- Близнюки та двійнята - що зустрічається частіше?
- Біологічні та зовнішні особливості
- Особливості виховання близнюків та двійнят
- Двійнята і близнюки - цікаві факти
Дуже багато батьків мріють, щоб в їхній родині з'явилося відразу кілька дітей, тобто дітей-близнюків або дітей-двійнят. При цьому більшість батьків абсолютно не розуміють, чим відрізняються ці поняття. Виявляється, вся різниця між двійнятами і близнюками полягає в самому механізмі запліднення. Близнюки з'являються на світ у результаті запліднення всього однієї яйцеклітини всього одним сперматозоїдом. А ось двійнята народжуються в результаті запліднення декількох яйцеклітин різними сперматозоїдами. Чим же відрізняються близнюки від двійнят - всі подробиці ви знайдете у статті нижче.
Близнюки та двійнята - що зустрічається частіше?
Статистичні дані досліджень свідчать про те, що близнюки зустрічаються рідше, ніж двійнята. Але це якщо терміни до даних явищ застосовувати прості народні, а не медичні. За медичною класифікацією тих та інших називають близнюками, додаючи розумні слова, які важко запам'ятовуються. Щоб легше було для розуміння, ці схожі, але все ж різні явища в народі назвали народженням близнюків і двійнят.
Зауважимо, що багатоплідну вагітність важко виявити на ранніх термінах. Справа в тому, що близнюки починають розвиватися з однієї заплідненої яйцеклітини, а двійнята - з двох яйцеклітин.
На ранніх термінах вагітності дуже важко визначити, скільки плодів виношує жінка і як вони будуть згодом розвиватися. Але в будь-якому випадку поділ однієї яйцеклітини на дві - незрозуміле для науки явище. Фізіологічно народження двійнят з наукової точки зору пояснюється простіше. Кілька запліднених яйцеклітин починають розвиватися в матці. Це явище теж вважається відхиленням від норми. Особливості фізіології жінки дають передумови для появи двійнят частіше, ніж близнюків. Медики стверджують, що дозрівання декількох яйцеклітин одночасно обумовлюється гормональними змінами в організмі жінки. Це трапляється, наприклад, через прийом оральних контрацептивів, або після прийому гормональних препаратів для підготовки до ЕКЗ.
Помічено, що обидва явища при народженні дітей, їх частота або їх можливість залежить від народності, а також генетичної схильності в роду жінки, яка завагітніла. Є народності, де така генетична схильність проявляється частіше, ніж у представників інших країн. Але навіть там, де таке явище велика рідкість, воно все-таки трапляється. Жива природа часто підносить нам сюрпризи.
Біологічні та зовнішні особливості
Всі діти однієї матері, які розвинулися за одну вагітність і з'явилися на світ за одні пологи впродовж короткого терміну одна за одною, в медицині вважаються близнюками. Вони діляться на такі різновиди:
- монозиготні;
- гетерозиготні;
- монозиготні полярні.
Монозиготні або гомозиготні (інша назва плодів) - це однояйцеві близнюки. При заплідненні однієї яйцеклітини з неї починають розвиватися два плоди. Багатоплідна вагітність завершується народженням генетичних копій - природних клонів. Іноді такі близнюки є дзеркальною копією один одного. У одного може бути родимка праворуч, в іншого зліва. Один може бути правшею, інший - лівшею. Такі прояви генотипу при народженні називають дзеркальними феноменами. Можуть бути випадки, коли у одного серце зліва, а в іншого справа. У таких близнюків однакова група крові, вони мають майже схожі відбитки пальців. У них один генотип на двох.
Відоме явище сіамських близнюків теж відноситься до монозиготних незвичайного типу. Їх раніше не могли роз'єднувати, але сьогодні вже існують відпрацьовані методики хірургічного роз'єднання таких дітей.
Гетерозиготні або по-іншому дизиготні - це різнояйцеві близнюки. Це явище характеризується виникненням багатоплідної вагітності при заплідненні двох і більше яйцеклітин одночасно. Тоді в матці розвиваються відразу два або більше плодів. Народжені близнюки мають різний генотип, властивий для звичайних братів і сестер. Різниця лише в тому, що вони з'явилися на світ не при різних вагітностях, з проміжком в кілька років, а в одну вагітність з проміжком народження часом в кілька хвилин.
Природа багатоплідних вагітностей досить широка. Зачати таких близнюків жінка може навіть не за один раз, а також з різницею в кілька днів. Завдяки такій здатності жіночого організму, двійня може бути народжена навіть від різних батьків. У них можуть бути як однакові, так і різні групи крові. Бувають всякі випадки. Іноді відрізнити таких близнюків від однояйцевих важко через одночасне виникнення вагітності та загальну плаценту. Тут тільки скрупульозна, уважна робота фахівця допоможе виявити і відрізнити від монозиготних гетерозиготних близнюків. Найчастіше такі близнюки чітко виявляються на пізніх стадіях розвитку.
