Біохімічний аналіз крові дитини: сечовина – норма, підвищення та пониження


аналіз на сечовину в дитини

– Причини зниження сечовини у дітей
– Причини підвищення сечовини у дітей
– Як здати аналіз на сечовину?

Сечовина є низькомолекулярною речовиною, що утворюється в результаті розпаду білків. Протягом доби організм дитини виводить від 12 до 36 грамів сечовини, а в крові підлітка або дорослої людини нормальна концентрація сечовини становить 2,8 – 8,3 ммоль/л. Для дівчаток і жінок характерна більш висока концентрація сечовини в крові в порівнянні з хлопчиками та чоловіками. В середньому сечовина в крові дітей при нормальному білковому обміні дуже рідко перевищує 6 ммоль/л.

таблиця норми сечовини в дітей

Причини зниження сечовини у дітей

Зменшення концентрації сечовини нижче 1,8 – 2 ммоль/л свідчить про те, що в дитини низькобілкова дієта. Якщо ж вміст сечовини в крові дитини перевищує 8,3 ммоль/л, такий стан називається уремія. Порушення може бути викликане певними фізіологічними станами. Слід пам’ятати, що в даному випадку мова не йде про будь-яке серйозне захворювання.

Отже, фізіологічна уремія розвивається при:
– незбалансованій дієті (багата на білки або з низьким вмістом хлоридів);
– втрата рідини організмом (блювота, пронос, значне потіння).

В інших випадках уремія називається патологічною, тобто виникає внаслідок якихось захворювань. Патологічна уремія буває при посиленому розпаді білків, захворюваннях нирок та патологічних змінах, що не пов’язані з нирками. Окремо слід відзначити, що ряд лікарських препаратів (наприклад, сульфаніламід, фуросемід, допегит, лазекс, тетрациклін, левоміцетин) також здатні викликати в дітей уремію.

Зниження концентрації сечовини в крові – явище рідкісне. В основному це спостерігається при підвищеному розпаді білка (інтенсивних фізичних навантаженнях), при високих потребах організму в білках, при недостатньому надходженні білка з їжею. Можливе також відносне зниження концентрації сечовини у крові при збільшенні кількості рідини в організмі. Однак всі ці явища вважають фізіологічними, а патологічне зменшення концентрації сечовини у крові проявляється при окремих спадкових захворюваннях, а також при важких ураженнях печінки (некроз, цироз, отруєння солями важких металів, фосфором, миш’яком).

Причини підвищення сечовини у дітей

Отже, уремія завжди розвивається при наступних захворюваннях:
– паренхіматозна жовтяниця (гепатити, цирози);
– анурія (відсутність сечі, дитина не мочиться);
– гостра або хронічна ниркова недостатність;
– отруєння хлороформом, фенолом, ртуттю;
– камені, пухлини в сечоводах, уретрі;
– шлунково-кишкові кровотечі;
– кишкова непрохідність;
серцева недостатність;
– гломерулонефрит;
цукровий діабет;
– пієлонефрит;
дизентерія;
перитоніт;
опіки;
– шок.

Найбільша концентрація сечовини в крові спостерігається в дітей з різними патологіями нирок. Тому визначення концентрації сечовини застосовують в основному як діагностичний тест при патології нирок. У хворих на ниркову недостатність дітей по концентрації сечовини в крові оцінюють важкість процесу і прогноз. При цьому концентрація сечовини до 16 ммоль/л відповідає ниркової недостатності середньої важкості, концентрація 16 – 34 ммоль/л буває при важких порушеннях функції нирок, а у випадку концентрації більш ніж 34 ммоль/л мова йде про дуже важкі патології нирок з несприятливим прогнозом.

Як здати аналіз на сечовину?

Визначення концентрації сечовини проводять методом відбору крові з вени під час біохімічного аналізу. Процедуру проводять натщесерце зранку. Перед здачею аналізу дитину необхідно утримати від вживання їжі протягом не менш, ніж 6 годин, також обмежити дитині значні фізичні навантаження. На сьогоднішній день сечовину визначають ферментативним методом, який відрізняється специфічністю, точністю, але при цьому є досить простий і не вимагає тривалих затрат часу. Також в деяких лабораторіях застосовується уреазна методика аналізу, однак ферментативний метод вважається більш точним і кращим.

Comments are closed.

Опитування

Чи повинна бути медицина платною?

Loading ... Loading ...