Блекота чеська (Hyoscyamus bohemicus, блекота бліда) – це трав'яниста опушена однорічна лікарська рослина, яка належить до родини пасльонових. У неї просте, прямостояче, висотою 20 - 60 см стебло. Листя просте, чергове. Нижні листки черешкові, яйцеподібні видовжені або виїмчасто-перисті лопатеві, а стеблові листки - сидячі, видовжені яйцеподібні або видовжені ланцетні, виїмчасто-зубчасті, наполовину обгортають стебло. Квіти блекоти чеської двостатеві, мають зрослий пелюстковий, брудно-жовтий, широкий лійкоподібний віночок, зібраний у листяні завійки. Плодами цієї рослини є глечикоподібні коробочки. Цвіте вона з травня по вересень.
Блекота чеська зустрічається іноді на півдні Лісостепу і в Степу як бур'ян в сільськогосподарських посівах.
Заготівля та хімічний склад блекоти чеської
Для приготування ліків використовують листки (Folium Hyoscyami). З рослин першого року листя збирають в серпні та вересні, а другорічних рослин - під час їх цвітіння. Сушать сировину під наметами або на горищі. В сушарках рекомендується досушувати попередньо пров'ялене листя. В результаті сушіння отримують близько 16% сухої сировини, термін придатності якої складає 2 роки.
Листя блекоти чеської містить 0,1 % атропіну, гіосціаміну, скополаміну (алкалоїдів), а також гіосцерин, гіосципікрин, гіосцирезин (глікозиди) і дубильні речовини.
Застосування та хімічні властивості блекоти чеської
Фізіологічну дію цієї рослини зумовлюють в основному тропанові алкалоїди, які гальмують секрецію шлункового соку, слизу, сліз, слини, зменшують спазми бронхів, сечовивідних та жовчовивідних шляхів, гладенької мускулатури кишечника, проявляють седативну дію (завдяки наявності скополаміну).
Внутрішньо блекоту чеську застосовують у якості болетамуючого, спазматичного і заспокійливого засобу при захворюваннях шлунково-кишкового тракту.
Зовнішньо ліки з рослини використовують як анестезуючий засіб при артралгіях, невралгія та міозитах.
В гінекології препарати з блекоти чеської застосовують для лікування дисменореї, вагінізму, для зменшення болісних спазмів гладеньких мускулів прямої кишки, шийки матки, піхви та сечовипускального каналу.
В народній медицині ця рослина, як і блекота чорна, відома як засіб від дизентерії, хронічного бронхіту, бронхіальної астми, трясучки, спазмів шлунка і кишечника, подразнюючого спастичного кашлю, судомисного блювання, а також при безсонні, істерії, ускладненому сечовиділенні, болісних місячних, та у випадку клімактеричних скарг.
З листя блекоти чеської виготовляють порошок для куріння від астми що носить назву астматол.
Внутрішньо вживають настій з 1 чайної ложки листя та 0,5 л окропу, який настоюють протягом години, відціджують і вживають по 1 столовій ложці тричі на добу.
Сухий екстракт блекоти (Extractum Hyoscyami sicceum) вживають по 0,02 - 0,05 г за один прийом. Настоянку з 15 г листя та 100 мл спирту або горілки вживають по 2 краплі на столову ложку води тричі на добу.
Також зовнішньо застосовують олію блекоти (Oleum hyoscyami) для натирань при лікуванні подагри, м'язового ревматичного і невралгічного болю, а також застосовують у формі піхвових тампонів при вагінізмі.
Блекота чеська містить смертельну отруту, тому під час заготівлі, переробки і зберігання необхідно дотримуватись застережних заходів.