Монозиготні полярні або напівідентичні близнюки - це ще один вид багатоплідних вагітностей, який вважається досить рідкісним явищем. Він полягає в тому, що у яйцеклітини її полярне тіло не відмирає, а зберігається. Відбрунькувавшись від яйцеклітини, отримавши порцію запліднення, теж розвивається як самостійна одиниця. При цьому обидва плоди що розвиваються мають половинний генетичний набір батька і матері. Кожен з близнюків наполовину монозиготний і наполовину дизиготний. Фізіологічно це проявляється не тільки народженням генетично однакових близнюків, а й малюків різної статі.
Особливості виховання близнюків та двійнят
Близнюки, як правило, народжуються однієї статі. Вони гостро відчувають один одного і між ними завжди є якийсь чуттєвий зв'язок. Але інакше й бути не може, адже вони генетично схожі, особливо на початку життя. Тому при вихованні близнюків дуже важливо уважно ставитись до самопочуття кожного. Адже помилки у вихованні одного близнюка позначаться на здоров'ї іншого. Оскільки діти майже однакові, для них купують однакові іграшки, одяг, вони оточені особливою увагою в порівнянні зі звичайними дітьми. Чуттєвий зв'язок близнюків супроводжує все життя. Якщо одному погано навіть за тисячу кілометрів, інший теж почувається недобре.
Близнюкам іноді складно звикнути, що їх плутають, адже вони дуже схожі один на одного. Ця плутанина часом створює комічні ситуації, але поступово діти звикають до цього і починають активно цим користуватися. І ось тут стане в нагоді дуже до речі морально-психологічна підготовка дітей до моральних вчинків. І неприйняття аморальних своїх справ. Тут батькам треба чітко усвідомлювати, кого вони хочуть виховати. Всі хочуть щастя дітям, так в повному обсязі можуть їм вкласти правильні моральні установки. Якщо близнюки отримують правильне виховання, вони ніколи не направлять на шкоду інших свої витівки, що пов'язані з їх схожістю.
Вивчаючи навколишній світ, такі діти більш допитливі, бо усвідомлюють, що вони не такі, як інші діти. Їх унікальність не повинна їм заважати рости, розвиватися, вчитися. Тому батькам з ними треба більше розмовляти, пояснювати багато речей і явищ, щоб вони виросли повноцінними індивідуумами. Так, у них все має бути як у звичайних дітей, але трохи більше уваги до них допоможе прибрати зайву сором'язливість. Розкуті, але не розпещені діти можуть вирости з близнюків у випадку, якщо любов батьків не сліпа і батьки заздалегідь думають про майбутнє своїх дітей. Двійнята і близнюки народжуються з меншою вагою.
Сусідство ще в утробі матері накладає психологічний відбиток на подальше життя двійнят. Навіть різностатеві брат і сестра добре розуміють один одного. При всьому бажанні їм важко обдурити один одного. Вони теж відчувають один одного більше, ніж звичайні діти і чимось схожі в цьому на близнюків, тільки чуттєва зв'язок у них менш виражена. Найчастіше вони схожі один на одного зовні. Але навіть якщо у них немає подібності і вони мають відмінності, вони все-таки тонше відчувають один одного. Батьки повинні дбайливо ставитися до подарунка долі в якості двох дітей відразу. Двійнята і близнюки під час народженням відрізняються за часом на декілька хвилин. Тому вони йдуть разом в дитсадок, в перший клас, вчать одні й ті ж уроки, відвідують однакові гуртки та секції, грають в одні й ті ж ігри. У вихованні таких дітей з боку рідних потрібна подвійна увага.
Цікаві факти про двійнят і близнюків
На 14 тижні вагітності майбутній малюк вже тягнеться до брата або сестрички. На 18 тижні вагітності він себе зачіпає менше, ніж свого "сусіда за тимчасовим місцем проживання". Матері, які народили одразу кілька дітей, довше живуть. Іноді чуттєвість один до одного у близнюків така, що відбуваються справжні чудеса. Наприклад, якщо один захворів, інший теж хворіє, навіть якщо знаходиться від першого на великій відстані, в іншому місті, країні і т.п. На жаль, іноді смерть одного близнюка тягне за собою смерть іншого.
Близнюки та двійнята мають зазвичай однакові захоплення, вибирають одні й ті ж професії. Навіть імена дружин, чоловіків можуть бути однакові. Це відбувається тому, що у них ДНК збігається на 99% і навіть більше. Мозкові хвилі, які фіксує енцефалограма, у близнюків мають однакове випромінювання. А ось відбитки зубів, пупки, і малюнок шкіри на пальцях розрізняються. Близнюки досить часто бувають лівшами. Є близнюки з різницею народження в декілька місяців. Це зазвичай відбувається тоді, коли один плід недоношений, він народжується передчасно, а інший народжується як треба, в термін.
Нігерія - країна, де двійнята народжуються в 2 рази частіше, ніж в середньому по світу. У Китаї дуже малий відсоток народження двійнят. В нашій країні кількість двійнят поступово зростає. В цілому у світі відбувається збільшення народження двійнят і близнюків. Вважається, що це відбувається через захоплення сучасними жінками технологією зачаття дітей завдяки ЕКО. Іноді буває, що при цій технології приживаються кілька ембріонів. Штучне зачаття набуває популярності порівняно зі звичайним дітонародженням.