сечовини застосовують в основному як діагностичний тест при патології нирок. У хворих на ниркову недостатність дітей по концентрації сечовини в крові оцінюють важкість процесу і прогноз. При цьому концентрація сечовини до 16 ммоль/л відповідає ниркової недостатності середньої важкості, концентрація 16 - 34 ммоль/л буває при важких порушеннях функції нирок, а у випадку концентрації більш ніж 34 ммоль/л мова йде про дуже важкі патології нирок з несприятливим прогнозом.
Як здати аналіз на сечовину?
Визначення концентрації сечовини проводять методом відбору крові з вени під час біохімічного аналізу. Процедуру проводять натщесерце зранку. Перед здачею аналізу дитину необхідно утримати від вживання їжі протягом не менш, ніж 6 годин, також обмежити дитині значні фізичні навантаження. На сьогоднішній день сечовину визначають ферментативним методом, який відрізняється специфічністю, точністю, але при цьому є досить простий і не вимагає тривалих затрат часу. Також в деяких лабораторіях застосовується уреазна методика аналізу, однак ферментативний метод вважається більш точним і кращим.